tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 11:09
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Radni dyskutowali o problemach niepełnosprawnych

Opublikowano: czwartek, 19.05.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatni wtorek (17. maja) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbyła się IX sesja Rady Powiatu Tczewskiego. Część obrad poświęcona była obchodom Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, których mottem w tym roku były słowa Jeana Vaniera "Każda osoba jest historią świętą".

Radni oraz przybyli na sesję goście obejrzeli spektakl w wykonaniu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Pelplina oraz wysłuchali wykładu księdza kanonika dr. Dariusza Drążka, ojca duchownego z pelplińskiego seminarium na temat godności ludzkiej. Radni zapoznali się również z prezentacją multimedialną "Z życia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i nie tylko...", podczas której wysłuchano przeprowadzonej w Radiu Głos wzruszającej rozmowy księdza Smaglińskiego z matkami, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością swoich dzieci. Na zakończenie głos zabrała dyrektor SOSW, Lila Brzoskowska, która w swoim wystąpieniu poruszyła temat niepełnosprawności i godności ludzkiej:

- Mam nadzieję, że zmierzyliście się Państwo z własną wiedzą o niepełnosprawności. Ważne, aby o niepełnosprawności rozmawiać nie tylko od święta, ale na co dzień. Niepełnosprawność jest trudna, uciążliwa. Wymaga wiele wysiłku.. Budująca jest dla mnie wasza tak liczna obecność. - mówiła.

Głos zabrali również zaproszeni goście, m.in. poseł Jan Kulas:

- Życzę, aby nasza wrażliwość na sprawy niepełnosprawnych po tej sesji była pogłębiona. Aby klub wrażliwych serc był zawsze otwarty, szeroki i gotowy. Wsłuchajmy się w głos tych matek, które były pozostawione same sobie w tych najtrudniejszych dla nich chwilach.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie Rufin Wysocki przypomniał, że powiat tczewski przoduje w zabezpieczeniu opieki społecznej - mamy aż 7 domów społecznych. Z kolei przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady do Spaw Osób Niepełnosprawnych Alicja Majewska cieszyła się, że rada spotyka się po to, by poruszać trudne tematy.

- Wszyscy dorastamy, aby móc rozmawiać na te tematy. Mamy możliwość przedłużenia Dni Godności Osób Niepełnosprawnych na cały rok. Należy przypomnieć sobie o pewnych zaletach, które umknęły naszej pamięci: bądźmy usłużni, delikatni - wczuwajmy się w sytuację innych osób, przypomnijmy sobie, że współczucie to nie litość.

Na tematycznej sesji nie zabrakło także radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego, Zenon Odyi:

- Wielki szacunek trzeba oddać rodzinom najbliższym, że z taką miłością potrafią opiekować się swoimi bliskimi. Cieszę się, że w naszym powiecie jest tyle instytucji, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Muszą się więc w budżetach miast, gmin, powiatów i województwa znaleźć środki na opiekę dla tych ludzi, aby człowiek mógł godnie żyć oraz zakończyć swój żywot.

Z kolei radny Waldemar Pawlusek przypomniał, że powiat buduje Centrum Transferu Europejskich Systemów Wsparcia i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie i to jest kierunek wskazujący na powiatową wrażliwość. Wiesława Quella dziękowała za zaangażowanie na rzecz niepełnosprawnych Alicji Majewskiej, Alicji Szczepińskiej-Mian i Mariuszowi Wiórkowi. Sam zaś wicestarosta wyraził nadzieję, że już wkrótce będziemy cieszyć się z otwarcia nowych obiektów, w których niepełnosprawni będą mogli liczyć na kompleksowe wsparcie.
drukuj
Artykuł przeczytano 1365 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
No dobra ,komunały wygłoszone... ~ plusujemny_gość
IP: 83.30.xx0.xx1
Data: 19.05.2011, 09:26
a co z komkretów?
Brak zdjęcia
0
no właśnie! ~ ja_gość
IP: 95.41.xx9.xx8
Data: 23.05.2011, 17:22
a teraz prosimy o konkrety.
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew