Niebawem wbicie pierwszej łopaty w Małych Walichnowach

(fot. pelplin.pl)
Niebawem wbicie pierwszej łopaty w Małych Walichnowach
Dokumentacja projektowa procedowana jest już w Starostwie Powiatowym. W najbliższym czasie powinno nastąpić wydanie pozwolenia na budowę. A to będzie oznaczało zielone światło dla rozpoczęcia budowy wyczekiwanej remizo-świetlicy w Małych Walichnowach, inwestycji, która stanowi dopełnienie przestrzeni, na której w ostatnich latach wiele się wydarzyło.

Nie tak dawno, bo w zeszłym roku, w Małych Walichnowach, powstał kompleks treningowo-szkoleniowy przeznaczony dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, jeden z trzech takich obiektów w województwie. Społeczność lokalna zrealizowała obywatelski projekt, dzięki którym powstało kolejne miejsce rekreacji (palenisko na ognisko, ławki, zieleń). Teraz czas na remizo-świetlicę wraz z infrastrukturą, projekt, na który Gmina Pelplin pozyskała środki z Rządowego Funduszu "Polski Ład". Przypomnijmy, że podpisanie umowy z wykonawcą - firmą "Seb-Inwest" z Pelplina - miało miejsce 7 lipca ubiegłego roku, a inwestycja realizowana jest w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

Od tego czasu trwały prace projektowe oraz konsultacje społeczne, w które zaangażowani byli strażacy walichnowskiego OSP oraz sołtys Karolina Cyssewska. Kształt wspólnie wypracowanego projektu został ostatecznie zatwierdzony przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin dwa tygodnie temu, podczas spotkania z pełnomocnikiem wykonawcy, Mariuszem Paluchowskim. Następnego dnia dokumentacja została złożona do Starostwa Powiatowego i oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę.

Inwestycja, która powinna rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja, obejmuje nie tylko budowę wielofunkcyjnego obiektu, w którym znajdować będą się świetlica wiejska i remiza strażacka. W ramach zadania powstaną parkingi, drogi dojazdowe i chodniki. Tuż obok, bliżej istniejącego placu zabaw i siłowni zewnętrznej, powstanie boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy naturalnej z piłkochwytami. Cały teren zostanie oświetlony, a nad bezpieczeństwem czuwać będzie system monitoringu. Dodatkowo, od strony drogi wojewódzkiej, zmodernizowany zostanie odcinek drogi gminnej prowadzący do remizo-świetlicy. Droga zostanie utwardzona płytami drogowymi, wyprofilowany i przebudowany zostanie także zjazd z drogi wojewódzkiej. Budynek zostanie wyposażony m. in. w instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła. Termin zakończenia inwestycji to 7 lipca 2025 r., jednak stopień zaawansowania prac wskazuje, że obiekt powinien zostać oddany do użytkowania wcześniej. Wartość projektu wynosi 2.275.500 zł brutto. Gmina Pelplin na jej realizację uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 1.813.000 zł, pozostałe środki, tj. 425.500 zł, pochodzą z budżetu Gminy Pelplin.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Marian _gość_gość_gośćm_gość

  10.04.2024, 10:42

  Marian

  Po co takie budowle budować .

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx7 
 • Wioska_gość

  10.04.2024, 21:27

  Coś pięknego nigdy w tej wsi nie było nic takiego by ludzie mogli się zebrać jedyna wieś w Gminie co nie ma miejsc do spotkania a bd się przyda wiosce a i strażacy bd dobre warunki bd w końcu mieli bo do tej pory to niestety nie mają warunków a co widzę to jest ich dużo i mimo że syrena nie wyje często wiem że są gotowi bo z okna widzę jak często ćwiczą i udzielają się społecznie w ostatnich latach życzę powodzenia

  Odpowiedz
  IP: 109.129.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.