Weber otrzymał pozwolenie zintegrowane

Proces R1 to spalanie z odzyskiem (fot. tcz.pl)
Weber otrzymał pozwolenie zintegrowane
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego od maja 2014 r. toczyło się postępowanie administracyjne w przedmiocie wydania firmie Saint - Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. - Zakład Produkcyjny WEBER w Gniewie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania. Teraz marszałek wydał już decyzję - zgodnie z nią pozwolenie zintegrowane zostaje udzielone firmie na czas nieoznaczony i podlega weryfikacji co najmniej raz na 5 lat.

Pozwolenie zintegrowane jest decyzją administracyjną regulującą zasady wprowadzenia do środowiska substancji, powodujących znaczne zanieczyszczenie tego środowiska. Posiadanie pozwolenia zintegrowanego warunkuje możliwość funkcjonowania instalacji. W tym konkretnym przypadku jest to instalacja do produkcji keramzytu za pomocą wypalania.

Koncepcja pozwolenia zintegrowanego wprowadzona została do polskiej praktyki administracyjnej w procesie transpozycji wymagań prawnych Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności Dyrektywy Rady Unii Europejskiej w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń. Ideą tej Dyrektywy jest wprowadzenie mechanizmów prawnych wymuszających zapobieganie emisjom do środowiska lub ograniczenie oddziaływania instalacji przemysłowej na środowisko i stworzenie jednolitych wymagań ochrony środowiska w całej Unii, mających na celu ograniczenie nierówności podmiotów na rynkach międzynarodowych, jakie mogło by powstać przy braku takich standardów.

Firma WEBER powinna posiadać pozwolenie zintegrowane obejmujące wszystkie aspekty wpływu na środowisko w zakresie wymaganym przez prawo. Instalacja w firmie WEBER musi spełniać wymagania najlepszej dostępnej techniki w skrócie (BAT), a ich eksploatacja nie może powodować pogorszenia jakości środowiska oraz przekraczania granicznych emisji. Warunki pozwolenia zintegrowanego nie mogą być mniej restrykcyjne niż wynikające z BAT.


Aktualne pozwolenie zintegrowane na podstawie którego Zakład Produkcyjny WEBER w Gniewie funkcjonuje traci swoją ważność w maju 2015 r. W związku z tym, firma do tego czasu powinna uzyskać nowe pozwolenie zintegrowane.

Decyzję marszałka można znaleźć na oficjalnej stronie Gniewa - tutaj .



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • _gość

    02.01.2015, 07:23

    i dobrze! praca bedzie...

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx6.xxx 
  • hrth_gość

    02.01.2015, 09:52

    hfhg

    Łał bedzie praca dla polskich niewolników .... niesamowite

    Cytuj
    IP: 83.11.xx5.xx4 
  • DDT_gość

    02.01.2015, 08:29

    W cywilizowanym świcie nikt nie pozwoliłby na wypalanie gliny czym innym niż gaz. U nas mogą to być odpady spalane kilkaset metrów od miejskich domów.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx5.xx1 
  • Kriss_gość

    03.01.2015, 08:08

    wycieczka

    Zrób sobie wycieczkę po Gniewie i okolicach i sprawdź co wydobywa się z kominów prywatnych domów. Może zapukasz do któregoś i wygłosisz swoją opinię nt. opału używanego do ogrzewania mieszkań i domów?

    Cytuj
    IP: 193.200.xx1.xx3 
  • sds_gość

    02.01.2015, 15:51

    Ciekawe dlaczego Oiler i Comal nie muszą co pięć lat uzyskiwać pozwolenia zintegrowanego? Tak sobie bezkarnie trują i smrodzą ... Pewnie ktoś komuś w łapę daje i po kontroli!

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx9 
  • CBA_gość

    03.01.2015, 12:16

    pytam sie

    gdzie CBA?

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx6.xx5 
  • DDT_gość

    03.01.2015, 12:54

    Co ma piernik do wiatraka? To że niektórzy łamią prawo i palą w domach śmieciami oznacza, że można w majestacie prawa wypalać glinę spalając odpady? To jest Polska właśnie i jej współczesna wersja trylogii ..... i kamieni kupa!

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx3.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.