tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 03:26
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Kociewiacy z wizytą na Żuławach

Opublikowano: sobota, 31.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Członkowie oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Tczewie byli współorganizatorami sesji poświęconej Żuławom, która miała miejsce w Zespole Szkół w Suchym Dębie. Wygłosili tam referaty związane z tematyką Żuław.

Spotkanie prowadził Tomasz Jagielski. Na sesję przybyli - Marian Cichon - wicestarosta powiatu gdańskiego, Janusz Goliński - wójt gminy Cedry Wielkie, Barbara Kamińska - wójt gminy Suchy Dąb, Krystyna Bucka - przewodnicząca Rady Gminy Suchy Dąb, Jerzy Wiśniewski - dyrektor szkoły podstawowej w Koźlinach, Aleksandra Lewandowska - dyrektor Zespołu Szkół w Suchym Dębie, Mirosława Polanowska - dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Suchego Dęba.

Po powitaniu głos zabrał dr Michał Kargul - prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie, który w referacie "Przeszłość i teraźniejszość Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego" przedstawił historię i działalności Zrzeszenia Kaszubskiego- Pomorskiego - jednej z największych organizacji pozarządowych działających na Pomorzu i w Polsce. Następnie Małgorzata Kruk - sekretarz Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie opowiedziała o zbiorach regionaliów, które znajdują w bibliotekach cyfrowych Pomorza. Natomiast Tomasz Jagielski - nauczyciel Zespołu Szkół w Suchym Dębie przedstawił historię niezwykłej i malowniczej wsi Wróblewo, znajdującej się na terenie gminy Suchy Dąb. Jako ostatni głos zebrał ponownie Michał Kargul, który w referacie "Lokalne portale miłośnicze a Żuławy - szanse i zagrożenia edukacji historycznej" przedstawił działalność witryn internetowych propagujących i skupiających miłośników historii regionu.

Po referatach uczestnicy sesji wysłuchali krótkiego koncertu gitarowego w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Suchym Dębie. Na koniec uczestnicy sesji zwiedzili miejscowość Wróblewo. Uczestników po urokliwej wsi oprowadzał Tomasz Jagielski - autor książki "Wróblewo - 700 lat historii wsi żuławskiej", która będzie wydana w tym roku. Uczestnicy zwiedzili m. in. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w XVI wieku.

Sesji towarzyszyły dwie wystawy wystawa "Cedry Wielkie - kadry czasu" przedstawiająca stare zdjęcia i pocztówki wsi położonych na terenie gminy Cedry Wielkie i wystawa prac plastycznych Barbary Jankowskiej i uczniów Zespołu Szkół w Suchym Dębie. Każdy uczestnik sesji otrzymał w prezencie V numer Tek Kociewskich. Organizatorem sesji był Zespół Szkół w Suchym Dębie, Urząd Gminy Suchy Dąb, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Tczewie i Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Galeria zdjęć

Tczew -
Tczew -
Tczew -
Autor: JCh
drukuj
Artykuł przeczytano 1899 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
+2
mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 01.04.2012, 11:58
Brakuje inicjatyw przybliżających dziedzictwo kulturowe, już nie tylko Kociewiakom Żuławiaków, ale samym mieszkańcom danego regionu - problem wydaje się być szerszy i dotyczy większości kraju, chyba tylko Kaszubi sobie świetnie radzą, natomiast na Żuławach, gdzie zdecydowana większość ludności to przesiedleńcy, kultura i dziedzictwo tych ziem, umiera, a przejawia się to choćby w zdegradowaniu regionu, architektury, majątków oraz samej infrastruktury.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew