MEN: we wrześniu 2019 r. nie zabraknie sal lekcyjnych

Szkoła, klasa
MEN: we wrześniu 2019 r. nie zabraknie sal lekcyjnych
Większa liczba uczniów klas pierwszych nie spowoduje we wrześniu 2019 r. problemów z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych - zapewnia minister Anna Zalewska.

W związku z wprowadzaniem kolejnych etapów reformy edukacji o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum. Szefowa MEN skierowała w tej sprawie list do rodziców i opiekunów.

Minister Anna Zalewska poinformowała w nim, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Zaznaczyła też, że absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.

Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Obie te grupy zrealizują odrębne programy nauczania.


Ministerstwo podkreśla, że szkoły i samorządy przygotowują się do rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.

"Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych" - zapewnia Anna Zalewska.

We wszystkich kuratoriach od 1 września mają zostać utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne. Rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum będą mogli uzyskać informacje na temat oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

MEN przypomina, że ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje w gestii samorządu i odbywa się po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +4

    Kirkor

    24.05.2018, 15:32

    Masakra

    "Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Obie te grupy zrealizują odrębne programy nauczania." .... to tylko świadczy jak mało o szkolnictwie wie "minister" oświaty. Przecież 3 i 4 letnie licea, podobnie jak 4 i 5 letnie technika, to będą te same budynki, w których jednocześnie będą realizowane dwa programy nauczania. Będzie jak w euro jackpot i polityce - kumulacja i bur ... ups ... przepraszam - kumulacja i dom publiczny.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • alex_gość

    24.05.2018, 18:31

    tczew

    Dla czego nie zostało tak jak kieds 8 lat podstawówki i zawodowiki 3 lata itd ,ale jak to w Polsce jest ,ktoś zgarnął dobra kasę w latach 1999,2000,nowy rzad nowe prawa i zaś kasa wydana niepotrzebnie :-(

    Odpowiedz
    IP: 188.66.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.