Kra na Wiśle - lodołamacze w pogotowiu

W dół rzeki spływa kra (fot. tcz.pl)
Tczew - Kra na Wiśle - lodołamacze w pogotowiu
Niskie temperatury sprawiły, że wody Wisły płyną coraz leniwiej i niosą ze sobą krę. W pogotowiu postawiono lodołamacze, bowiem zatrzymanie nurtu rzeki może spowodować najgroźniejszy rodzaj powodzi - powódź zatorową. W Tczewie sytuacja jest na razie stabilna.

Wisła jeszcze nie zamarzła, ale niskie temperatury sprawiają, że woda płynie coraz leniwiej. Na rzece unosi się kra. Pojawił się też śryż, który tworzy się, gdy płynące w nurcie rzeki kryształki lodu zaczynają się ze sobą łączyć.

- Lodołamacze wyruszają na rzekę, gdy jest skuta lodem. Za akcję odpowiada Regionalny Zarząd Dróg Wodnych. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, bowiem tworzący się na rzece zator, może być bardzo niebezpieczny - potrafi przyczynić się do bardzo niebezpiecznej powodzi zatorowej.To najgorszy typ powodzi - znacznie groźniejszy od powodzi opadowej, sztormowej, czy roztopowej - żywioł trudny do opanowania. - wyjaśnia Włodzimierz Mroczkowski, Naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie.

W nocy słupki rtęci spadają poniżej zera - jeśli mrozy utrzymają się długo, rzekę lód może skuć całkowicie. Do polskich rekordów zimna jednak jeszcze daleko. Według nieoficjalnych pomiarów 2 lutego 1929 r. pod Krakowem temperatura spadła do -42 stopni, natomiast 11 lutego 1929 r. w Tarnowie do -43 stopni. Zanotowana oficjalnie najniższa polska temperatura to -40,6 stopnia w Żywcu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • tcz45_gość

  05.01.2010, 09:02

  a mamy lodo-łamacze..?

  bo wiem ,że stoją na terenie stoczni i rdzewieją od lat a czy są czynne....hmmm chyba zamarzły...

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx7 
 • Anula252_gość

  05.01.2010, 10:03

  Cóż....

  Byłam ostatnio nad Wisłą jak na razie to mało kry płynie. Ale jak rzeczywiście zamarznie to lodołamacze do pracy....

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx4.xx6 
 • Leszek Bodio_gość

  05.01.2010, 14:50

  Kra na Wiśle

  Witam Państwa ! Jak na razie nie jest tak źle z lodowymi zatorami na wysokości naszego miasta, zob.: http://lokis1271.wrzuta.pl/film/9ox0STcFgUz/wisla_zima_2010 Pozdrawiam L. Bodio

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.