Cięcia w programach profilaktycznych

Starostwo Powiatowe w Tczewie (fot. Tcz.pl)
Cięcia w programach profilaktycznych
Starostwo Powiatowe w Tczewie zapowiada kontynuację programu profilaktycznego przeciwko wirusowi HPV. W tym roku zostaną jednak zawieszone dwa inne programy profilaktyczne.

Powiat Tczewski w zeszłym roku realizował trzy programy polityki zdrowotnej, w tym: Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem", przyjęty do realizacji na lata 2018 - 2022, Receptę na raka - program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego, przyjęty do realizacji na lata 2016 - 2020 oraz Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi "Czas na zdrowie", przyjęty do realizacji na lata 2016 - 2020.

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem" będzie realizowany do 2022 roku:

- Program realizowany jest od 2012 roku, w pierwszym roku jego realizacji (pilotaż) szczepieniami ochronnymi objęto dwunastolatki Gminy Morzeszczyn oraz podopieczne SOSW w Pelplinie i SOSW w Tczewie (28 osób); w 2013 r. dwunastolatki Tczewa, Gminy Gniew i Gminy Morzeszczyn (319 dziewcząt); od 2014 r. programem szczepień ochronnych objęto dwunastolatki wszystkich gmin powiatu, w wyniku czego zaszczepiono odpowiednio w 2014 r. 418, w 2015 r. 390, w 2016 r. 292, w 2017 r. 297, w 2018 r. 366, w 2019 r. 445 oraz w 2020 r. 375 dziewcząt. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.


Łącznie do programu szczepień ochronnych przystąpiło 2 930 dziewcząt.

- W stosunku do roku poprzedniego zaobserwowaliśmy, za wyjątkiem Gminy Subkowy, zdecydowany spadek zgłaszalności do programu, który mógł być spowodowany: przejściem szkół podstawowych w tryb pracy zdalnej - w latach poprzednich szkoły aktywnie uczestniczyły w dystrybucji materiałów informacyjnych i zaproszeń do uczestnictwa w programie, w roku sprawozdawczym informacja o szczepieniach została przesłana do rodziców/opiekunów uczniów klas VI - VII jedynie za pośrednictwem e-dziennika; mniejszą liczbą realizatorów programu - oferta CM Polimed nie została przyjęta do realizacji z powodu złożenia jej po terminie; ograniczoną dostępnością do przychodni/ośrodków zdrowia. Zarząd Powiatu Tczewskiego 12 lutego 2021 r. ogłosił konkurs ofert na wybór realizatorów szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV dziewcząt urodzonych w 2009 roku w ramach Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem". Po zakończeniu procedur konkursowych będziemy informować na bieżąco o terminach szczepień w 2021 roku. - dodaje Stolarski.

Pozostałe dwa programy, czyli Receptę na raka - program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego oraz Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi "Czas na zdrowie", były przyjęte do realizacji do 2020 roku z możliwością kontynuacji w latach następnych.

- W przypadku programu "Recepta na raka", z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną spowodowaną emisją zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i związaną z nią niską zgłaszalnością na badania przesiewowe, oraz mając na uwadze alternatywny Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za Pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej - połączenie prewencji wtórnej z pierwotną w celu poprawy świadomości dotyczącej raka płuca wśród społeczeństwa i personelu ochrony zdrowia, z którego skorzystać mogą osoby w wieku 55 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, oraz osoby młodsze - od 50 lat, u których dodatkowo występuje jeden z czynników ryzyka (szczegółowe informacje o programie na stronie https://zbadajswojepluca.uck.pl/ lub https://pacjent.gov.pl), nie będzie on kontynuowany w 2021 roku. Realizacja programu w latach następnych uzależniona będzie od możliwości finansowych Powiatu, sytuacji epidemicznej w Polsce oraz możliwości skorzystania z alternatywnych programów zdrowotnych w kierunku raka płuc. Natomiast w przypadku programu zwalczania otyłości i nadwagi "Czas na zdrowie", również z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną spowodowaną emisją zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i związanym z nią wysokim wskaźnikiem rezygnacji z terapii w trakcie jej trwania, oraz mając na uwadze alternatywne programy finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach których wykonywane są badania laboratoryjne oraz realizowany jest kompleksowy program edukacyjny, w tym: konsultacje lekarskie, porady dietetyczne, zajęcia nie będzie on kontynuowany w 2021 roku. - dodaje rzecznik starostwa.

Powiat Tczewski dalej prowadzi współprace przy realizacji innych programów zdrowotnych, które będą dalej kontynuowane, tj. "STOP CUKRZYCY - PROGRAM PROFILAKTYKI CUKRZYCY TYPU 2 NA TERENIE POWIATU TCZEWSKIEGO", który jest realizowany w partnerstwie z Przychodnią Rogowscy Sp. z o.o. Sp.k. oraz jesteśmy włączeni w realizację regionalnego programu polityki zdrowotnej Województwa Pomorskiego pn. Regionalny Program Polityki Zdrowotnej - szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka.

- Ponadto, realizujemy dalej projekt pn.: "Eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka, występujących w miejscu pracy, na obszarze powiatu tczewskiego", dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, który również realizowany jest w partnerstwie z Przychodnią Rogowscy Sp. z o.o. Sp. k., która jest liderem projektu. - mówi Marcin Stolarski.

Drukuj
Prześlij dalej