tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 24 października 2016r, godz. 00:20
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

VIII Zlot Przewodników PTTK - 160 gości z branży turystycznej w Tczewie

Opublikowano: poniedziałek, 11.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W Tczewie odbył VIII Zlot Przewodników PTTK. Do grodu Sambora zjechało się około 160 przewodników z Pomorza i całego kraju. Otwarcie zlotu odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie istnieje szkolne koło, którego założycielką była Olimpia Swianiewicz - żona prof. Ekonomii Stanisława Swieniewicza jedynego świadka zbrodni katyńskiej.

Otwarcia zlotu dokonali prezydent Zenon Odya i Barbara Ząbczyk-Chmielewska członek krajowego zarządu głównego PTTK. Celem takich zlotów jest integracja środowiska przewodników i zapoznanie i promocja regionu lub miejsca i okolic, w którym odbywa się zjazd. Zlot zaczął się od uroczystej sesji, podczas której goście zostali zapoznani z historią Tczewa i jubileuszem 750 lecia miasta - referat wygłosił Kazimierz Ickiewicz, natomiast o historii tczewskich mostów opowiedział Ludwik Kiedrowski. Maria Bielińska przedstawiła z kolei dzieje tczewskiego ekonomika. Zdzisław Bergiel w referacie "Sprintem po tczewskich zabytkach" przedstawił atrakcje turystyczne, jakie znajdują się na terenie Tczewa. Na końcu głos zabrał Piotr Kończewski, który przedstawił działalność Lokalnej Organizacji Turystycznej w Tczewie. Sesję uświetnił występ zespołu dziecięcego "Samborowe Dzieci".

Uroczysta sesja stała się okazją do wręczenia podziękowań i odznaczeń PTTK. Medalami PTTK za pomoc i wsparcie w organizacji zjazdu i wspieranie działalność PTTK zostali odznaczeni Zenon Odya Prezydent Tczewa, Ludwik Kiedrowski kierownik Biura Promocji Miasta Tczewa, Alicja Gajewska dyrektor CWRDW, Piotr Kończewski dyrektor LOT KOCIEWIE, tczewskie Koło PTTK, którego prezesem jest Jolanta Bednarczyk, która też została odznaczona honorową srebrną odznaką PTTK. Medale wręczali Barbara Ząbczyk - Chmielewska i Stanisław Sikora wiceprezes krajowego Zarządu PTTK. Podziękowano za współpracę Marcie Chełkowskiej dyrektor Departamentu Turystyki przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, wręczając blister z trzema monetami wybitymi z okazji 750-lecia Tczewa.

- Nasze spotkania to taki czas, kiedy można podsumować sezon turystyczny. To jest nasze takie święto, gdzie z jednej strony się integrujemy, ale również takie wspaniałe spotkanie z władzami samorządowymi i organizacjami, które nam sprzyjają. Dzięki ich pomocy możemy wiele rzeczy realizować - podkreśla Barbara Ząbczyk-Chmielewska.

Uczestnicy zlotu udali się również na wycieczkę po Kociewiu. Zwiedzili sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju i Sanktuarium Maryjne w Lubiszewie. O historii tych miejsc opowiedzieli Zdzisław Bergiel, Michał Kargul i Małgorzata Kruk. Następnego dnia rano odbyło się spotkanie w CWRDW. Uczestników powitała dyrektor Alicja Gajewska, która opowiedziała historię siedziby Fabryki Sztuk, zapoznała z działalnością CWRDW i Muzeum Wisły. Uczestnicy zlotu zostali oprowadzeni po wystawach "Pradzieje Tczewa", "750 lat Tczewa w archiwaliach" i Chacie Kociewskiej.
Ważnym punktem zjazdu było zwiedzanie Tczewa - m. in. dawnej Szkoły Morskiej, ratusza, sądu grodzkiego, murów obronnych, fary i mostów. Uczestników oprowadzali Michał Kargul i Małgorzata Kruk z Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Tczewie. Ostatnim punktem zjazdu było wręczenie certyfikatów uczestnictwa w zlocie i monet 4 sambory. Następny zjazd przewodników odbędzie w Lęborku. Organizatorami zlotu byli Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK, PTTK Oddział Regionalny w Gdańsku, Urząd Miejski w Tczewie we współpracy z Fabryką Sztuk i Lokalna Organizacja Turystyczną KOCIEWIE.
Autor: JCH
drukuj
Artykuł przeczytano 2558 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Zderzenie czterech aut na skrzyżowaniu al. Kociewskiej i ul. Żwirki
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
suaf_gość
IP: 81.219.xx8.xx5
Data: 11.10.2010, 09:47
"na Pani miejscu wziąłbym udział w rajdzie pieszym PTTK na odznakę nizinną. dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym i dobrze jest mieć odznakę";)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew