W 2020 roku Tczew czeka podwójny jubileusz

Uroczysta sesja z okazji Dnia Tczewa (fot. Tcz.pl)
Tczew - W 2020 roku Tczew czeka podwójny jubileusz
W ubiegłym roku cała Polska hucznie świętowała stulecie Niepodległości. Pomorze na dar wolności czekało dwa lata dłużej - zatem stulecie niepodległości będziemy w Tczewie przeżywać dopiero za rok - dokładnie 30 stycznia 2020 roku. Dla Tczewa będzie to rok wyjątkowy, bo oznacza również 760-lecie nadania praw miejskich. Dlatego już ruszają rozmowy, jak szczególnie uczcić to podwójne święto miasta.

Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. Z tej okazji co roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. odbywa się uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Tczewa oraz - uroczysta sesja Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki połączona z nadawaniem ważnych nagród i wyróżnień. Za rok okazja do świętowania będzie wyjątkowa - bo 30 stycznia minie dokładnie sto lat, odkąd Dirschau oficjalnie stał się Tczewem. Podczas styczniowej, roboczej sesji przewodniczący Zenon Drewa szczególnie dziękował za zaangażowanie w przygotowanie Dnia Tczewa i wspomniał już o przyszłorocznych obchodach.

- Minie sto lat niepodległości, a dodatkowo pan prezydent przypomniał mi, że będziemy obchodzić 760-lecie nadania praw miejskich. Dlatego chciałbym, aby te uroczystości miały wymiar szczególny - mówił Zenon Drewa.


Przewodniczący zaapelował również do radnych, by zwracali zgłaszali swoje propozycje. W ratuszu mają też ruszyć rozmowy, które pozwolą na przygotowanie podwójnego święta miasta.

Drukuj
Prześlij dalej