Pasjonaci chcą, by dawny Tczew nie zniknął. Tworzą wirtualne muzeum grodu Sambora

Plac Hallera na przełomie XIX i XX wieku (fot. ze zbiorów Miejskiej Bibiloteki Publicznej w Tczewie)
Tczew - Pasjonaci chcą, by dawny Tczew nie zniknął. Tworzą wirtualne muzeum grodu Sambora


Pasjonujesz się historią? W twoich szufladach leżą stare fotografie, zakurzone gazety, bądź inne świadectwa historii? Jeśli tak, możesz pomóc tworzyć wirtualne muzeum grodu Sambora. Właśnie rusza tczewska strona internetowa, która będzie zrzeszać wszystkich miłośników tego, co w przeszłości działo się w naszym mieście.

Projekt "Dawny Tczew" zrzesza ludzi zafascynowanych historią Tczewa. Jak sami przyznają, zainspirowało ich malborskie forum Marienburg.pl, na którym aktywnie działają miłośnicy dawnych wieków. Skrzyknęli się w internecie - również na naszym forum - powołali stowarzyszenie i zaczęli wspólnie szukać pamiątek historycznych dotyczących naszego miasta. Zaczęło się od przeszukiwania domowych archiwów, a z czasem poszukiwania przybrały coraz większą skalę. Udało się pozyskać m. in. 90 skanów ciekawych dokumentów i zdjęć z zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku. Strona internetowa projektu ruszy oficjalnie - 30 stycznia - dzień nie jest przypadkowy, jest to bowiem święto Tczewa, upamiętniające powrót naszego miasta do Macierzy.

- Głównym celem projektu jest prezentacja i promocja bogatej historii Tczewa, jego zabytków, architektury, dziejów i losów mieszkańców. Bodźcem do powstania strony była rocznica 750-lecia nadania praw miejskich. Uznaliśmy, że to najlepszy moment na stworzenie miejsca, które będzie poświęcone dziejom naszego miasta. Skoro dotychczas nie powstało i w najbliższym czasie nie powstanie muzeum poświęcone historii Tczewa wpadliśmy na pomysł utworzenia muzeum ... wirtualnego. - wyjaśnia nam Łukasz Brządkowski, koordynator projektu.

Projekt składał się będzie z trzech modułów - strony www.dawnytczew.pl , na której będą zamieszczane artykuły i teksty dotyczące historii miasta, jego zabytków, architektury, znanych i nieznanych tczewian, ludzi zasłużonych dla jego rozwoju, wspomnień mieszkańców, narodów zamieszkujących Tczew w ciągu wieków, wyznań, organizacji społecznych, kultury, sztuki - słowem całości dziejów miasta. Będzie również forum, które będzie platformą swobodnej wypowiedzi na tematy poruszane na stronie oraz galeria archiwalnych fotografii, dokumentów, pocztówek, przedmiotów i wielu innych rzeczy związanych z Tczewem i jego historią.

- Liczymy nie tylko na zebranie dotychczas rozproszonych informacji o historii Tczewa w jednym miejscu, ale także na odkrycie nowych ciekawych faktów. Chcemy również odtworzyć wielokulturową i wielowyznaniową tradycję Tczewa i przypomnieć mieszkańcom o innych narodach, które zamieszkiwały nasze miasto. Interesuje nas również ochrona zabytkowych i historycznych budynków miejskich oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w tym zakresie. Wiele cennych obiektów ulega dewastacji, a o wiele łatwiej jest chronić niż taki obiekt odrestaurować. W tym aspekcie pomaga nam fachową wiedzą miejski konserwator zabytków Arlena Haase-Witczak. - dodaje Łukasz Brządkowski - Zależy nam na tym, aby strona była stworzona dla mieszkańców i przez mieszkańców, dlatego zachęcamy do współpracy. Jeżeli ktoś chciałby coś napisać, ma ciekawe wspomnienia lub materiały może się skontaktować z nami mailowo koordynator@dawnytczew.pl lub telefonicznie pod numerem 503070478. Interesują nas przede wszystkim archiwalne fotografie miasta i pamiątki z nim związane. Każda osoba dysponująca nimi może się do nas zgłosić, a my zeskanujemy zdjęcie lub sfotografujemy przedmiot. Oryginał zostają u właściciela, a my za jego zgodą opublikujemy je w naszej galerii.

Swoją pomoc zaoferowali już członkom stowarzyszenia lokalni historycy, którzy obiecali wsparcie merytoryczne. Pomysłodawcy akcji liczą również na pomoc tczewskich fotografików, którzy mogą przesyłać aktualne zdjęcia architektury miasta, co pozwoli na porównanie jej z wyglądem z przed 50 czy 100 lat.

- Na etapie prac nad stroną spotkaliśmy bardzo wiele życzliwych osób, nie tylko tczewian i osób związanych z naszym miastem, ale też od zupełnie "obcych". Wiele osób sprzedających przedmioty i zdjęcia na allegro zezwoliło nam na umieszczenie zdjęć na stronie i dosłało jeszcze inne swoje zbiory. Powstanie strony nie byłoby możliwe bez woluntarystycznej pracy wielu osób, przede wszystkim członków stowarzyszenia Mirosława Dillera, Justyny Diller, Krzysztofa Dillera, Wojciecha Kwiatkowskiego, Patryka Marciniaka, Marka Rekowskiego oraz organizacji i instytucji, które użyczyły nam lokum - Ochotniczej Straży Pożarnej i Rejonowego Zakładu Kominiarskiego w Tczewie. Fundusze na projekt otrzymaliśmy z dotacji Urzędu Miejskiego i sponsora Spółdzielni Pracy Usług Kominiarskich z Gdańska. - dodaje nasz rozmówca.

Partnerem projektu jest Archiwum Państwowe w Gdańsku, które udostępniło zdjęcia i skany archiwaliów związanych z miastem. Również Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła cześć swoich zdigitalizowanych zbiorów.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +9

  animatora Łukasza_gość

  28.01.2011, 00:48

  do

  "każda osoba ma swoje specyficzne potrzeby, które nie zawsze potrafi zdefiniować ..." Mam nadzieję ,że znajdzie się w tym projekcie miejsce na kluby sportowe Olympię, Unię , Wisłę i osoby dla których 100- letnia tradycja nic nie znaczy . ps powodzenia , ciekawy pomysł jestem na +

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx7 
 • +8

  Tczewianin_gość

  28.01.2011, 08:31

  Super

  Od dawna czekałem na taką stronę.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +3

  towarzysz

  28.01.2011, 09:25

  świetny pomysł i na czasie

  Dobrze,że ktoś w Tczewie wpadł na pomysł stworzenia wirtualnego muzeum- co było kiedyś pozostanie zapisane nie tylko na przeróżnych dokumentach czy mapach materialnych ale właśnie w internecie co pozostanie nierozerwalnym czynnikiem związanym z naszymi czasami. Brawo! Mam parę rzeczy dot historii Tczewa może również się przydadzą ;D

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  _gość

  28.01.2011, 19:40

  towarzysz KLAKIER

  KLAKIER może coś od siebie ?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx5 
  -2

  towarzysz

  28.01.2011, 20:56

  klakierku

  W odpowiedzi dla ciebie przytoczę takie stare powiedzenie. "Było do szkoły chodzić zamiast w nią kamieniami rzucać". Może byś się czegoś nauczył prócz chamstwa i zawiści,które tak promieniują od twych uszczypliwych komentarzy. Poza tym to,że się nie podpisujesz pod swą wypociną nie oznacza,że odpowiedź nie będzie tożsama z tobą. Może i ludzie nie będą wiedzieć,że to do ciebie a ty tak-będziesz widział i będzie cię to szczypać w oczy ;-)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  RPS

  28.01.2011, 22:42

  Dlaczego się nie zalogujesz czegewara?

  Hehe poznaje Cię po IP xD Wystarczy skopiować IP,wkleić w Google i cała prawda wychodzi na powierzchnię ;-).

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  ka_gość

  28.01.2011, 09:28

  Gratulacje

  Gratuluję pomysłu i realizacji. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • -2

  ssij-moja-blada-szyje

  28.01.2011, 14:20

  Fajna sprawa;) ps-ma ktoś może na sprzedaż album "Tczew w dawnej fotografii"??

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  towarzysz

  28.01.2011, 20:57

  ja posiadam

  ;D

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  _gość

  28.01.2011, 14:35

  ha ha ha

  Musicie koniecznie na tej stronce umieścić bilans minusów Miecia-takiego rekordu nie można pominąć:D ;))))))

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx7 
 • wa_gość

  28.01.2011, 15:40

  w pełni popieram dobry pomysł

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx8 
 • -1

  Amalk_gość

  28.01.2011, 15:58

  był kiedyś kalendarz i było tam parę zdjęć ( 12 szt. )

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx2 
 • Grzmot

  28.01.2011, 18:55

  bardzo fajna inicjatywa dla Tczewa :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  mropenvitamine_gość

  28.01.2011, 19:44

  I fajnie, przedtem pisalem na marienburg.pl albo dawny gdansk. Czuje, ze kilka ladnych postow pewnie zaloze.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • +3

  Hogata_gość

  28.01.2011, 19:53

  stary Tczew

  Intrersuję się historią Tczewa.Wiem, że jest paru pasionatów ,którzy mają ciekawe kolekcje związane z tczewem.Uważam ,że ciekawym wzorem takiej strony jest http://www.danzig-online.pl /zrobiona z pasią/.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx3 
 • +1

  memiah_gość

  29.01.2011, 20:29

  gratulacje

  ąwirtny pomysł w miarę możliwości będę starał sie pomóc

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx9 
 • +2

  aga_piet

  29.01.2011, 21:19

  Z niecierpliwością odliczam godziny do startu. Bardzom ciekawa formy i treści :) Myślę, że w zalewie bezsensownych pomysłów na promocję miasta (lub wręcz ich braku) ta strona będzie strzałem w dziesiątkę. Gratuluję pomysłu!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.