tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 04:30
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Bilet niezgody - jaka będzie przyszłość komunikacji miejskiej?

Opublikowano: wtorek, 17.11.2009, 09:14. Ilość komentarzy: 28

Zmień rozmiar tekstu: A A A

"Nam nie zależy, by zmieniać przewoźnika, to raczej on wskazuje na to, że nie może z nami kontynuować współpracy" - usłyszeliśmy podczas wczorajszej konferencji prasowej w tczewskim Urzędzie Miejskim dotyczącej sytuacji na linii Veolia - magistrat. Urzędnicy przekonują, że nie zostaniemy bez komunikacji miejskiej - wejściem w miejsce Veolii jest zainteresowanych czterech przewoźników. Teraz e-biletem zajmą się rajcy, którzy zdecydują o jego przyszłości.

W obiegu znajduje się obecnie 16 tys. kart elektronicznych i dokonano już nimi około 4 mln operacji. Miejski przewoźnik nie podziela jednak opinii magistratu co do funkcjonalności plastikowego biletu, czemu dał wyraz podczas zorganizowanej konferencji (relację z obu konferencji można obejrzeć w naszym dziale telewizja internetowa). Różnicę ocen funkcjonowania systemu karty miejskiej pomiędzy Veolią i miastem miał rozstrzygnąć audyt. Dokonała go firma KPMG - okazało się, że jego wyniki inaczej interpretuje przewoźnik, inaczej miasto. Audytor zgłosił 37 spraw, które wymagają poprawy - przewoźnik postawił miastu ultimatum - 21 dni na usunięcie usterek i przeprowadzanie kolejnego audytu, który to potwierdzi, albo... powrót do papierowych biletów. Pojawiła się też informacja o możliwości zaprzestania świadczenia usług komunikacyjnych:

- Obecne działania Veolii zmierzają do rozwiązania umowy z winy miasta, stąd przedstawianie karty miejskiej w jak najbardziej czarnych barwach. - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceprezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki. - Veolia od początku była negatywnie nastawiona do e-biletu. Trudno się temu dziwić - przejazd na jego podstawie jest po prostu tańszy.

Wiceprezydent przedstawił dziennikarzom 37 wniosków, na które zwrócił uwagę audytor - dziesięć z nich dotyczy spraw finansowych, reszta proceduralnych, sprzętowych, związanych z poprawą funkcjonalności sytemu - większość z błędów została już usunięta.

- Wiele z nich można uznać raczej za sugestie, jak można by usprawnić system niż za zarzuty. Skala występowania tych usterek jest znikoma i na pewno nie uzasadnia sugerowanych przez przewoźnika strat finansowych
. - tłumaczył Mirosław Pobłocki -
Jedną z usterek jest nienaliczanie dodatkowej opłaty przy drugiej przesiadce - były 74 takie przypadki na 3,5 mln przypadków użycia karty, czy błędne blokowanie opłat w taryfie nocnej, niezgodne z taryfą pobieranie opłaty za bagaż. Większość usterek została już wyeliminowana.

Wiceprezydent podkreślał, że wpływ na finanse przewoźnika może mieć stwierdzona przez audytora nieefektywność systemu kontroli biletów - kontrolerzy mają za mało terminali do kontroli kart, akceptują czasami tylko ich okazanie bez stwierdzenia dokonania opłaty za przejazd.

- Z pisma przesłanego do Urzędu Miasta wnioskujemy, że obecnie za jedyne satysfakcjonujące wyjście przewoźnik uznaje wycofanie karty miejskiej i powrót do biletu papierowego. Przyczyna jest oczywista - przejazd z kartą miejska jest tańczy niż z biletem papierowym. Obecnie, w dyskusjach m.in. z radnymi miejskimi, nie ma mowy o tym, by od tego systemu, korzystniejszego dla mieszkańców odstąpić. -
dodaje wiceprezydent. - Z niepokojem obserwujemy eskalację działań Veolii zmierzających do podważenia wiarygodności systemu. Wzywamy Veolię do zaprzestania walki z systemem Karty Miejskiej i straszenia mieszkańców Tczewa działaniem systemu na ich szkodę. - przeczytał wiceprezydent fragment pisma skierowanego do Veolii.

Jakie są dalsze możliwości rozwiązania sporu pomiędzy miastem a przewoźnikiem? Są trzy możliwe scenariusze. Pierwszy to usunięcie wszystkich usterek w wyznaczonym przez Veolię terminie 21 dni (co ze względów technicznych raczej nie jest możliwe) i po wspólnym odbiorze powrót do realizacji warunków umowy. Drugie wyjście to uznanie przez radnych, że system karty miejskiej należy zawiesić lub zlikwidować. Trzecia opcja to otwarty spór, rozwiązanie umowy i w konsekwencji nowy przewoźnik - w magistracie pojawiło się już 4 chętnych.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3797 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Festyn dla Marysi
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (28)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
skandal_gość
IP: 77.255.xx2.xx5
Data: 17.11.2009, 10:08
nie kumam czemu sa stratni jak czasami kasowniki kasuja 3krotna kwote biletu rzeczewistego i oni narzekaja to my niczego nie winni pasrzerowie TO MY JESTESMY STRATNI!!!!
Brak zdjęcia
0
Stańczyk_gość
IP: 88.199.xx9.xx1
Data: 17.11.2009, 10:18
Zróbcie sondę na TCZ czy pozostawić kartę czy przywrócić bilety papierowe, niech potrwa kilka dni. Niech wypowiedzą się mieszkańcy. Taka forma jest na tyle łatwa i niezajmująca wiele czasu, że chyba każdy zagłosuje i będzie to miarodajne.
Brak zdjęcia
0
qwerty_gość
IP: 79.189.xx9.xx5
Data: 17.11.2009, 10:24
nas bardziej interesuja ulgi a nie te glupie karty
user_ico_pierre.dzoncy
-1
I po co to - na co to komu? ~ pierre.dzoncy Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 10:48
Było bawić się w nowoczesność? Przewoźnik niezadowolony, pasażerowie - w większości również nie są zachwyceni (awarie systemu, brak biletów miesięcznych i przede wszystkim - brak zniżek dla ludzi spoza miasta). Poszła na to masa pieniędzy,a zadowolony jest... chyba tylko producent systemu. Mądre powiedzenie - lepsze jest wrogiem dobrego - jak ulał pasuje do tej sytuacji...
user_ico_Memory
0
Veolia kontra UM ~ Memory Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 11:23
Dlaczego Veolia jest stratna - ponieważ złożyła błędną ofertę - liczyła na większe zyski z KM a stało się odwrotnie. Dziwi mnie tylko upór Pana Pobłockiego - miało być tak pięknie a jest.... Musze podkreślić iż sam nie korzystam z KM. Od czasu do czasu korzystam z komunikacji miejskiej i to co widzę jest niezbyt fajne. - za mała liczba kasowników - dlaczego w specyfikacji przetargowej nie określono np. 1 kasownik na 10 miejsc siedzących? Tylko podobno (ponieważ dokumentacji nie mogę odszukać) minimum 2 kasowniki. To chyba jest jasne, że osoba przy zdrowych zmysłach nie będzie inwestować zbędnej kasy - tylko tyle ile musi. - dlaczego pieniądze na KM są własnością Veolii - przecież KM miała służyć do innych celów? - dlaczego brak karty na okaziciela? Inne miasta potrafią Tczew nie! Skoro ja korzystam raz na jakiś czas a moja żona kilka dni w tygodniu to wygodniej byłoby posiadać w domu kartę, z której mogłyby korzystać dwie osoby bez zbędnego inwestowania środków. - dlaczego nie mogę doładować KM przelewem? Nie jest to przecież trudność! Co do kontrolerów to kłania się wybór firmy, która dostarczyła cały system - tak zawsze jest, że system jest "tani" ale osprzęt kosztuje w dodatku jak mówią kontrolerzy bateria szybko pada. Ogólnie to wybrano chyba najgorsze z możliwych rozwiązań!
Brak zdjęcia
0
Mieszkańcy pozytywinie oceniaja kartę miejską ~ Max_gość
IP: 194.88.xx2.xx5
Data: 17.11.2009, 11:26
...bo w/g pana v-ce prezydenta złożono wnioski o kolejne kary miejskie. Zadziwiająca logika. Ja wcale pozytywnie nie oceniam PKP (spóźnienia, brud, nieaktualne rozkłady jazdy) choć kupuję bilety na ich pociągi. To nie nazywa się pozytywna opinia tylko monopolem. Ciekawe czy tak samo dużo wniosków o wydanie nowych kart było by gdyby równolegle z karta funkcjonowała z poprzednim system (papierowo- miesięcznym) w którym nie musiałem martwić się o kasowanie i wykasowanie z SYSTEMU.
user_ico_Maxx
0
Opublikować audyt !!! ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 12:34
Dopóki audyt nie jest opublikowany nie mam zamiaru wierzyć w prawdziwość słów żadnej ze stron - za dużo sprzeczności w wypowiedziach...
Brak zdjęcia
0
doładowywać czy nie? ~ gocha_gość
IP: 78.88.xx5.xx8
Data: 17.11.2009, 15:06
kończą mi się środki na karcie miejskiej.mam doładowywać dalej czy kasa przepadnie , jak 443 zł z mojej zgubionej karty?
user_ico_Maxx
0
443 zł na karcie ? ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 16:21
Wytłumacz mi jaki jest sens posiadania na karcie kwoty większej niż ~75 PLN ? A nawet jesli było te 443 PLN to rozumiem że za wysokość salda od momentu zgłoszenia utraty odpowiada wystawca karty, bo chyba nie żyjemy w jakiejś bananowej republice ?
 
user_ico_Chrystofor
0
Niemożliwe! ~ Chrystofor Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 16:56
W systemie jest ograniczenie możliwości doładowania karty kwotą maksymalnie 200 zł.
 
Brak zdjęcia
-1
Karta miejska jest ok ~ Lukas_gość
IP: 188.33.xx1.xx3
Data: 17.11.2009, 15:16
Karta Miejska w Trójmieście funkcjonuje już od zdaje się 2 - 3 lat. Nie słyszałem nic o problemach związanych z jej działaniem. To tak w komentarzu do opinii wyżej dotyczącej wycofywania się miast z tego typu realizacji. Pomysł jest dobry, idzie w dobrym kierunku. Poza tym umożliwia sprawiedliwe uiszczanie opłat za przejazd. Moim zdaniem problem tkwi albo 1) samej Veolii, która albo zaniżyła cenę umowy z miastem, albo przeinwestowała (patrz - remonty biur firmy), albo 2) firmy wykonawczej, która sprzedała miastu wadliwy system, który nie nalicza w należyty sposób opłat za przejazd.
Brak zdjęcia
0
tylko to inna filozofia kary ~ Max_gość
IP: 82.160.xx9.xx9
Data: 17.11.2009, 17:02
W 3miescie karta miejska zastąpiła bilety okresowe a nie jednorazowe. Doładowuje się raz na miesiąc i jeździ się bez kasowania. Wygodne i bez zbędnych komplikacji. A nie jak w Tczewie bilety okresowe zlikwidowano, kilka planów taryfowych, błędy naliczania, konieczność kasowania i wykasowania z systemu,brak ulg dla osób zamieszkałych poza Tczewem jednym słowem prosto miło i pod turystę. Czego chcieć więcej.
 
Brak zdjęcia
0
C>K>M_gość
IP: 84.38.xx5.xx6
Data: 17.11.2009, 17:58
Hej, tylko, że w Trójmieście kartę miejską doładowujesz RAZ W MIESIĄCU i nie kasujesz WCALE. To taka drobna różnica. Trójmiejska KM to po prostu elektroniczny bilet miesięczny i to jest normalne rozwiązanie.
 
user_ico_Memory
-1
Memory Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 18:12
bramka nr 2
 
Brak zdjęcia
0
wa_gość
IP: 88.199.xx9.xx0
Data: 17.11.2009, 15:45
Jestem za 3 opcją
Brak zdjęcia
0
WON Z VEOLIĄ ~ Domanos_gość
IP: 88.199.xx6.xx5
Data: 17.11.2009, 16:51
SKORO VEOLIA ROBI TAKIE PROBLEMY SUGERUJE WYWALIĆ JĄ Z TCZEWA, DOŚC JUŻ JEST OSZUSTÓW W NASZYM MIEŚCIE JESZCZE ONI. SKORO E-BILET JEST TAŃSZY TO WIADOMA SPRAWA, ŻE WOLĄ PAPIEROWY. JEST W PIP FIRM KTÓRE CHĘTNIE ZGODZĄ SIĘ NA E-BILET BEZ PROBLEMU.
user_ico_Rogi
-2
Rogi Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 17.11.2009, 17:13
Veolia sama prosi się o wyjście z miasta i mam nadzieję, że nikt nie będzie zatrzymywał firmy, która nie ma poszanowania dla klienta. Jakby nam robili łaskę.
Brak zdjęcia
0
Kłamstwo. ~ MTTczew_gość
IP: 88.199.xx1.xx1
Data: 17.11.2009, 21:04
Na początku byłem zadowolony z karty, do czasu gdy jeździłem (dom-szkoła)*2, niestety doszły jeszcze inne "wypady", w sumie w miesiącu tracę około 40 zł. gdzie na miesięcznym jeździłem za 27,40. I głupie gadanie UM, że jest to tańsze jest dosłownie kłamstwem. I tak też jest w większej części mojej klasy, choć teraz połowa zamieniła busa na samochód. A Veolia też kręci czy zarabia czy nie.
Brak zdjęcia
0
Pijawka ~ Jożin_gość
IP: 88.199.xx7.xx2
Data: 18.11.2009, 10:11
Ludzie ile razy wam powtarzać,że veolia to hiena,pijawka i jak tam jeszcze nazywają się inne pasożyty,ta pseudofirma,która podobno się rozwija,unowocześnia tabor,wprowadza nowe technologie,bzdura totalna,biurowce dawno sprzedane,następna lista do zwolnień przygotowana,a biurowiec veoli to będzie ta buda którą stawiają na miejscu wypożyczalni przyczep,narodzie przegonić veolie na cztery wiatry,oni tylko sprzedają i pracowników zwalniają...
Brak zdjęcia
0
gats_gość
IP: 88.199.xx6.xx1
Data: 18.11.2009, 21:34
jeszcze jeden blad jest, jak ktos mial ulge czasowa i sie ona skończyla to nadal kasuje jakby byla ulga.
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 77.115.xx4.xx2
Data: 19.11.2009, 17:36
Pan LATOCHA pewnie zaciera ręce!!!
Brak zdjęcia
0
no no _gość
IP: 195.205.xx3.xx6
Data: 20.11.2009, 15:05
http://www.zkm.tczew.pl/?akcja=aktualnosci&id=149 link
user_ico_Maxx
-1
'Doświadczenie' twórcy systemu ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 20.11.2009, 16:40
Trzeba było wybrać firmę z doświadczeniem (i zdefiniować to doświadczenie w specyfikacji przetargowej) a nie taką której prezes pokazuje na konferencji prasowej (kwiecień 2009) karty które zabrał z poprzedniego miejsca pracy...
Brak zdjęcia
0
Chyba się zapędziłeś Maxx iu ~ Prezes_gość
IP: 80.51.xx0.xx8
Data: 11.12.2009, 17:24
Emtal wprowadził pierwszy w Polsce pełny projekt biletu elektronicznego w Kaliszu (działa od 8 lat). Zrealizował tez projekt w Radomsku oraz Poznaniu. W ramach grupy Emax - projekty w Gdańsku i Wejherowie. Wykonał w Warszawie pierwsze, platformowe rozwiązanie do doładowania kart warszawskich. Dostarczał karty do Warszawy, miast gdzie systemy działają, Lublina itd. O jakim "poprzednim" miejscu pracy piszesz "poinformowany" Maxxiu? Nie ma w Veolii komputera z internetem , żeby to sprawdzić?
 
user_ico_Maxx
-1
Fakty i mity ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 11.12.2009, 23:56
W Kaliszu system funkcjonuje od 2000 roku, więc mniej więcej od 9.5 lat, natomiast spółka Emtal została wpisane do rejestru przedsiębiorców 29 marca 2002 roku. Wdrożeniem systemu w Lublinie chwali się na swojej stronie Mennica Polska. Do Warszawy i Lublina może i Emtal dostarczył karty, ale tamtejszymi systemami również chwali się Mennica Polska. Czy w Veolii jest komputer z Internetem nie mam pojęcia (po braku reakcji na uwagi o działaniu firmy zakładam że nie ma) ale jak widzisz prezesiku niektóre rzeczy nadzwyczaj łatwo sprawdzić...
 
Brak zdjęcia
0
OBOJĘTNIE JAKA ALE NIECH BĘDZIE ~ taschoon_gość
IP: 88.199.xx4.xx9
Data: 12.01.2010, 14:14
Nie promuję jakiego kolwiek przewoźnika ale jakaś komunikacja miejska musi być, bo jak jedzie jakiś PAN swoim volwo /celowo nie podam numerów rejestracyjnych/ z URZĘDU GMINY to tak parkuje, że Straż Pożarna nie może przejechać. A tak spokojnie spokojnie autobusikiem by podjechał i luzik. Szkoda, że Straż Miejska nic takiemu nie zrobi bo od razu by na dywanik poszli. Swoją drogą jak już z łaski swojej udostępnił przejazd to postawił przed schodami /Urząd Gminy/ na chodniku. Gratulacje za pomysł.
Brak zdjęcia
0
prawda ~ ja15_gość
IP: 88.199.xx9.xx2
Data: 12.01.2010, 18:03
Widziałem owe zdarzenie, chłop z volvo o nr rej GTC 8... nie potrafi parkować, UPRASZA SIĘ OWEGO PANA O PODDANIU SIE DOBROWOLNIE KARZE MANDATU ZA NIEPRAWIDŁOWE PARKOWANIE I TO PODWÓJNIE GDYŻ Z JEDNEGO MIEJSCA NIEDOZWOLONEGO ZAPARKOWAŁ NA DRUGIE.
 
Brak zdjęcia
0
domagajmy sie pawdy ~ gosc _gość
IP: 78.88.xx8.xx8
Data: 19.04.2010, 23:08
Veolia jest firma nie uczciwa kasuja bilety z katy razy 3 zamiast raz sa solidne nie domuwienia z ta firma jest ni eodpowiedzialna ta firma nazekania sa tez w innych miastach na ta firme dziwe prawda poprostu wygnac ta fime z tego miasta jesli nie potrafi sie dostosowac itd.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew