Kaszubska nagroda dla kociewianki z Tczewa

Urszula Giełdon od lat działa społecznie (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Kaszubska nagroda dla kociewianki z Tczewa
Tczewianka, Urszula Giełdon, została laureatką konkursu ogłaszanego przez miesięcznik "Pomerania". Kierownik tczewskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odebrała nagrodę "Skra Ormuzdowa" za wieloletnią działalność na rzecz tczewskiego środowiska niepełnosprawnych oraz zaangażowanie w krzewienie tematyki regionalnej.

Wręczenie nagród odbyło się 9. lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wśród nagrodzonych znalazła się Urszula Giełdon - kierownik tczewskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Tczewianka od 29 lat współpracuje z młodzieżą niepełnosprawną. W pracy warsztatów przywiązuje dużą wagę do tematyki regionalnej, zwłaszcza kociewskiej, ale też i kaszubskiej. Jej podopieczni byli wielokrotnie nagradzani za swą twórczość artystyczną w konkursach regionalnych, m. in. w konkursie młode talenty organizowanym przez Gdański Oddział Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego. Wielu z nich jest też laureatami konkursów zagranicznych. Warsztaty krzewią regionalizm kociewski oraz dialog kociewiaków z Kaszubami. Urszulę Giełdon do nagrody zgłosił Krzysztof Korda, członek kolegium redakcyjnego miesięcznika "Pomerania" a zarazem prezes kociewskiego oddziału ZKP, który podkreśla:

- Urszula Giełdon ma wielkie zasługi w umacnianiu dialogu między regionem kociewskim i kaszubskim, a jej otwartość na każdego człowieka na inną kulturę jest wzorcem do naśladowania.

Podczas uroczystości w Gdańsku byli obecni włodarze Tczewa i powiatu - wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa i starosta powiatu tczewskiego Witold Sosnowski. Zenon Drewa podkreślał, że w tym roku miasto Tczew obchodzi jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich:

- Bardzo się cieszymy, że również w tym roku jedna z nagród Skra Ormuzdowa trafiła do powiatu tczewskiego, do naszego miasta. Musiała przebyć długą drogę, aby trafić na Kociewie, ale mamy takie hasło promocyjne "z Tczewa wszędzie blisko", więc na Kaszuby też nam blisko. My Tczewianie wiemy, że to, co robi Urszula, robi z pasją i z potrzeby serca i to jest najistotniejsze w tym wszystkim. Mam takie głębokie przekonanie, że wszyscy tutaj wyróżnieni realizują swoją pasję.

Skra Ormuzdowa jest przyznawana od 1985 roku przez Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny "Pomeranii" za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków oraz społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury. W ubiegłych latach nagrodę odebrało już kilkoro mieszkańców Kociewia - Krzysztof Kowalkowski (autor monografii parafii kociewskich i kaszubskich), Dominik Sowa (dziennikarz z Radia Gdańsk prowadzący w radiu audycje regionalne w tym kociewskie), Włodzimierz Ostoja - Lniski z Czerska oraz Irena Brucka, nauczycielka z Tczewa za wysiłki na rzecz edukacji regionalnej.


Pozostałymi laureatami nagrody za rok 2009 zostali:

• Janina Borchmann - dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, która uczyniła z tej placówki ważny ośrodek integracji i aktywizacji lokalnej społeczności.
• Bubliczki Cashubian Klezmer Band - nowatorska grupa muzyczna z Brus, która urozmaica folklor kaszubski przez dodawanie brzmień bałkańskich, cygańskich i żydowskich.
• Szczepan Edwin Czerwiński - mieszkaniec Pręgowa, twórca muzeum utrwalającego ślady kultury materialnej tej miejscowości, kronikarz, inicjator upamiętnienia 650 lat Pręgowa i projektant sztandaru z motywami kaszubskimi.
• Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy - zasłużona placówka, która od 40 lat gromadzi zabytki związane z regionem, a także prowadzi bogatą działalność naukową i edukacyjną.
• Henryk Stachurski - przewodniczący Koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w dzielnicy Gdańsk Osowa, który wraz z grupą pasjonatów podejmuje szereg inicjatyw nawiązujących do tradycji tej dawnej wsi kaszubskiej.
• Krystyna Wolf - mieszkanka Rumi, znana hafciarka i poetka, która swą pracą i dorobkiem wiele wnosi do rozwoju kultury kaszubskiej w mieście oraz poza jego granicami.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +8

  czesio_gość

  16.02.2010, 08:11

  :)

  Gratulacje

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • +3

  _gość

  16.02.2010, 09:28

  Oczywiscie nic by sie nie stalo bez wkladu pracy i kreatywnosci terapeutów o czym niestety zapomniano dodac. Wymieniona nagroda nalezy po czésci rowniez do nich.

  Odpowiedz
  IP: 80.5.xx3.xx7 
 • +3

  kaszub to kaszub _gość

  16.02.2010, 10:25

  pojednania z kaszubami problem wiekowy

  Czy kaszub to polak?

  Odpowiedz
  IP: 79.200.xx1.xx2 
 • -4

  Pan Tenorek_gość

  16.02.2010, 15:51

  Derdowski kiedyś napisał

  "Czujce tu ze serca toni skład nasz apostolści: Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polści" (O panu Czorlińscim, co do Pucka po sece jachoł)

  Cytuj
  IP: 88.199.xx0.xx4 
  +1

  Czesio_gość

  16.02.2010, 21:11

  :)

  kaszub, to kaszub i tyle, podniebienia nie zmienisz ... tfu - babskie jajca :)))

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • +4

  _gość

  16.02.2010, 16:58

  Gratulacje dla terapeutów i dla pani Giełdon !

  Pani Giełdon, przez wiele lat wspierana jest przez pełnych pasji ludzi prowadzących trudną przecież terapię niepełnosprawnych. Moje wyrazy uznania dla ich pracy. Poszanowanie dla pani Giełdon za wiele tal przywiązania do niepełnosprawnych.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx8 
 • +3

  forumowicz_gość

  16.02.2010, 18:49

  co na to użytkownik hehehe

  gdyby jemu dali taką nagrodę czy by ją przyjął..?

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx7 
 • +2

  hehehe

  17.02.2010, 08:54

  :)

  niestety ale raczej z pewnością bym na ową nie zasłużył, jedyne co mogę zrobić, to pogratulować Pani Urszuli zaangażowania, pozdrawiam :)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia