Gniewska Noc Muzeów

(fot. gniew.pl)
Tczew - Gniewska Noc Muzeów
Każdy, kto sobotni wieczór, 19 maja, postanowił spędzić w Gniewie nie mógł się nudzić. Z okazji Gniewskiej Nocy Muzeów można było wziąć udział w grze miejskiej, obejrzeć pokaz mody dawnej, spojrzeć w gwiazdy, obejrzeć pokaz fire show, odwiedzić Muzeum Jednej Nocy, zrobić sobie zdjęcie w łóżku czy też obejrzeć wystawę fotograficzną.

Gra, wystawy i zdjęcie w łóżku

Gniewski bajarz, Patryk Pokorski, punktualnie o godz. 19.30 pobudką rozpoczął Gniewską Noc Muzeów. Pierwszym punktem imprezy była gra miejska "W ogrodach Sobieskich". Członkowie Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku (GUTW) w kilkunastu punktach starego miasta przygotowane mieli pytania związane z historią miasta. Każdy uczestnik zabawy po podaniu prawidłowej odpowiedzi otrzymywał pieczątki z literkami, z których układał hasło. W tym roku brzmiało ono KURDYBANEK, czyli ulubione zioło Jana III Sobieskiego. Eliksiru zaparzonego na jego bazie można było skosztować tej nocy w gniewskiej bibliotece. -Tylko jednemu panu udało się zgadnąć z czego jest przyrządzony napar, którym częstowaliśmy. Jego wiedza na temat tej rośliny była naprawdę imponująca - opowiada Kamila Majdzińska, animatorka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie. W książnicy można też było tego wieczoru zrobić sobie zdjęcie w łóżku, odgadywać tytuły książek na podstawie cytatów, obejrzeć skecz przygotowany przez młodzież z Kółka Teatralnego, wystawę prac studentów z GUTW oraz reprodukcji Leona Wyczółkowskiego.

Wyjątkowych wystaw było jednak tego dnia więcej. W salce katechetycznej w ramach Muzeum Jednej Nocy obejrzeć można było wystawę "Z cukrem dookoła świata", w Pracowni Orange "Muzeum Dobranocek" a w Muzeum Kapsla otwarto tylko na ten wieczór wystawę ponad 300 butelek. Firma Baju Baj, właściciel Muzeum Kapsla, przygotowała też z okazji Nocy Muzeów także inne atrakcje: była wata cukrowa, bicie monet, fotobudka i stoisko do obserwowania nieba. Na zapleczu pl. Grunwaldzkiego 40 przez lunetę obserwować można było m.in. Wenus i Jowisza.
Wystawę fotografii przygotowało natomiast Studio A. W biurze na ul. Gostomskiego przy ciepłej herbacie i kawie podziwiać można było prace Marcina Lipińskiego i Agnieszki Piecuch.

Moda w obliczu śmierci

Prof. Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrywała tajemnice kościoła św. Mikołaja od 2009 r, kiedy to zaczęły się prace archeologiczne w tym miejscu. Przez lata dzięki pracy jej zespołu udało się poznać niejedną historię zapisaną w murach świątyni. Podczas Gniewskiej Nocy Muzeów można było zobaczyć na własne oczy nad czym pracowali naukowcy. W trakcie przygotowanego przez nich pokazu "Moda w obliczu śmierci" zebrani w kościele zobaczyć mogli jak wyglądały stroje gniewian sprzed wieków. Prezentowane suknie i żupany były rekonstrukcjami strojów odnalezionych w Gniewie. Występ każdego modela poprzedzony był fachowym komentarzem prof. Grupy.

Muzyka i ogień


Przez cały czas trwania Gniewskiej Nocy Muzeów przy pl. Grunwaldzkim 16/17 przygrywał zespół KOS. Prezentowana przez nich muzyka instrumentalna przypadła do gustu odwiedzającym imprezę. Był też moment, kiedy dołączyli do nich kolejni miłośnicy muzyki i wspólnie śpiewano np. utwory Dżemu. Część mieszkańców, zwłaszcza podczas ich krótkiego występu w kościele, dopytywała wręcz "skąd oni są" i sugerowała "trzeba ich częściej zapraszać".

Wysoki poziom występu zaprezentowały też Dzieci Klubu. Młodzież z Opalenia po raz kolejny udowodniła, że talentów u niej nie brakuje. Tym razem wystąpili oni z teatrem ognia. Pokaz fire show przyciągnął rzeszę widzów, a iskry było widać z daleka. Dzieci przygotowane zostały do występów przez Barbarę i Zbigniewa Rajkowskich, którzy to też koordynowali cały spektakl.

Prezenty dla odwiedzających

Każda osoba, która zechciała wziąć udział w Gniewskiej Nocy Muzeów mogła sobie wybrać kolorową, świecącą opaskę. Natomiast spośród osób biorących udział w grze miejskiej rozlosowano pięć nagród głównych. Wśród prezentów znalazły się vouchery do wykorzystania na zamku w Gniewie, w Hotelu na Wzgórzu, Zajeździe Gniewko i Restauracji Pod Abażurem. - Wszyscy dzisiejsi zwycięzcy są mieszkańcami Gniewu. Bardzo mnie to cieszy, że tak im się spodobała ta impreza - podsumował losowanie prowadzący imprezę, Patryk Pokorski.

Kolejna edycja zabawy już za rok.

Organizatorzy: Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie, Urząd Miasta i Gminy Gniew, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie, Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku, Stowarzyszenie Centrum Aktywnych - Gniew, Baju-Baj, Dzieci Klubu z Opalenia, Studio A.

Sponsorzy: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Hotel Zamek Gniew, Restauracja Pod Abażurem, Zajazd Gniewko, Hotel na Wzgórzu, Baju Baj.

Galerie zdjęć z wydarzenia oglądać można tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej