Anna Fotyga pytała w Sejmie o tczewski most

Anna Fotyga podczas wizyty w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Anna Fotyga pytała w Sejmie o tczewski most
Temat ratowania niszczejącego mostu przez Wisłę w Tczewie pojawił się podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło się 5. grudnia. Sprawę, zgodnie z zapowiedziami, które padły podczas wizyty w Tczewie, poruszyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Fotyga.

Szef tczewskiego koła Prawa i Sprawiedliwości Zenon Żynda przekazał nam informację, że podczas 55 posiedzenia Sejmu, pojawiła się sprawa tczewskiego mostu przez Wisłę. Wszystko za sprawą Anny Fotygi. Posłanka zabrała głos w tej sprawie i podkreślała, że mosty takie jak Golden Gate Bridge w San Francisco czy Tower Bridge w Londynie nie tylko łączą dwa brzegi rzek, ale stały się symbolami miast i rozwoju cywilizacyjnego społeczności lokalnej. Podobną rolę pełnił zawsze most nad Wisłą w Tczewie.

- To jest most, który związał się już na stałe z historią Polski dzięki wspaniałej akcji kolejarzy i celników polskich z Szymankowa. Chciałabym powiedzieć, że jest to również most, który w wyniku traktatu wersalskiego w całości został przyznany Polsce. Przecież granica z Wolnym Miastem Gdańskiem została wyjątkowo ustanowiona nie w nurcie rzeki, tylko na prawym brzegu Wisły. Jest to element polskiego dziedzictwa kulturowego. Zabawną częścią całej historii jest to, że tylko jedna część, część kolejowa mostu została wyremontowana w wyniku modernizacji magistrali kolejowej E65. Część drogowa jest zamknięta, nie tylko nie pozwalając na korzystanie lokalnej społeczności z drogi pieszej, z przeprawy pieszej i kołowej, ale również powodując to, że wszystkie stereotypy o Polsce w zasadzie są możliwe, bo jak można wyremontować tylko połowę mostu, zwłaszcza tak wyjątkowego, zabytkowego. Panie ministrze, marszałek województwa wycofał dotację. To jest zbyt wielki wysiłek finansowy dla zubożałych już przecież lokalnych społeczności, dla powiatu tczewskiego. Co państwo zamierzacie zrobić dla ratowania mostu w Tczewie? - pytała.


Odpowiedzi w tej sprawie udzielał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, który podkreślał, że co prawda tczewski most jest nietypową i cenną konstrukcją, ale tylko jego trzy środkowe przęsła są wpisane na do rejestru zabytków.

- Wobec całej długości mostu wygląda to mniej więcej tak, że mowa o inwestycji całościowej, globalnej czy przewidywanie takiej inwestycji jest możliwe wtedy, kiedy rzeczywiście powstanie taka konstrukcja, że znajdą się środki na renowację całego mostu, nie tylko tej części, która jest wpisana do rejestru zabytków. Pani poseł nie dosyć precyzyjnie o tym powiedziała. Most kolejowy i most drogowy to są dwa różne mosty. Most kolejowy jest obok, w odległości ok. 50 m. My mówimy o moście drogowym, który leży w ciągu drogi powiatowej.

Przedstawiciel resortu podkreślał, że minister kultury i dziedzictwa narodowego ze swojego programu operacyjnego właściwego do ratowania zabytków w kolejnych latach desygnował środki na podstawowe zabezpieczenia, w szczególności zabezpieczenia zabytkowych wież.

- I tak w roku 2012 była to kwota ok. 475 tys. zł, w roku 2013 była to kwota ok. 750 tys. Na rok przyszły - wnioski są aktualnie rozpatrywane - powiat tczewski złożył wniosek opiewający na kwotę 3,4 mln zł celem zabezpieczenia najważniejszych elementów właśnie w tej części wpisanej do rejestru zabytków. Nie ma wątpliwości, że znaczna część tej kwoty będzie się mieściła w dofinansowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Konkludując, powiem, że jest sprawą oczywistą, obiektywną, niepodważalną, że most w Tczewie jest wyjątkowym dziełem inżynieryjnym. Nie jest przypadkiem to, że znalazł się w gronie największych rozwiązań inżynieryjnych świata, na prestiżowej liście American Society of Civil Engineers. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że jest to dzieło, które powinno być zachowywane w sensie tzw. architektury konstrukcyjno-drogowej. Jednakże w tym całym przedsięwzięciu udział ministra kultury i dziedzictwa narodowego może dotyczyć tylko i wyłącznie owej części wpisanej do rejestru zabytków. Poza tym doświadczenie wydatkowania w tym zakresie środków publicznych w Polsce uczy, że jest to doskonały przypadek, by przygotować kompleksowy projekt w ramach regionalnych programów operacyjnych, a może nawet programów ogólnopolskich, takich jak ˝Infrastruktura i środowisko˝. Tyle że projekt musi dotyczyć całości, musi wiązać się z funkcjonalnością i docelowością wykorzystania tego mostu.


Anna Fotyga podkreślała, że zgadza się z ministrem, że powinien być to projekt całościowy, ale:

- Tylko ktoś musi być inicjatorem tego, ktoś musi rozumieć, że jest to obiekt o wyjątkowej wartości, nie tylko dla społeczności lokalnej. Sam pan minister powiedział, dlaczego akurat to jest tak istotny przedmiot naszego zainteresowania. Przecież jeżeli tego nie zrobimy, to pańskie zabytkowe trzy przęsła runą po prostu. Jeżeli pan mówi, że to są dwa różne mosty, to proszę się udać tam, nad Wisłę w Tczewie, spojrzeć na ten widok, który już wrósł w krajobraz, i zobaczyć, czy to tak naprawdę są dwa różne mosty. Może tak kalkulują urzędnicy, ale to jest rzeczywiście jeden element. Mówi się o moście w Tczewie, i tak mówi się od zawsze.

Dodajmy, że władze powiatu rozmawiają teraz z marszałkiem na temat przekazania środków na rozpoczęcie pierwszego etapu prac i cały czas mają nadzieję, że władze wójewództwa zmienią zdanie i przekażą jednak środki na ratowania mostu. Przedstawiciele powiatu jadą również do Warszawy na spotkanie w tej sprawie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +1

  wielbiciel _gość

  12.12.2013, 12:31

  PIĘKNYCH KOBIET

  jaka ona sexi ta nasza Anno Fotygo i jaka zatroskana o Tczew i most krótko przed wyborami do EP tak nagle pała miłością do zabytków tczewskich

  Odpowiedz
  IP: 31.174.xx2.xx0 
 • +1

  _gość

  12.12.2013, 14:24

  taka ładna że aż mnie kolano rozbolało

  Cytuj
  IP: 109.197.xx3.xxx 
  +7

  _gość

  12.12.2013, 20:45

  Merytoryczna dyskusja nie jest mocną stroną buraków, za to wyzwiska mają opanowane do perfekcji

  Cytuj
  IP: 37.31.xx0.xx8 
  +2

  _gość

  13.12.2013, 17:54

  pisory won od naszego mostu bo znowu wszystko zepsujecie czego się tkniecie

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +7

  z Tczewa_gość

  12.12.2013, 16:45

  Most

  Fotyga niepotrzebnie pomieszała i zagmatwała temat. Most kolejowy to inny temat.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +4

  Łukasz Rościszewski ;P

  12.12.2013, 17:44

  No to mamy po moście... Po interwencji Fotygi rząd na pewno nie pomoże, choćby po złości. Fotyga podbija Tczew tylko i wyłącznie dla swojego zysku. Kto myśli, że jest inaczej- jest głupi. http://www.wolnytczew.blogspot.com

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  _gość

  12.12.2013, 20:42

  Powiadasz zatem, że rząd dwoił się i troił ratując nasz most, a teraz dla odmiany nie zrobi nic? Hihi. Ja myślałem że to najlepszy rząd pod słońcem. Tak w TVN mówili. Na złość to mogą go wyremontować

  Cytuj
  IP: 37.31.xx0.xx8 
 • +4

  Ozy_gość

  12.12.2013, 18:36

  most

  Chyba jednak ten most się prędzej wpadnie do wisły niż go wyremontują takie będą realia pozdro

  Odpowiedz
  IP: 164.127.xx4.xx6 
 • +3

  Miś_gość

  12.12.2013, 20:48

  MOST

  BLA BLA -A PINIĘDZORÓW NADAL NIMA A MOST SIĘ SYPIE

  Odpowiedz
  IP: 185.26.xx2.xx8 
 • KOALA_gość

  12.12.2013, 22:11

  Co robi SKOM?

  Co robi SKOM w tej kwestii? Gdzie obiecane pieniądze? Gdzie miliony które do tej pory uzbierali od mieszkańców?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx3 
 • +2

  _gość

  12.12.2013, 23:24

  Prości ludzie idą po linii najmniejszego oporu - siedzą i krytykują. Koala - co ty robisz w tej kwestii??? Jakie miliony obiecał SKOM i kiedy? Od jakich mieszkańców? Przestań robić z siebie idiotę... Proszę!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • +2

  _gość

  13.12.2013, 04:49

  ty tu nieznajdziesz poparcia na twoje stanowisko

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • kajot551_gość

  13.12.2013, 10:15

  Fotyga

  Miast obrazac wylicz merytorycznie JEJ bledy i POrownaj z pseudo-dyplo nieporadkiem z CHOBIELINA .Zloty chlopiec nie rozumie polityki wschodniej nie zna rosyjskiego jezyka i mentalnosci .Wpadki nieodpowiedzialnego i niepowaznego RADKA SA znane JEGO MEGALOMANIA takze .

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.