Harcerze w Tczewie porozumieli się z ministerstwem

Porozumienie podpisały Katarzyna Hall i Małgorzata Sinica (fot. tcz.pl)
Tczew - Harcerze w Tczewie porozumieli się z ministerstwem

zobacz galerię zdjęć: 3
W ostatnią niedzielę (23.05) minister Katarzyna Hall i naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica podpisały porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej a ZHP, określające zasady współpracy między tymi dwoma jednostkami. Dokument sygnowano podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia Rajdu "Rodło" na tczewskim placu Hallera.

Jak podkreślają sami harcerze, został otwarty nowy etap we współpracy organizacji, która prawie od stu lat wychowuje polskie dzieci i młodzież, z władzą administracyjną, która może wspomóc rozwój ruchu harcerskiego w kraju. Związek Harcerstwa Polskiego skupia dziś około 140 tysięcy członków, mniej niż pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Jednak i dziś, tak jak w ciągu minionych lat, Związek z sukcesami wychowuje zuchy i harcerzy. Dlatego też Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu stwierdza, iż "uznaje ZHP za ważnego partnera szkół i placówek oświatowych w wychowaniu dzieci i młodzieży, wzbogacającego proces wychowawczy polskiej szkoły…".

- O tym porozumieniu w ciągu ostatnich paru tygodni rozmawiamy bardzo intensywnie, chcąc zawrzeć w nim rzeczywiście wszystko, co najważniejsze. Przede wszystkim chcemy, żeby polska szkoła wychodziła naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów, żeby dobrze wychowywała. Wychowanie przy pomocy pracy harcerskiej, rozwijanie zamiłowań, to wspaniała sprawa. To wielka rola, jaką harcerstwo ma do odegrania w polskiej szkole. Bardzo liczę na Was. Liczę na to, że rzeczywiście coraz mocniej, lepiej, więcej, będziecie wtapiać się w pracę szkoły. Będziecie dobrze współdziałać z nauczycielami, dyrektorami szkół, pracując nad programami wychowawczymi szkół i z samorządami, które znajdą Wam trwałe miejsce w budynkach szkoły. - mówiła podczas niedzielnej uroczystości Katarzyna Hall, minister edukacji - Oby tych nauczycieli czujących w sobie powołanie do kadry nauczycielskiej było jak najwięcej. Żeby jak najtrwalsze miejsce na tej mapie edukacyjnej miało harcerstwo.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Według ZHP niezbędne jest tworzenie właściwej atmosfery i wspierania przez dyrektorów szkół działalności organizacji pozarządowej w każdej placówce. Dziś są gminy bez harcerstwa, gdzie dziecko nie ma szans do wstąpienia do gromady zuchowej lub drużyny. Praca Związku jest możliwa wówczas, gdy dysponuje on dostatecznie dużą, wykształconą kadrą instruktorską. W przypadku szkół na wsi i małych miastach w większości przypadków instruktorami są nauczyciele, na których zawsze harcerstwo mogło liczyć. Dlatego ważny jest zapis porozumienia "Minister Edukacji Narodowej pozytywnie ocenia pracę nauczycieli-instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego". Zapis ten przypomnieć może dyrektorom szkół, iż działalność ich nauczycieli, prowadzących drużyny harcerskie, doskonale wpisuje się w realizację zadań wychowawczych podejmowanych poza obowiązkowym pensum w ramach tzw. godzin z Karty Nauczyciela. Że instruktor prowadząc zajęcia
z harcerzami pracuje więcej niż godzinę w tygodniu.

- Dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Każdy z nas doskonale wie, że naszym naturalnym miejscem działania jest szkoła. Dziś podpisujemy porozumienie, które jasno mówi o naszej ważnej roli w skomplikowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym - podkreślała w Tczewie hm. Małgorzata Sinica.

Dodajmy, że podpisanie porozumienia było zwieńczeniem XXVI Rajdu "Rodło". Impreza odbywa się już od 26 lat. Harcerze przygotowali 8 tras - każda dla innego pionu wiekowego - od zuchów aż po seniorów. Na trasach przewidziano wiele atrakcji i zadań związanych z poznawaniem regionu, zdobywaniem nowych umiejętności, uczczeniem stulecia Harcerstwa oraz 750-lecia Tczewa. Głównym celem było dotarcie do Tczewa, gdzie na placu Hallera odbyło się podsumowanie współzawodnictwa na trasach i zostały wręczone puchary i nagrody dla najlepszych patroli.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Marcin Derbis_gość

    24.05.2010, 22:30

    Gorące pozdrowienia dla Harcerzy. Czuwaj Pozdrowienie od Harcerza ,który 25 lat temu zdobył odznake Rodło.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.