tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 22:53
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Rusza program profilaktyczny. Zbadaj, czy masz cukrzycę

Opublikowano: poniedziałek, 23.05.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W powiecie tczewskim ruszyła kolejna edycja programu profilaktycznego, którego celem jest wczesne wykrycie cukrzycy oraz prowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej na ten temat. Do połowy grudnia br. osoby pozostające w grupie ryzyka będą mogły m. in. dokonać bezpłatnego badania poziomu glukozy we krwi.

Cukrzyca to skomplikowane zaburzenie przemiany materii. Objawy cukrzycy są niejednorodne. Niekiedy pojawiają się nagle, ale częściej są słabo wyrażone i przez długi czas niezauważalne. Uważa się, że nawet połowa osób cierpiących na to zaburzenie nie jest tego świadoma. Ponieważ nie przyjmują leków, już w chwili rozpoznania cukrzycy mogą być obciążeni groźnymi powikłaniami. Kluczem do zrozumienia cukrzycy i rozwijających się w jej przebiegu objawów jest świadomość konieczności badań profilaktycznych, przede wszystkim jednak posiadanie informacji jak się przed nią ustrzec. Do czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy zalicza się nadwagę i otyłość, małą aktywność fizyczną, występowanie cukrzycy w rodzinie, kiedyś rozpoznany nieprawidłowy poziom glukozy na czczo lub po posiłku, wystąpienie cukrzycy w ciąży,urodzenie dziecka o wadze poniżej 4 kg i nadciśnienie tętnicze. Profilaktycznie powinno się też oznaczać stężenie glukozy na czczo raz na 3 lata u wszystkich osób powyżej 40. roku życia.

Teraz władze powiatu tczewskiego wspólnie z władzami miasta i gminy Pelplin podjęły decyzję o przystąpieniu do realizacji Powiatowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy. Projekt będzie przeprowadzany w okresie od 9 maja do 15 grudnia 2011 roku. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków finansowych budżetu powiatu i gminy Pelplin (w części dotyczącej badań na rzecz jej mieszkańców).

- Poprzednia edycja naszego programu profilaktycznego pokazała, że mieszkańcy powiatu troszczą się o własne zdrowie. Za zasadne więc uznaliśmy kontynuowanie projektu przeciwdziałania rozwojowi cukrzycy również w tym roku - tłumaczy starosta tczewski, Józef Puczyński.

Programem zostaną objęte osoby zamieszkałe na terenie powiatu tczewskiego. Działania edukacyjne, które będą prowadzone w ramach projektu, są adresowane do wszystkich osób niezależnie od wieku, natomiast badania poziomu glukozy we krwi będą wykonywane u osób powyżej 40 roku życia, u których nie rozpoznano cukrzycy, z wyłączeniem osób, które w danym roku kalendarzowym mogą skorzystać z bezpłatnego badania w ramach programów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zasadniczym celem programu jest stworzenie szkoły edukacji cukrzycy, gdzie będzie się odbywać kompleksowe nauczanie o cukrzycy, zasadach samokontroli w chorobie, oznaczania glikemii, dobierania dawek insuliny w zależności od poziomu glukozy, zapobiegania powikłaniom, w tym np. stopie cukrzycowej. Przeprowadzający pogram zakłada, że sesje szkoleniowe odbywać się w grupach od 10 do 14 osób. Objęci szkoleniem mogą być zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Szczegółowe informacje o terminie spotkań szkoleniowych można uzyskać pod nr tel. 502-294-681 lub 58 536-38-78 - wtorki i czwartki od 14:00 do 16:30 oraz piątki od 9:00 do 14:00 w przychodni NZOZ "Pelmed" w Pelplinie, przy ul. Wybickiego 14.

Wczesne wykrywanie cukrzycy ma również zapewnić wykonanie bezpłatnego badania poziomu glukozy we krwi na czczo w wyznaczonych punktach na terenie powiatu tczewskiego, po wcześniejszym wypełnieniu ankiety.

Punkty pobrań krwi, które będą obsługiwały pacjentów w ramach programu znajdują się:

- w Tczewie przy ulicy 1 Maja 18 (gabinet zabiegowy) we wtorki, środy od 7:30 do 9:00 (tel. 58 531 06 93)
- w Pelplinie przy ulicy Wybickiego 14 (budynek laboratorium) codziennie od 7:30 do 9:00 (tel. 58 536 12 14 ww. 4) .
- w Morzeszczynie przy ulicy 22 Lipca 19 (gabinet zabiegowy) poniedziałek, środa od 8:00 do 9:00 tel. 58 536 27 57
- w Rudnie przy ulicy Pocztowej 4 (gabinet zabiegowy) środa od 8:00 do 9:30 (tel. 58 536 11 25).
 


W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wyniku osoba będzie kierowana na konsultację u diabetologa w ramach programu. Do jego zadań będzie należało właściwe pokierowanie pacjentów wymagających dalszego postępowania diagnostycznego, leczniczego, edukacyjnego, którego realizacja będzie następowała już poza programem (diabetolog powinien ocenić, czy danego pacjenta należy objąć stałą opieką poradni diabetologicznej, czy raz na rok lub co dwa lata zgłosić się na konsultację, a w tym czasie być pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).

Podczas rejestracji na badania i szkołę edukacji należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i adres zamieszkania.
drukuj
Artykuł przeczytano 2662 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Krew
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+9
bardzo dobrze ~ Kasia_gość
IP: 84.38.xx6.xxx
Data: 23.05.2011, 09:01
że jest taki program. Ja dowiedziałam się o tym, że jestem chora 3 lata temu, przez zupełny przypadek. Jestem na insulinie, mam wyniki jak zdrowy człowiek. I uwierzcie mi, można z tym żyć i cieszyć się z życia. Najważniejsze to nie dopuścić do powikłań. Mój apel: BADAJCIE SIĘ!!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew