Grand Prix pojechało do Pragi

Na zakończenie Zdarzeń obejrzeliśmy spektakl Teatru KTO - Quixotage (fot. tcz.pl)

odbyło się
07
09.2009
Poniedziałek
Tczew - Grand Prix pojechało do Pragi
Jubileuszowe Zdarzenia przeszły już do historii. Dziesiąta edycja była szczególna - festiwal otrzymał imię swojego mentora - Józefa Szajny, a przez cztery festiwalowe dni obejrzeliśmy 40 artystycznych propozycji w wykonaniu 400 uczestników Zdarzeń. Grand Prix szajnowskiego festiwalu zdobył spektakl "Świat potępionych".

Co przeżywaliśmy przez ostatni weekend? 8 projektów teatralnych, 8 instalacji w miejskiej przestrzeni, oraz spektakle w wykonaniu laureatów dotychczasowych edycji - m. in. Nicoli Bocciniego i Nicoli Pianzoli oraz rodzimych artystów - Suki Off, Teatru Zakład Krawiecki, czy Audiowizualnej Grupy Przyjaciół Rh+. Już po raz dziesiąty na cztery dni (3-6 września) Tczew stał się miastem teatralnym. Sale widowiskowe, salki wystawiennicze, miejskie zaułki stały się świątyniami sztuki. Mocnym punktem Zdarzeń są zmagania konkursowe. W tym roku teatralnemu jury przewodniczył Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin. Grand Prix tegorocznej edycji zdobyli studenci Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i Uniwersytetu Karola Wydziału Filozofii Literatury Czeskiej i Filologii za spektakl "Świat potępionych". Jurorzy nagrodzili również sztukę "Der Kindershafe" Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Lalkarski w Białymstoku. Nagrodę Fair Play zdobyli artyści z Grupy Teatralnej 14, zaś Nagrodę Publiczności grupa studentów z Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku za przedstawienie "Najbrzydsza kobieta świata". W tym roku podczas "Zdarzeń" mieliśmy po raz drugi do czynienia z konkursem instalacji w przestrzeni miasta. W ośmiu punktach Tczewa młodzi twórcy zaprezentowali swoje autorskie projekty. Jury pod przewodnictwem Sławomira Witkowskiego cieszyło się, że wszystkie instalacje charakteryzuje profesjonalizm myślenia. Za najlepszą uznano "Rozmowy kontrolowane" przygotowaną przez studentów krakowskiej politechniki i ASP.

- Jestem wzruszona, że to już dziesiąta edycja i sama sobie nie wierzę - mówiła podczas konferencji otwierającej festiwal Halina Kasjaniuk, dyrektor artystyczna "Zdarzeń". - Gdyby nie nasze nasze biuro - najdłuższy staż wynosi tam 10 lat oraz wielu przyjaciół - nie obchodzilibyśmy tego jubileuszu.
Już tradycyjnie, specjalnie dla młodych adeptów sztuki, na kilka dni przed festiwalem, odbyły się międzynarodowe warsztaty Know How. Wśród "mistrzów", którzy szkolili młodych artystów, znalazła się Teresa Nawrot, założycielka Szkoły Teatralno-Filmowej w Berlinie, przez długie lata współpracująca z Grotowskim, inicjator RomaTeatroFestival oraz Katarzyna Zawistowska:

- Miałam na swoich warsztatach Węgrów, Polaków, Włochów - miałam bardzo zdyscyplinowaną i zdolną grupę. Tego rodzaju przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne. - podkreślała Teresa Nawrot.
Dodajmy, że budżet jubileuszowej edycji był prawie dwa razy wyższy niż ubiegłoroczny i wyniósł ok. 600 tys. zł.
Drukuj
Prześlij dalej