tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 03:48
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Uszyją i sukienkę na studniówkę, i... kostium w stylu empire

Opublikowano: wtorek, 17.11.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Można o nich śmiało rzec, że mają "fach" w ręku. Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych z igłą i nicią radzą sobie jak mało kto. Ostatnio przygotowali przedstawienie z okazji 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Imprezę połączono z wystawą strojów historycznych wykonanych przez absolwentki szkoły. Absolwenci kierunku odzieżowego przekonują, że nauka na ich kierunku to wspaniała przygoda.

W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Tczewie uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im Henryka Sienkiewicza - Adrian Galikowski i Przemysław Litwiński z II c Technikum Logistycznego oraz uczennice Magdalena Borowska, Anna Wrzecion i Anita Dąbrowska z II d Liceum Socjalnego pod kierunkiem polonistki Aliny - Lasoń Tumialis przygotowali przedstawienie z okazji 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Spotkanie stało się okazją do promocji szkolnictwa zawodowego, a konkretnie kierunku odzieżowego istniejącego przy Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Na pomysł promowania kierunków szkolnictwa zawodowego wpadła Julita Knopik-Wenta - kierownik tczewskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Z tej okazji przygotowano wystawę strojów historycznych wykonanych przez absolwentki ZSBIO. Na wystawie można obejrzeć stroje w stylu empire, gotyckim, renesansowym, czy secesyjnym.

- Wybrałam technikum odzieżowe, ponieważ od zawsze lubiłam szyć. Kiedy byłam w trzeciej klasie gimnazjum, dowiedziałam się, że istnieje taka szkoła w Tczewie. We wrześniu 2005 roku rozpoczęłam naukę wraz z 35 innymi uczennicami. - wyjaśnia Anna Kamińska, uczennica placówki - Nauka była trudniejsza, bo oprócz przedmiotów ogólnokształcących, miałam również przedmioty zawodowe oraz praktykę. Klasę czwartą ukończyło 13 osób. Aby uzyskać tytuł technika, musiałyśmy przystąpić do egzaminu zawodowego składającego się z części praktycznej i teoretycznej. W trakcie nauki uczyłyśmy się szycia różnych części garderoby. Na studniówkę same zaprojektowałyśmy i uszyłyśmy suknie. Ciekawym doświadczeniem było również szycie strojów tczewskich postaci historycznych do Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie.


Wystawę strojów, które wykonała młodzież, będzie można oglądać w tczewskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej do końca grudnia od poniedziałku do piątku w godzinach - pn, wt, czw, pt 12-18 i śr 9-15. Na wystawę grupy szkolne mogą się umawiać pod telefonem 058 531-04-70

Historia ZSBiO rozpoczyna się 1 września 1962 r. powołaniem do życia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Fabryki Przekładni Samochodowych "POLMO" w Tczewie, o specjalności: tokarz, ślusarz, spawacz oraz utworzeniem warsztatów szkolnych przy Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego i Pomorskiej Fabryce Gazomierzy. Do czerwca 1969 roku nauka odbywała się w pomieszczeniach klasowych obecnego Gimnazjum nr 2 przy ul. Południowej Od roku szkolnego 1969/70 zajęcia odbywają budynku szkoły przy ul. Bałdowskiej 19. Z początkiem roku szkolnego 1992/93 uczniowie rozpoczynają naukę w nowo powołanym Technikum Odzieżowym o specjalności krawiectwo lekkie. 1 września 1997 r. przejęto z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Tczewie, Technikum Budowlane i Szkołę Zasadniczą o profilu budowlanym, a z Zespołu Szkół nr 2 w Tczewie Szkołę Zasadniczą - zawód krawiec. W roku 2002 szkoła obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia - placówka otrzymała nowy sztandar i przyjęła imię Henryka Sienkiewicza. W tymże roku, w związku z reformą szkolnictwa ponadgimnazjalnego, nastąpiła zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza. Obecnie w szkole jest kilka kierunków kształcenia zawodowego - Technikum Budowlane, Logistyczne, Technikum Odzieżowe, Liceum Profilowane - profil socjalny i Zasadnicza Szkoła Zawodowa - klasa wielozawodowa.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 4698 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Tczewianin okradł ponad 20 altan
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew