tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 17:16
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Debatowali o rolnictwie

Opublikowano: poniedziałek, 11.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie z inicjatywy wicestarosty Adama Kucharka i wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierza Plocke, zorganizowana została debata - "Rozwój obszarów wiejskich a wspólna polityka Rolna Unii Europejskiej". Spotkali się tam samorządowcy i rolnicy, który poruszali sprawy ważne z perspektywy powiatu tczewskiego.

W spotkaniu oprócz gospodarzy uczestniczyli m.in poseł na sejm RP i zarazem członek Sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ds. Unii Europejskiej - Zdzisław Czucha, poseł na sejm RP - Jan Kulas, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu tczewskiego, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Grzegorz Świtała, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - Józef Turzyński, Prezes Lokalnej Grupy Działania "Wstęga Kociewia" - Mariusz Śledź oraz inni przedstawiciele instytucji i grup związanych z rolnictwem, a także rolnicy indywidualni. Oficjalnie debatę otworzył pomysłodawca - wicestarosta tczewski, który po przywitaniu przybyłych gości i podziękowaniu za zainteresowanie się sprawami wsi, głos oddał zaproszonemu Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierzowi Plocke, który przedstawił stan negocjacji dotyczący wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej. W swojej prezentacji minister Plocke omówił stan środków finansowych przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich oraz wskazał kierunki rozwoju kolejnych programów, niezbędnych do zrównania się standardów, określanych przez wsie w Unii Europejskiej.

Temat wyznaczanych trendów i obszarów w zakresie korzystania przez rolników z dopłat, kontynuował poseł Czucha. Członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji ds. Unii Europejskiej dokonał prezentacji multimedialnej w przedmiocie szczegółowych, obowiązujących stawek na rozwój polskiej wsi. W dalszej części debaty wicestarosta Kucharek omówił zakres działalności Starostwa Powiatowego w Tczewie odnoszący się do spraw związanych z rolnictwem, a zatem wskazał, że Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska w ww. urzędzie wykonuje zadania w zakresu łowiectwa, rybactwa i wędkarstwa, a także gospodarki leśnej. Wydział zajmuje się ponadto wydawaniem decyzji z zakresu przeznaczenia gruntów rolnych do zalesienia oraz odrolnienia, a także prowadzi nadzór nad gminnymi spółkami wodnymi i wydaje decyzje w zakresie utrzymania urządzeń melioracyjnych. Wicestarosta dokonał ponadto analizy poszczególnych gmin z terenu powiatu tczewskiego pod kątem procentowego udziału użytków rolnych. Wskazał, że w powiecie tczewskim grunty orne stanowią aż 72 pow. powierzchni, z czego najmniejszy obszar rolny, bo ok. 66 proc. posiada gmina Gniew, natomiast zarówno w gminach Pelplin i Subkowy użytki rolne osiągają najwyższy poziom tj. aż 80 proc.

Po kolejnych prezentacjach przedstawionych przez zaproszonych gości, rozpoczęła się dyskusja oraz sesja pytań, na które odpowiedzi udzielał Minister Plocke oraz inni obecni przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem. Pytania zainteresowanych rolników dotyczyły m.in. wysokości dopłat rolniczych, ceny skupów żywca oraz stanu i przyszłości obiektów melioracyjnych. Debatę, po przeszło 3 godzinnej dyskusji, zakończył gospodarz - wicestarosta Kucharek, życząc wszystkim pomyślnego rozwoju polskiej wsi oraz kolejnych, niezmiernie pomocnych spotkań, które owocują wzrostem świadomości rolników, co do praw i możliwości w osiąganiu standardów europejskich.
Autor: mat. starostwa
drukuj
Artykuł przeczytano 1448 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew