Grasz w pomarańczowe? Będą niespodzianki z okazji urodzin Fabryki Sztuk

Alicja Gajewska z logiem jubileuszu (fot. tcz.pl)
Grasz w pomarańczowe? Będą niespodzianki z okazji urodzin Fabryki Sztuk
Już od 10 lat Fabryka Sztuk prowadzi szereg działań związanych ze sferą kultury w przestrzeni naszego miasta. Na jutro (22.02) pracownicy jednostki przygotowali szereg niespodzianek, dla mieszkańców, którzy chcą świętować z jednostką jej urodziny.

Z okazji 10 urodzin Fabryki Sztuk przez cały dzień po Tczewie będzie jeździł samochód ze specjalnym dżinglem informującym o urodzinach. Z kolei pomiędzy 8 na 12 artyści będą malować na słupach ogłoszeniowych specjalne graffiti z logiem jubileuszu. Będzie też akcja "Grasz w pomarańczowe?"

- Na wszystkich, którzy odwiedzą jutro naszą siedzibę, bądź filię przy ulicy Podmurnej - i będą mieli ze sobą coś pomarańczowego - czekają niespodzianki - zapraszamy - mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Przypomnijmy, tczewska Fabryka Sztuk działa już od 10 lat. Stary pofabryczny obiekt, w którym działało Muzeum Wisły, został przebudowany i gruntowanie zmodernizowany dzięki pozyskanej przez Urząd Miejski w Tczewie unijnej dotacji. 22 lutego minie 10 lat, odkąd Fabryka Sztuk otworzyła dla mieszkańców swoje podwoje.

10 lat Fabryki Sztuk w liczbach

329 wystaw, w tym:

- 52 wystawy historyczne
- 18 wystaw etnograficznych
- 56 wystaw sztuki współczesnej
- 47 wystaw malarstwa, rzeźby, grafiki, w tym nasze perełki Marc Chagall. Ilustracje do Biblii i inne litografie, Malarstwo Aneri Weissowej oraz La Femme. Kobieta w sztuce, na której prezentowaliśmy dzieła m.in. takich mistrzów jak: Salvadora Dali, Picassa, Rembrandta, Chagalla, Dürera, Olbińskiego, Beksińskiego czy też Starowieyskiego.
- 39 wystaw z cyklu „Galeria dla ciebie”, w którym zaprezentował się ze swoją wystawą fotograficzną „ „Świat jaki jest” Grzegorz Kołodko
- 42 wystawy fotograficzne
- 7 wystaw papieskich
- 37 wystaw pokonkursowych
- 3 wystawy przyrodniczo-myśliwskie
- 28 wystaw innych tj, wystawy modelarstwa, czy Rzemiosło pomorskie

Wśród tych 329 wystaw, 67 to wystawy tczewian

Zaprezentowało się u nas 423 artystów z kraju i zagranicy

W konkursach przez nas organizowanych tj. „Jan Paweł II zawsze nam bliski”, „Wakacje z aparatem”, oraz wystawach pokonkursowych Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego i projektowych z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego ( 2008 i 2009) wystawach uczestniczyło 2109 osób

2 wystawy otrzymały honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polski:
„Tczew pod okupacją hitlerowską” w 2013 r.
„20 lat wolności. Tczew 1920-1939” w 2016 r.
Naszym dążeniem jest dotrzeć do jak największej liczby osób, dlatego organizujemy także wystawy w przestrzeni miejskiej. Zaprezentowaliśmy 20 wystaw naszego autorstwa m.in. w parku Kopernika (Ciechowski, Odwaga 44. Tczewianie w Powstaniu warszawskim), na bulwarze Nadwiślańskim ( Tczew dawniej i dziś, 10 lat w Unii Europejskiej, 10 lat Teatrów Wspaniałych, Tczew Zapamiętani i znani), przed dworcem PKP ( 35 lat Solidarności tczewskiej, Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego, G. Ciechowski-flagowy muzyk z Tczewa, 160 lat kolei na ziemi tczewskiej, IN Memoriam, Historia fary tczewskiej), w kościele NMP Matki Kościoła ( Był wśród nas, Pielgrzymki Polskie, Jan Paweł II. Piaseczno-Pelplin-Watykan), w kościele św. Józefa i kościele św. Krzyża ( Pielgrzymki Polskie), na placu Jana Pawła II na Suchostrzygach ( Z Wadowic do nieba), na osiedlu Górki ( 25 lat parafii św. Franciszka z Asyżu), na osiedlu Staszica ( Historia osiedla Staszica), na terenie TCSiR ( Historia tenisa), na tczewskiej przystani (Lodołamacze. Ocalić od zapomnienia, Fala za falą. Życie codzienne na okrętach w czasie II wojny światowej).

Nasze wystawy prezentowane były w:

Bazylice katedralnej w Pelplinie, sanktuarium w Piasecznie, Ośrodku kultury w Cieplewie, Mokrym dworze, GOK w Skarszewach, Muzeum Historycznym w Gdańsku, w Toruniu, Muzeum narodowym w Gdańsku, w Subkowach, Bibliotece w Gniewie, Miejskim Domu Kultury w Pruszczu Gdańskim, Sobieszewie i Pieniężnie.

W Sali konferencyjnej odbyło się 1281 konferencji, szkoleń, spotkań, debat, pokazów, seminariów i kursów.

Działalność edukacyjna to przeprowadzonych 6600 zajęć edukacyjnych, w tym m.in.:

Spacery po Tczewie z przewodnikiem - 553
Lekcje historyczne - 385
Lekcje etnograficzne - 316
Warsztaty edukacyjno-artystyczne - 3 561
Warsztaty komputerowe - 726
Zajęcia na Podmurnej 12 ( od 2010 r.) - 528
Zajęcia na Podmurnej 15 ( od 2011) - 382

wzięło w nich udział 119 500 osób.

Każdego roku oferta edukacyjna jest modyfikowana, znajduje się w niej ok 80 różnych propozycji.
Niewątpliwie udział w zajęciach jest nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale także kształci wrażliwość artystyczną i zdolności manualne. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych lekcji szkolnych oraz interesującą formę aktywnego spędzania wolnego czasu. Zajęcia dostosowujemy do wieku uczestników.

Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy szereg cyklicznych warsztatów: dla dorosłych są to warsztaty ceramiczne, które odbywają się od października do czerwca oraz wakacyjne warsztaty rzemiosła. Z kolei dzieci mogą bawić się plastycznie na kółku plastycznym Piotrusia Pana, w Klubie Kamieniczka, a podczas wakacji na zajęciach Trzy Kropki, w Spotkaniach pod Słoneczkiem. Młodzież mogła brać udział w kółku teatralnym, warsztatach performance i w letnim obozie archeologicznym.

Przedstawienia

Fabryka Sztuk to nie tylko edukacja, wystawy, spotkania, ale także przedstawienia stworzone przez nas. Do tej pory pokazaliśmy adaptację Opowieści wigilijnej K. Dickensa, Moralność Pani Dulskiej G. Zapolskiej oraz przedstawienie Co świtem piszczy w trawie wg Ptasiego radia J. Tuwima i autorskie przedstawienie Malwiny Bałdowskiej Na linii.

Europejska Noc Muzeów- 9

Od 2008 w każdą trzecią sobotę maja włączamy się w organizację Europejskiej Nocy Muzeów. Każdego roku wybieramy temat przewodni. Dzięki Nocy Muzeów poznaliśmy Chiny, Afrykę, Beskid Śląski, Skandynawię , Kaszuby i nasze Kociewie. Poczuliśmy klimat polskiej wsi z XIX w., przenieśliśmy się do Tczewa z czasów międzywojnia czy też średniowiecza. Wybraliśmy się razem z kapitanem Cookiem w podróż dookoła świata.
A w tym roku poeksperymentujemy , poznamy kuchnię molekularną i nauczymy się robić roboty.
W naszych Nocach wzięło udział ponad 43 tysięcy osób.

Inscenizacje:

Inscenizacja 1807 - 5 (2009,20110,2012,2014,2016)
Inscenizacja wybuchu II wojny światowej - 2 ( 2011, 2012)
Posterunki graniczne z 1939 roku - 5 ( 2008, 2009, 2010, 2011, 2013)
Pikniki historyczno- militarny - 3 ( 2011, 2012, 2016)
Inscenizacja 1920 - 1 ( 2016)
21 publikacji
Organizacje pozarządowe - obecnie 15, a w ciągu 10 lat 22
W ciągu 10 lat odwiedziło nas ponad 590 tysięcy osób, w tym ponad 120 tysięcy turystów, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Francji, Danii, Szwecji, Słowenii, Austrii, Litwy, Finlandii, Portugali, Irlandii, Moraw, Łotwy, Anglii, Turcji, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Białorusi, Węgier, Rosji, Australii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, a nawet dalekich Indii, , RPA, Brazylii, Kanady, Nowej Zelandii, Wietnamu i Japonii.

Nagrody i wyróżnienia

Podczas naszej dziesięcioletniej działalności otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych zaliczamy

POLSKA PIĘKNIEJE - 7 CUDÓW FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W roku 2008 zostaliśmy uhonorowani główną nagrodą w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii Rewitalizacja organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Wydawnictwo Pascal i Firmę Smartlink. Konkurowaliśmy z takimi potęgami turystycznymi, jak Toruń i Zamość. Wymierną korzyścią uzyskania głównej nagrody była kampania promocyjna naszego projektu oraz działalności Centrum w mediach turystycznych Pascala oraz wystawa multimedialna „Polska pięknieje - 7 cudów unijnych funduszy” prezentowana w Warszawie, Brukseli oraz wielu innych miastach. Dzięki nagrodzie otoczenie doceniło naszą inwestycję. Marka Polski Pięknieje wpłynęła na większą rozpoznawalność Fabryki Sztuk.

LUDOWY OSKAR

30 czerwca 2011 roku otrzymaliśmy nagrodę LUDOWEGO OSKARA za najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce w 2010 roku w kategorii: konkursy i wystawy, za ekspozycję „Rola chleba w kulturze ludowej”, której autorką i kuratorem była Kamila Gillmeister. Zdobyliśmy także nagrodę internautów portalu KulturaLudowa.pl w konkursie na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce w 2010 roku. Nagrody przyznawane są przez Fundację Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, Stowarzyszenie Twórców Ludowych i portal KulturaLudowa.pl.

KULA DOSKONAŁOŚCI

Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wyróżnił naszą placówkę Dyplomem Honorowym i Kulą Doskonałości. To najważniejsze wyróżnienie Stowarzyszenia przyznawane od 1998 r. Fabryka Sztuk została uhonorowana „za tworzenie osobom niepełnosprawnym intelektualnie warunków rozwoju i pełnego korzystania z praw przysługujących wszystkim obywatelom, za wspieranie w życiu społeczności lokalnej, za troskę, odpowiedzialność, szacunek i wiedzę, czyli za twórczą miłość”.

KOCIEWSKIE PIÓRO 2012

Fabryka Sztuk jest laureatem prestiżowej nagrody Kociewskie Pióro 2012 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie animacji kultury. Wyróżnienie przyznawane jest od 2005 r. przez Kapitułę Nagrody Literackiej i Wydawniczej „Kociewskie Pióro” z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego im. Małgorzaty Hillar. W ten sposób Kapituła honoruje osoby i instytucje, których dokonania wywarły pozytywny wpływ na rozwój regionu.
Instytucja Przyjazna Wolontariuszom - Podczas VIII Powiatowej Gali Wolontariatu otrzymaliśmy tytuł „Instytucja Przyjazna Wolontariuszom 2016”, który został przyznany przez Radę Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego za całokształt działalności w zakresie wspierania stowarzyszeń i grup nieformalnych.

Drukuj
Prześlij dalej