Nauka, zabawa, eksperyment - finaliści konkursu "Gniew 2054" w Centrum Nauki "Experyment" w Gdyni

Nauka, zabawa, eksperyment - finaliści konkursu "Gniew 2054" w Centrum Nauki "Experyment" w Gdyni

zobacz galerię zdjęć: 3
Jak będziemy wyglądali za 50 lat? Jak samemu zrobić tornado? Jak szybko bije serce dorosłego i dziecka? Czym jest prąd? Jak buduje sią tamy na rzekach i powstają morskie fale? Czy na łóżku fakira można spać? Jak trudno poruszać się na wózku inwalidzkim? To wszystko wiedzą już finaliści konkursu „Gniew 2054”, którzy w nagrodę pojechali na wycieczkę do Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni. Tam nauka to po prostu świetna zabawa!

Super lekcja, czyli nie jestem do siebie podobna i jak nagrywali „Władcę Pierścieni”
- To najlepsza „lekcja” na jakiej byłem! Sam mogę wszystko sprawdzić, bawić się i czegoś nauczyć. Najlepsza jest latająca piłka - siła powietrza unosi piłkę nad moją głową, w górze. Fajnie to wygląda! - opowiadał podekscytowany Kacper Łukawski, uczeń klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej w Gniewie.
- Ja wcale nie będę do siebie podobna za 50 lat! - komentuje Laura Puczyńska, z Gimnazjum w Gniewie. - W doświadczeniu zrobiliśmy swoje zdjęcie i potem było widać, jak będziemy wyglądali za 50 lat. Moje koleżanki też nie były do siebie podobne. Ciekawe, czy naprawdę tak będziemy kiedyś wyglądały? To stanowisko najbardziej mi się podobało. Może dlatego, że jestem dziewczyną - dodaje z uśmiechem Laura.
- A mi najbardziej podoba mi się „Pokój Amesa”, który powoduje złudzenie optyczne - Marcin Drągowski, Gimnazjum w Gniewie - Z zewnątrz wygląda jak „normalny” pokój, ale osoba stojąca w odległym kącie pokoju wydaje się być dużo mniejsza od osoby stojącej w bliższym kącie pokoju. Na konkurs „Gniew 2054” nagrałem z bratem Bratkiem film, a takie właśnie pomieszczenia były wykorzystywane w filmach, m.in. w trylogii „Władca Pierścieni”.
Pozostali uczestnicy wycieczki - pochłonięci eksperymentowaniem - nie mieli nawet czasu na rozmowę. Starsi sprawdzali zasady działania prądu, młodsi natomiast podglądali życie pszczół, wywoływali tornada i wiry w specjalnych tubach oraz sprawdzali, jak pająki tworzą swoje sieci. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Także opiekunki dzieci.


„Dotknąć” nauki
- Tutaj dzieci, te starsze i młodsze, mogą „dotknąć” nauki. My, dorośli, też świetnie się tu czujemy. Sama przed chwilą odsłuchiwałam odgłosy ptaków i sprawdzałam jak widzą nas zwierzęta - dodaje z uśmiechem p. Mariola Górska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Gniewie - Ta wycieczka to doskonała lekcja przyrody, fizyki, chemii, historii i geografii w jednym. A przede wszystkim lekcja ciekawości. To ona przecież powoduje, że dzieci chcą się uczyć nowych rzeczy i poznawać otaczający je świat.

Wycieczka była nagrodą dla laureatów konkursu „Gniew 2054”, w którym młodzi artyści zostali zaproszeni do sięgnięcia wyobraźnią w przyszłość i pokazania swojego miasta w 2054 r. Konkurs zorganizowała firma Weber z okazji 40-lecia istnienia w Gniewie Zakładu Produkcji Keramzytu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła p. Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew.

W wyjeździe udział wzięło dwudziestu laureatów konkursu „Gniew 2054”:

1. Julita Urban, SP Gniew
2. Zuzanna Wesołowska, SP Gniew
3. Natalia Rus, SP Gniew
4. Magdalena Piątek, SP Gniew
5. Inga Lipińska, SP Gniew
6. Jakub Puczyński, SP Gniew
7. Piotr Grzebiński, SP Gniew
8. Kacper Łukawski, SP Gniew
9. Bianka Dahm, PSP SPSK Tymawa
10. Anna Banach, PSP SPSK Tymawa
11. Wiktoria Chmielewska, PSP SPSK Tymawa
12. Adam Sójka, PSP SPSK Tymawa

13. Laura Puczyńska, Gimnazjum Gniew
14. Wiktoria Grabowska, Gimnazjum Gniew
15. Kinga Szczepańska, Gimnazjum Gniew
16. Bartosz Drągowski, Gimnazjum Gniew
17. Marcin Drągowski, Gimnazjum Gniew
18. Cezary Durkalec, Gimnazjum Gniew
19. Tomasz Osiak, Gimnazjum Gniew
20. Patryk Netkowski Gimnazjum Gniew

Opiekunami wycieczki były: p. Mariola Górska, p. Katarzyna Puczyńska oraz p. Joanna Wachowska ze strony organizatora konkursu i sponsora wycieczki, firmy Weber.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA