10 lutego - Światowy Dzień Kociewia

Kociewie (fot. mat. prasowe)
10 lutego - Światowy Dzień Kociewia
W tym roku po raz dziesiąty Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zachęca do celebrowania ŚWIATOWEGO DNIA KOCIEWIA - jak zawsze 10. Lutego. W 2017 roku przypada 210. rocznica pierwszej pisemnej wzmianki z nazwą Regionu Kociewskiego - choć jak się okazuje, i jak dowodzą znawcy, wcale nie chodziło wtedy o KOCIEWIE...

- Jednak o tę tezę niech się spierają historycy i badacze historii - podkreśla Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. - Uważamy, że ta data już na stałe wpisała się w świadomość znacznej części Kociewiaków, dlatego nawet jeśli okaże się, że zapisy nie dotyczyły tego „naszego” Kociewia, my i tak 10. Lutego będziemy świętować i do świętowania zachęcać. Niech każdy z Nas świętuje ten Dzień na swój sposób. Mówmy jednak o tym jak, dlaczego oraz w jaki sposób świętujemy...


W tym roku Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE proponuje Światowy Dzień Kociewia na antenach lokalnych rozgłośni radiowych: Radia GŁOS oraz Radia TCZEW.

Już 6. lutego rozpoczynie się umowny cykl audycji pod nazwą „Tydzień z KOCIEWIEm” w Radiu Głos, a tam codzienne felietony o ciekawych miejscach: przyrodniczych, historycznych, turystycznych... Będą też rozmowy z ważnymi dla Regionu osobami. Dzięki współpracy tej stacji z siecią katolickich rozgłośni diecezjalnych zrealizowany materiał będą mieli okazję poznać również słuchacze w innych częściach Polski.


Radio Tczew natomiast proponuje swoim słuchaczom „Dzień KOCIEWIA” w piątek, 10. lutego właśnie. Ramówka tego dnia obejmować będzie wejścia na żywo i rozmowy z interesującymi ludźmi, ciekawostki z Regionu, informacje znane i mniej znane. LOT KOCIEWIE wspólnie z radiostacją planuje stworzyć tego dnia mobilny punkt nadawania audycji w... stolicy Kociewia. Oprócz programu z tczewskiego studia, przewidziane są relacje ze Starogardu Gdańskiego.

- Poza programem przygotowujemy wraz z redakcjami radiowymi konkursy dla słuchaczy - mówi Emilia Laskowska z LOT KOCIEWIE. - Będzie można w nich wygrać atrakcyjne nagrody w postaci: biletów, karnetów, wejściówek, voucherów do obiektów kulturalnych, hotelowych, gastronomicznych z Kociewia, a także kociewskie pamiątki rękodzielnicze.

Warto w najbliższych dniach śledzić fanpage LOT KOCIEWIE (fb.com/lot.kociewie) i stacji radiowych, a także słuchać radia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • +2

    Nick _gość_gość

    04.02.2017, 07:00

    Skoro to, co dzisiaj nazywamy Kociewiem, to potomkowie mieszanki ludzi z głębi Polski z różnych dzielnic, którzy w średniowieczu przyjeżdżali na tereny Kaszub i po jakimś czasie przejęli trochę z różnych kaszubskich dialektów, do tego mieszanka dialektów z miejsc z których przyjechali, to... Skoro kociewski strój ludowy został wymyślony przez profesora w latach 30 - tych XX wieku, bo takiego stroju po prostu nie było i nie powstał w naturalny sposób, to.... Skoro pierwsza historyczna wzmianka i to dopiero z XIX wieku, która jest traktowana jako wzmianka o Kociewiu , wcale o Kociewiu nie jest, to.... Po co udawać, że mamy tu jakiś region, skoro to wszystko razem nawet z hymnem zostało na siłę wymyślone zupełnie niedawno, Kociewie i kociewskość, to jakiś sztuczny, nienaturalny twór. Jak Boys band jakiś.

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx9.xx0 
  • +2

    Feterniak

    04.02.2017, 18:55

    Litości. Co to za bajki... Może Marsjanie też mieli swój wkład w powstanie Kociewia? Przodkowie dzisiejszych Kaszubów nigdy nie zajmowali całego Pomorza, a jego południowa część od zarania naszych, polskich dziejów pozostawała pod wpływem wczesnośredniowiecznych Polan, o czym najlepiej świadczą wykopaliska w Kałdusie. Sporo o tym pisał Gerard Labuda właśnie w "Historii Kaszubów". Gwara kociewska wykrystalizowała się najpóźniej w XVI wieku, o czym szeroko pisze się nawet w popularyzatorskich publikacjach Nikt też nie wymyślał stroju ludowego (bo takowego, jak w większości regionów Polski nigdy nie było), ale strój świetlicowy, jako swoisty gadżet dla zespołów folklorystycznych. Ta sama Pani profesor zaprojektowała zresztą analogiczny strój kaszubski i nikt z tego powodu nie twierdzi, że Kaszubów nie ma. To, że ludzie mają dziś potrzebę posiadania symboli regionalnych, jak hymn, czy godło, czy zaznaczają w spisie powszechnym, że są Kociewiakami (a zaznaczyło tak więcej osób, niż tych co deklarowali, że są Góralami), świadczy jedynie o tym, że region i poczucie związku z nim jest w niezłej kondycji. No, ale by to zobaczyć, trzeba zrobić coś więcej niż przeczytać jeden artykuł na tcz...

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • +6

    Kkkk_gość

    04.02.2017, 12:15

    Jak Dzień Kociewia może być światowy?

    Odpowiedz
    IP: 90.219.xx2.xx1 
  • +4

    historyk_gość

    04.02.2017, 14:34

    LOT

    "W 2017 roku przypada 210. rocznica pierwszej pisemnej wzmianki z nazwą Regionu Kociewskiego - choć jak się okazuje, i jak dowodzą znawcy, wcale nie chodziło wtedy o KOCIEWIE..." Piotrze, Dyrektorze proszę o jednoznaczną odpowiedź - a więc jacy znawcy dowodzą i jakiego regionu, jaką miejscowość dotyczy to stwierdzenie?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx3.xx6 
  • +3

    Feterniak

    04.02.2017, 19:01

    Bajkopisarze są wśród nas

    No, lekka kompromitacja, jak szef instytucji zajmującej się promocją Kociewia, promuje, dawno już wyśmiane bajdy znanego fantasty ze Starogardu. Wystarczy sobie poszukać jak jego teorie (zresztą co chwile inne i wzajemnie sprzeczne) omawiano choćby na kociewiacy.pl

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • +3

    Bit_gość

    05.02.2017, 03:32

    Proszę sprecyzować dlaczego Dzień Kociewia nazwaliście "Światowym"? Światowy może być np. dzień młodzieży i został on tak nazwany z oczywistych powodów. Czyżby Nasze kociewie miala zalac fala turystów z całego świata?

    Odpowiedz
    IP: 90.219.xx2.xx1 
  • +1

    Dirszauer_gość

    06.02.2017, 13:39

    Ktoś na poważnie wziął wymysły Kruszony? Ale jaja...

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.