"Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa". Możesz wesprzeć publikację

(fot. mat. prasowe)
"Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa". Możesz wesprzeć publikację
Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew zachęca do wsparcia inicjatywy wydania książki Karola Plata-Nalborskiego pt. "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa". To pierwsza tak obszerna publikacja, wykorzystująca nieznane lub pomijane dotąd źródła z dziejów tczewskiego osiedla oraz sąsiednich wsi. Wesprzeć wydanie książki można poprzez zbiórkę na portalu Zrzutka.pl.

Przygotowana przez Karola Plata-Nalborskiego książka pt. "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa" to pierwsze, tak obszerne studium dziejów położonych nad strugą Drybok miejscowości Bałdowo (niem. Baldau) i Knybawa (niem. Kniebau) oraz dawnej wsi Czyżykowo (niem. Zeisgendorf), włączonej 1 kwietnia 1908 r. do miasta Tczew. To ponad 700 stron cennych informacji, opartych na szerokiej bazie źródłowej, uzupełnionych o archiwalne mapy, zdjęcia i grafiki, obejmujących okres od XIII wieku do lat 60. XX wieku. Monografię wzbogacono licznymi wątkami z zakresu m.in. architektury, budownictwa, archeologii i genealogii.

- Z kart dziejowych, w zupełnie niepozornych miejscach, wyłaniają się nieznane lub dawno zapomniane obiekty, wydarzenia i postacie - wyjaśnia autor książki, Karol Plata-Nalborski. - W książce można znaleźć nie tylko suche fakty historyczne, administracyjne czy statystyczne, ale przede wszystkim sporą dawkę ciekawostek i danych o zabytkach (zarówno tych zachowanych, jak i nieistniejących), odkryciach archeologicznych, jak również mieszkańcach (polskich, niemieckich, żydowskich) na przestrzeni kilkuset lat, w tym rodzinach odgrywających kluczową rolę na omawianych obszarach.


Celem kolejnej publikacji wydanej przez Dawny Tczew jest przede wszystkim przedstawienie zarówno indywidualnej, jak i wspólnej historii Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa oraz przypomnienie pierwotnych granic tego ostatniego, które uległy zatarciu w ciągu ostatniego stulecia. Żadna z wymienionych jednostek nie doczekała się jak dotąd szczegółowej monografii swych dziejów.


Każda osoba, zainteresowana dziejami Tczewa, może wesprzeć wydanie książki pt. "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa". W tym celu uruchomiona została zbiórka na portalu Zrzutka.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć na https://zrzutka.pl/z/krainawedrujacychdworow

Zapraszamy do zapoznania się z filmem o Czyżykowie promującym książkę. https://youtu.be/0XBqehztIts?si=bSPbQwJzkN_f7Q0u

O autorze:

Karol Plata-Nalborski - urodził się i mieszka w Tczewie. Pasjonat historii lokalnej i regionalnej, współpracownik Dawnego Tczewa. Jego książka "Śladami masonów z Kociewia i okolic. Dzieje lóż wolnomularskich w Starogardzie Gdańskim, Chełmnie, Świeciu i w Tczewie" (2020) stanowiła punkt wyjścia do prac na dziejami Bałdowa i Czyżykowa. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, zawodowo zajmuje się tematyką dofinansowań: jest m.in. autorem monografii "Projekty z dotacją. Podręcznik konsultanta, wnioskodawcy i beneficjenta" (2017) oraz kilku publikacji tematycznych dla magazynu "Fundusze Europejskie".

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • dziekuje_gość

  29.03.2024, 07:56

  od lat Tczew jest multikulty i od lat to, widac i slychac, dziekuje

  Odpowiedz
  IP: 95.223.xx1.xx3 
 • super_gość

  29.03.2024, 08:02

  ten najwyzszy nad Nami obdarzyl kosen viertel duzo pozytywnych talentem i wygladem, dzieki

  Odpowiedz
  IP: 95.223.xx1.xx3 
 • to sa geny _gość

  29.03.2024, 08:10

  Tczew ma duzo przekazanych, genow dlatego to, miasto ma wielu wspanialych ludzi

  Odpowiedz
  IP: 95.223.xx1.xx3 
 • Ola_gość

  29.03.2024, 08:13

  Autora ksiazki warto wspierać. Dawnego Tczewa, nie

  Odpowiedz
  IP: 192.42.xx6.xx1 
 • EkO_gość

  29.03.2024, 09:26

  ekhm

  Pobłockiego też nie warto wspierać.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 

  MD_gość

  29.03.2024, 11:40

  Do EkO

  Poblocki nie prosi o wsparcie. Odwal się.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 

  Ator_gość

  30.03.2024, 10:17

  A po co mu wsparcie?

  Mirosław raczej wsparcia nie potrzebuje. Dysponuje w końcu budżetem miasta i rozdziela środki według uznania.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xxx 
 • karolek_gość

  29.03.2024, 08:48

  wystarczy złożyć wniosek o grant do NCN (Narodowe Centrum Nauki) - nawet jeśli autor nie ma stopnia naukowego, tylko tytuł zawodowy (lic lub mgr), to może próbować, bo publikacja warta uwagi, a budżet na tern rok w NCN to 450 mln zł. A nuż się uda choć zaledwie grosze wziąć, tzn. 20tys lub więcej.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx5.xx5 
 • ggooossccc_gość

  30.03.2024, 16:03

  Cd

  "Pobłockiego też nie warto wspierać.[/cytuj/ W najbliższych wyborach masz możliwość wyrazić swoje stanowisko odnośnie obecnego prezydenta miasta. W mojej ocenie, po raz czwarty ubiegać się o włodarzenie miastu to trzeba być wyzbytym z resztek szacunku do mieszkańców. Kandydat utwierdza tym, że określenie BUC idealnie pasuje do kandydata lekceważącego mieszkańca. Ustawodawca już przewidział (na przyszłość), że max dwie kadencję dla dobra lokalnej społeczności. Nie rozumie tego obecny Prezydent miasta, chociaż wg prawa może kandydować na Jego ostatnią kadencję. Obecny prezydent dał już popis jako "sandałkowy" prezydent, jako nie umiejący słuchać i czytać ze zrozumieniwem. Tczew zasługuje na innego prezydenta miasta, gdyż długie lata bycia prezydentem zaczęły pokazywać, że niestety zbyt wiele On miastu wstydu przynosi. Każdy inny kandydat daje więcej nadziei dla dobra miasta od czwarty raz kandudującego. W jego przypadku chwalenie się długim stażem to dokładne pokazywanie własnej arogancja i lekceważenia mieszkańców Tczewa.

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.