Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie? Muzeum Wisły szuka funduszy

Jedna z wystaw Muzeum Wisły w Tczewie (fot. tcz.pl)
Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie? Muzeum Wisły szuka funduszy
W Tczewie powstanie Centrum Konserwacji Wraków Statków? Takie plany ma tutejsze Muzeum Wisły, które chce pozyskać fundusze na ten cel. Placówka działa w ramach Centralnego Muzeum Morskiego, które ostatnio zostało podniesione do rangi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Muzeum ma szeroko zakrojone plany rozwoju:

- Ubiegamy się o pozyskanie funduszy norweskich na wybudowanie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, które będzie łączyć funkcję nowoczesnej pracowni konserwatorskiej i otwartego dla zwiedzających innowacyjnego magazynu studyjnego. W tym samym budynku przewidziana jest hala do ekspozycji jachtów - m.in. „Dal” i „Opty”. Celem Narodowego Muzeum Morskiego jest wykorzystanie tej infrastruktury do realizacji programów edukacyjnych, upowszechniających wiedzę o polskim i europejskim morskim dziedzictwie kulturowym. - informuje Marcin Ręczmin z Działu Marketingu Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Dodajmy, że ostatnio Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przychylił się do wniosku Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Rady Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół CMM oraz Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i zmienił nazwę instytucji na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Nowa nazwa obowiązuje od 10 grudnia 2013 r.

Decyzję Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego przekazała Wiceminister Małgorzata Omilanowska, która była gościem jubileuszowego spotkania Towarzystwa Przyjaciół CMM, obchodzącego 55-lecie istnienia.

- To wielki zaszczyt, że zostaliśmy uznani za godnych miana Muzeum Narodowego. Minister Bogdan Zdrojewski docenił w ten sposób nasze osiągnięcia - informuje dyrektor Jerzy Litwin. - Przede wszystkim to, że dokonaliśmy wszechstronnego rozwoju, tworząc kilka oddziałów w województwie pomorskim, rozbudowaliśmy siedzibę główną na Ołowiance i utworzyliśmy nowoczesny oddział - Ośrodek Kultury Morskiej. Dzięki aktywnym działaniom zgromadziliśmy unikatowe zbiory muzealne. Wśród nich liczne zabytki techniki morskiej, zwłaszcza historyczne już dzisiaj statki „Dar Pomorza” i „Sołdek” oraz bogatą kolekcję tradycyjnych łodzi z kraju i ze świata. Nie zawaham się powiedzieć, że to tylko początek listy naszych sukcesów.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku specjalizuje się również w prowadzeniu archeologicznych badań podwodnych i profesjonalnej konserwacji, w wyniku czego pozyskanych zostało kilkanaście tysięcy wyjątkowych w skali światowej zabytków z okresu od wczesnego średniowiecza po wiek XIX.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • mayster_gość

    12.12.2013, 23:11

    A czy dawne Muzeum Wisły to nie obecne CWRDW ?

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx7 
  • _gość

    13.12.2013, 11:05

    Muzeum Wisły jest odziałem Centralnego Muzeum Morskiego, które kilka dni temu zyskało miano NARODOWEGO, dzięki czemu łatwej będzie mogło zdobywać fundusze, wrośnie jego prestiż (także za granicą) i łatwiej będzie się współpracowało ze sponsorami, innymi placówkami itd itp. Czemu tczewskie muzeum nie mogłoby otrzymywać funduszy z Gdańska, od swojej "firmy matki", albo jako oddział NArodowego Centralnego Muzeum Morskiego, ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa?

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.