Za 4 mln zł powstanie ośrodek integracyjny

Wmurowania kamienia węgielnego dokonał bp. Jan Bernard Szlaga (fot. mat. starostwa)
Tczew - Za 4 mln zł powstanie ośrodek integracyjny
Najwyższe władze diecezji pelplińskiej, zakonne, wojewódzkie oraz samorządowcy z powiatu tczewskiego i gminy Pelplin wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się w ostatni czwartek, (20.05), związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego pod Integracyjny Ośrodek w Bielawkach. Inicjatorem projektu budowy ośrodka jest Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek i Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Ośrodek ma przyjąć pierwszych pensjonariuszy w październiku 2011 roku, a jego budowa będzie kosztowała 4 mln zł, z czego ok. 3 mln zł pochodzi z UE.

Stowarzyszenie od 1958 roku prowadzi Dom Pomocy Społecznej w Bielawkach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, gdzie opieką otaczani są mieszkańcy w wielu od 4- 60 lat. Program pracy w Domu opiera się na systemie wychowawczym tzw. rodzinkowym, wypracowanym przez siostrę Wincentę Jadwigę Jaroszewską. Najważniejszym zadaniem jest stworzenie atmosfery domu rodzinnego, miłości oraz dobroci, która ma przywrócić dzieciom radość życia i wydobyć ukryte w nich możliwości rozwoju. W domu prowadzona jest terapia zajęciowa, muzykoterapia, rehabilitacja medyczna, społeczna, psychoterapia, spotkania integracyjne i rekreacyjne, wspólne zabawy, świętowanie. Nowowybudowany obiekt będzie służył jeszcze pełniejszej realizacji tego zadania przez organizowanie spotkań integracyjnych i kulturalnych dla mieszkańców tego domu oraz osób z zewnątrz. Przyczyni się również do promowania kultury oraz aktywizacji i rozwoju, umiejętności współdziałania osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną. Obiekt będzie służyć również celom terapeutycznym.

- Życzę Siostrom, żeby mogły podołać temu wyzwaniu, które oznacza budowa tego domu. To jest dla Was Drogie Siostry powiększenie przestrzeni, w której będzie się spełniać wasza miłość miłosierna i wasza pracowitość. Niech synteza benedyktyńskiej pracy i samarytańskiego świadectwa pozwoli wam wypełniać zadanie, które będziecie umiały wypełniać - to jest przywracanie wiary w człowieka - mówił podczas uroczystości biskup pelpliński, Jan Bernard Szlaga.

Do Bielawek przybył również marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk:

- Kto nie odwiedzi tego miejsca, ten nie będzie nigdy wiedział jaka tytaniczna praca wykonywana jest na dobra tych dziewięćdziesięciu kilku osób w tym domu pomocy społecznej. Ja miałem być tutaj wcześniej, miałem okazję poznać te schludność, te czystość i miłość, którą doświadczają pensjonariusze. Dlatego w zarządzie Województwa, ani ja osobiście, ani obecny tu marszałek Czarnobaj nie mieliśmy nigdy wątpliwości, że trzeba dla tej inicjatywy znaleźć serce i po prostu pomóc - podkreślał.

O wyjątkowości inwestycji jest przekonany również starosta tczewski, Witold Sosnowski:

- Dom Pomocy Społecznej w Bielawkach to wyjątkowe miejsce. Nie tylko ze względu na panująca tu atmosferę, ale także ze względu na warunki, jakie Siostry przez te wszystkie lata, dzięki swojej pracowitości i przedsiębiorczości zdołały stworzyć swoim podopiecznym. Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnego sukcesu Sióstr - budowy ośrodka, w którym dokonywać się mają rzeczy niezwykle istotne dla mieszkańców tego domu - mają oni uczestniczyć w zajęciach i spotkaniach z lokalną społecznością, które mam nadzieję doprowadzą do integracji tych obu środowisk.

Powierzchnia użytkowa Integracyjnego Ośrodka będzie wynosić 1200 m. kw. Będzie się tam znajdowała sala widowiskowa oraz sale m. in. terapeutyczne, muzyczne i rękodzieł. Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W sumie ma pochłonąć 4 mln zł, z czego ok. 3 mln zł pochodzi z UE. Resztę środków dokłada PFRON i Siostry. Projekt architektoniczny został opracowany przez Studio Projektowe Projekt - Serwis w Gdańsku. Wykonawcą jest Starogardzie Przedsiębiorstwo Budowlane S-Bud S.A. Budowę rozpoczęto 11 marca br. Zakończenie zadania przewiduje się na październik 2011 roku.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia