Przedsiębiorco, rejestrując działalność odwiedzisz jeden urząd mniej

Dom przedsiębiorcy (fot. tcz.pl)
Tczew - Przedsiębiorco, rejestrując działalność odwiedzisz jeden urząd mniej
Od 20 maja zmienią się zasady rejestrowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca odwiedzi o jedną instytucję mniej, a urzędnicy miast i gmin będą mieć dodatkowe zadania.

Zmiana przepisów to kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców. Dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy musieli w ciągu siedmiu dni odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 20 maja załatwią to w urzędzie miasta lub gminy, który prowadzi Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca odwiedzi więc jeden urząd zamiast dwóch.

Urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca będzie mógł złożyć następujące dokumenty: ZUS ZUA na którym zgłosi siebie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzi zmiany, np. adresu zamieszkania, ZUS ZZA na którym zgłosi siebie do ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzi zmiany, np. adresu zamieszkania, ZUS ZCNA na którym zgłosi członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestruje, ZUS ZIUA na którym zgłosi zmianę swoich danych identyfikacyjnych, ZUS ZWUA na którym wyrejestruje siebie z ubezpieczeń. Dane z tych dokumentów organ ewidencyjny przekaże do ZUS.


- Pamiętać należy, że jeśli przedsiębiorca będzie chciał zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, z którą współpracuje, musi to zrobić bezpośrednio w ZUS. Ponadto jest zobowiązany do złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA: jeśli rozpoczyna lub wznawia działalność gospodarczą lub jeśli wykreśla lub zawiesza działalność w trakcie miesiąca. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Sonda - odpowiedz na pytanie

Jak Ci się żyje w mieście Tczew?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • yfuh_gość

  18.05.2017, 09:59

  A kto by chciał działalność w tym kraju otwierać ? lol

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx5.xx1 
 • spawacz_gość

  18.05.2017, 10:21

  ja jutro otwieram za 37 zl na h minus zus i ryczatl to mam jakies 28 na łape. a Ty trolu ile zarabiasz?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA