Tczewianie - Młodymi Talentami 2010

Grupa teatralna OPANUJ SIĘ (fot. tcz.pl)
Tczew - Tczewianie - Młodymi Talentami 2010
Grupa teatralna OPANUJ SIĘ, działająca po patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Młodzieży Tczewskiej wzięła udział w III Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym Młode Talenty 2010, którego ideą jest hasło "młodzi dla młodych". Jest to przedsięwzięcie, które jest organizowane przez członków Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Bydgoszczy. W tegorocznej edycji "Młodych Talentów" ok. 3 tys. uczestników z całej Polski zaprezentowały swoje umiejętności w kategoriach: taniec, muzyka, poezja, fotografia, plastyka i teatr. Tczewianie bardzo dobrze zaprezentowali się w rywalizacji.

Zmagania grup teatralnych odbyły się 23 marca - zgłosiło się 26 zespołów. OPANUJ SIĘ zaprezentowało jury i zebranej publiczności spektakl pt. "Ania" w reżyserii Piotra Weintza - tego dnia członkowie grupy dowiedzieli się, że zostali laureatami konkursu i że zajęli jedno z trzech miejsc. Na oficjalne wyniki trzeba było poczekać do 14 maja, gdzie w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się gala finałowa, która rozpoczęła się minutą ciszy upamiętniającą tragiczną śmierć pary prezydenckiej pod Smoleńskiem. Nie bez przyczyny - organizatorzy w ten sposób oddali hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który objął imprezę patronatem i miał siedzieć na honorowym miejscu podczas gali. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz, świata kultury, młodzież i rodzice. Zabrakło natomiast prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tym roku patronował Młodym Talentom. Statuetkę Przyjaciela Młodych Talentów odebrał w jego imieniu minister w Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Sasin.

- Jestem wzruszony, ale jest mi przede wszystkim smutno, że to ja odbieram tę statuetkę - powiedział. - Kiedy pan Prezydent usłyszał o konkursie "Młode Talenty", powiedział "Jadę, chcę tam być z młodzieżą!". Miałem szczęście obserwować jego spotkania z młodymi ludźmi. Wśród młodzieży Lech Kaczyński był w swoim żywiole, a kiedy czasem, w różnych gronach, ktoś utyskiwał na młodzież, Prezydent reagował gwałtownie: "Dajcie spokój, młodzież mamy wspaniałą!".

Po ogłoszeniu wyników w kategorii teatralnej okazało się, że tczewska grupa teatralna OPANUJ SIĘ zdobyła I miejsce i tym samy jej członkowie zostali Młodymi Talentami 2010, co spotkało się z ogromną radością i satysfakcją zespołu. Oprócz eleganckiej gali organizatorzy zapewnili laureatom również dobrą zabawę, która trwała do białego rana na afterparty w jednym z Bydgoskich klubów. Spektakl "Ania" wcześniej zdobył laury na następujących festiwalach: I nagroda w XLV Wojewódzkim Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę "Bursztynowej Maski" 2009; Brązowa Igła w V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych IGŁA w Ostrołęce; Grand Prix IV Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka pod nazwą "Współczesność w Teatrze" w Wejherowie, wyróżnienie za plastykę ruchu i taniec na 11 Spotkaniach Teatrów Młodych w Warszawie, Srebrny Gwóźdź w X Regionalnym Mityngu Teatralnym im. Sławka Kuczkowskiego.

A czym jest "Ania"?

Bohaterką spektaklu jest dziewczynka o imieniu Ania wychowywana przez ojca, który nie radząc sobie w sytuacji samotnego rodzicielstwa ucieka w alkohol, jednocześnie obwiniając córkę za wszelkie niepowodzenia życiowe. Ania ma umiejętność tworzenia swojej wyimaginowanej "krainy radości", która staje się dla niej odskocznią od smutnej rzeczywistości.
W spektaklu przeplatają się dwa światy Ani: pierwszy to codzienne relacje z ojcem a drugi to beztroska zabawa w świecie wyobraźni. W przedstawieniu poruszony jest również problem braku głębszej empatii osób, które obserwowały sytuację rodzinną Ani i oprócz niewielkiej pomocy nie zrobiły nic. Spektakl przestrzega, iż taka obojętność ludzka może doprowadzić do tragedii.

scenariusz: Piotr Weintz wraz z grupą
reżyseria: Piotr Weintz
Grupę OPANUJ SIĘ tworzą: Beata Bassara, Agata Suszyńska, Ida Pakizer, Dorota Sawczenko, Magdalena Gulińska, Oskar Jaśniewski oraz instruktor grupy Piotr Weintz.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  Justycha_gość

  24.05.2010, 13:08

  Gratulacje!

  Brawo Piotruś! Życzę dalszych sukcesów! :)

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx2.xx0 
 • +1

  m_gość

  24.05.2010, 13:31

  Gratulacje

  Serdeczne gratulacje :) życzę dalszych sukcesów :)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.