tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 08:32
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

11 osób zginęło, 182 ranne - strażacy podsumowali rok

Opublikowano: czwartek, 23.02.2012, 00:12. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Co 5 godziny 9 minut i 22 sekundy interweniowali w minionym roku tczewscy strażacy - takie dane podano podczas rocznej odprawy, która miała miejsce w ostatni wtorek (21.02). Mundurowi w ciągu roku wzięli udział w usuwaniu skutków 1699 zdarzeń - w tym 630 razy wyjeżdżali do gaszenia pożarów.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się narada podsumowująca działalność strażaków w 2011 roku. Mundurowi wyjeżdżali do 630 pożarów. Jednak większość strażackich interwencji stanowią miejscowe zagrożenia - m. in. wypadki drogowe, których w ubiegłym roku zanotowano aż 1055.

- Są jednostki, które wyjeżdżają często. Są takie, które nie wyjeżdżają prawie w ogóle. Jednak uważam, że wszystkie muszą istnieć, bo nie wiadomo, co stanie się jutro i pomoc strażacka może być bardzo potrzebna - mówił Waldemar Walejko, komendant KP PSP w Tczewie.

Oprócz zawodowych strażaków bezpieczeństwa na terenie powiatu strzeże tysiąc mundurowych zrzeszonych w 38 jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej. Co roku placówki rozsiane na terenie całego powiatu placówki dostają nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy:

- Nie ma się do czego doczepić - ten rok był bardzo dobry. Cieszy nas rozwój - jak obserwuje się, jak zmienia się wyposażenie strażaków, można być w szoku - podkreślał starosta tczewski, Józef Puczyński.
Stan etatowy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie na dzień 31 grudnia 2011 roku wynosił 92 etatów funkcjonariuszy, 3 etaty pracowników cywilnych (2 w Korpusie Służby Cywilnej i 1 stanowisko pomocnicze i obsługi przyznane przez KG), co daje 0,821 strażaka na 1000 mieszkańców w powiecie tczewskim.
 

Ze strażackich statystyk wynika, że w 2011 roku zanotowano 11 ofiar śmiertelnych, zaś ranne zostały 182 osoby, w tym dwóch ratowników. Straty oszacowano na ok. 8 mln zł - wartość uratowanego mienia może być o wiele wyższa. W sprawnych działaniach ratowniczo-gaśniczych jednostkom ma pomóc dokupowany co roku sprzęt - tylko w ubiegłym roku do tczewskich strażaków trafiło 300 tys. zł z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśnieczego, 106 tys. zł z budżetu państwa na zakup ubrań specjalnych, czy blisko milion złotych z komendy wojewódzkiej na zakup ciężkiego wozu ratownictwa technicznego. Wiele zadań wspomagają finansowo też samorządy. A na jaki budżet centralny mogą tym roku liczyć strażacy?

- Budżet na 2012 rok jest na poziomie budżetu na rok 2010 - od kilku lat jest w zasadzie przepisywany. Co roku wychodzimy bez zobowiązań, ale staramy się również pozyskiwać środki na inwestycje - w ub. roku były to 34 mln zł. - poinformował st. bryg. Andrzej Rószkowski, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku.

W tym roku strażacy oprócz doposażania jednostek planują również stworzenie plutonu ratownictwa drogowego - w ub. roku otrzymali już ciężki wóz ratowniczy, w tym roku otrzymają 30-tonowy dźwig. Sprzęt może służyć w usuwaniu katastrof drogowych. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami KW PSP, ma ruszyć termomodernizacja tczewskiej komendy. Dodajmy, że we wtorkowej uroczystości na zaproszenie komendanta w naradzie udział wzięli m. in. komendant Wojewódzki st. bryg. Andrzej Rószkowski, starosta tczewski Józef Puczyński, wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa, przewodniczący rady miasta - Waldemar Augustyn i powiatu - Piotr Odya oraz przedstawiciele policji, straży miejskiej, a także władze Ochotniczych Straży.

Z kroniki strażackiej

Tczew -


Charakterystyczne zdarzenia w roku 2011

22.02.2011 r. Międzyłęż, gm. Pelplin - pożar autobusu

Autobusem podróżowało 33 dzieci, które przed przybyciem straży pożarnej ewakuowała w bezpieczne miejsce opiekunka. Kiedy przyjechał pierwszy zastęp z najbliższej OSP Wielki Garc ogień obejmował cały pojazd. Autobus uległ całkowitemu zniszczeniu ale na szczęście nikomu nic się nie stało. W gaszeniu pożaru brało udział 4 zastępy z JRG Tczew, OSP Wielki Garc oraz OSP Pelplin.

17.03.2011 r. Tczew, ul. Wiślana - przygnieciony mężczyzna przez betonową posadzkę

W wyniku prac rozbiórkowych budynku gospodarczego został przygnieciony przez betonową część posadzki 52-letni mężczyzna. Po odsunięciu płyty i odkopaniu poszkodowanego przez strażaków przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. W działaniach brały udział 4 zastępy JRG Tczew.

22.04.2011 r., Pieniążkowo, gm. Gniew - wypadek

Po przybyciu na miejsce zastano samochód osobowy, który w wyniku uderzenia w drzewo wpadł na teren przydrożnej posesji. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniosły trzy osoby. W działaniach brały udział jeden zastęp z OSP Kolonia Ostrowicka i trzy z JRG Tczew.

25.10.2011 r. Gniew, ul. Krasickiego - pożar hali magazynowej

Po godzinie 20-stej wybuchł pożar w magazynie farb i lakierów. Istniało niebezpieczeństwo, że pożar obejmie sąsiednie hale. Na terenie objętym ogniem znajdowało się mnóstwo chemicznych substancji, panowała bardzo wysoka temperatura, płonęły chemikalia, więc strażacy pracowali w aparatach powietrznych. Po wielogodzinnej akcji udało się zapanować nad rozprzestrzenianiem pożaru na pobliskie budynki. W akcji brało udział 6 zastępów z JRG Tczew, 1 zastęp z JRG nr 5 Gdańsk Oliwa, 1 zastęp z JRG Starogard Gdański oraz 16 zastępów OSP.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 2191 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Spotkania Regionalne
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew