Na jubileuszowym koncercie zabrzmi muzyka sprzed tysiąca lat

Chór obchodzi swoje 20-lecie (fot. mat. UMiG Gniew)
Tczew - Na jubileuszowym koncercie zabrzmi muzyka sprzed tysiąca lat
W piątek, 28 stycznia, jeden z najbardziej niezwykłych zespołów na Pomorzu - chór gregoriański "Schola Cantorum Gymevensis" obchodził będzie 20- lecie istnienia. Z tej okazji, w murach gniewskiej twierdzy wysłuchać będzie można jubileuszowego koncertu. Impreza rozpocznie się o godzinie 19.00. Oprócz solenizantów tego dnia wystąpi również zespół Cantores Novienses pod kierunkiem pani Eugenii Butyńskiej z Nowego.

Chór powstał 20 lat temu, w styczniu 1991 roku. Jego założycielami byli Jarosław Struczyński, ówczesny dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie (dziś kasztelan zamku) i Augustyn Rąbała, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

- Z każdym rokiem grupa zdobywała coraz większe uznanie. Świadczyć o tym może chociażby zwiększająca się liczba występów, koncerty niemal w całej Polsce i zagranicą. Już w roku 1995 koncertował we Francji w Limoges, Solignac i Niemczech w Ansbad. Pięć lat później występował w Reinfeld i Lubece, a w 2001 roku koncertował w Portugalii. Tradycją stała się oprawa liturgiczną mszy w kaplicy zamkowej, m. in. na wszystkich najważniejszych spektaklach historycznych. W okresie istnienia schola koncertowała około 300-400 razy, a mimo ukończenia już 20 lat popyt na jej słuchanie wciąż rośnie. - podkreśla Agnieszka Świercz-Hyska z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie.

W 1996 roku chór nagrał kasetę magnetofonową JU BILATE DEO, zaś w 1998 r., nagrania te zostały ponownie wykorzystane przy powstaniu płyty kompaktowej GREGORIAN ANGELS w opracowaniu Krzysztofa Dudy. W maju 2002r. przy wsparciu Zamku w Gniewie oraz Zakładów Farmaceutycznych "Polpharma" grupa nagrała płytę kompaktową. Została ona wydana w sierpniu 2002 roku. Obecnie chór liczy 15 osób: Eligiusz Machlus, Ryszard Połomski, Wojciech Górski, Jacek Słomiński, Janusz Grygolajt, Zenon Chyła, Andrzej Solecki, Piotr Wiecki, Jarosław Struczyński, Mirosław Stawicki, Aleksander Cieszyński, Eugeniusz Malinowski, Jacek Ebłowski, Błażej Deptulski, Łukasz Reimus. Dyrygentem chóru jest Eligiusz Machlus, absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Ogniska Muzycznego w Gniewie, od kilku lat również cały czas aktywnie działający członek scholi.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia