tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 05:25
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

W Poznaniu spotkali się samorządowcy

Opublikowano: piątek, 19.03.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Ponad 1200 wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków oraz innych samorządowców wzięło udział w kongresie zorganizowanym 8 i 9 marca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Data jego organizacji nie była przypadkowa, bowiem dokładnie 8 marca 1990 roku sejm przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym, która zapoczątkowała reformę samorządową. Kongres był więc doskonałą okazją do podsumowania dorobku tych dwudziestu lat. Uczestnicy jednak nie skupiali się jedynie na przeszłości. Z równym zaangażowaniem pochylili się nad przyszłością samorządu. Podczas paneli dyskusyjnych samorządowcy próbowali również ustalić przyszłą rolę samorządów w naszym kraju.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się premierzy - reformatorzy - Tadeusz Mazowiecki i prof. Jerzy Buzek, ojcowie samorządu - prof. Michał Kulesza, prof. Jerzy Regulski, prof. Jerzy Stępień, a także obecny prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu RP, Bronisław Komorowski oraz wiceminister rolnictwa - Tadeusz Nalewajk. Podczas kongresu pierwszy niekomunistyczny premier - Tadeusz Mazowiecki podkreślał, że "nie ma demokracji bez demokracji lokalnej". Według Mazowieckiego reforma samorządowa była jedną z najważniejszych reform, którą wprowadzono, a która doprowadziła do zmian w Polsce. - Polska jest inna dzięki samorządom, jest barwna i rozwijająca się - powiedział były premier.

Obecny na Kongresie wicestarosta tczewski - Adam Kucharek wziął udział w kilku debatach na temat samorządności, m. in. w dotyczącej spraw relacji między radą i organem wykonawczym. Starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie przedyskutowali również sytuację w ich urzędach, nie szczędząc uwag i propozycji zmian ustawowych. W panelach tych uczestniczyli między innymi Minister Bezpieczeństwa i Administracji - Jerzy Miller oraz Minister Edukacji - Katarzyna Hall. Kongresowi towarzyszyły również walne zgromadzenia pięciu organizacji samorządowych, w tym XXXI Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, którego prezesem jest prezydent Poznania - Ryszard Grobelny. Podczas kuluarowych rozmów wicestarosta - Adam Kucharek poruszał z prezesem Grobelnym temat samorządowych relacji pomiędzy miastem i powiatem oraz złożył propozycję nawiązania kontaktów między powiatem tczewskim i miastem Poznaniem. Przedstawiciel powiatu poruszał też wiele kwestii podczas indywidualnych rozmów z uczestnikami Kongresu. Rozmowy dotyczyły między innymi: zagrożeń powodziowych oraz czynności, jakie należy podejmować w sytuacji zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców (z ministrem Jerzym Millerem); obecnej sytuacji szkolnictwa (z minister Katarzyną Hall); bieżących spraw Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej (z marszałkiem Sejmu RP - Bronisławem Komorowskim). Wicestarosta prowadził też rozmowy z Sekretarzem Generalnym Związku Powiatów Polskich - Rudolfem Borusiewiczem - na temat aktualnych problemów w powiatach oraz z Wiceministrem Rolnictwa- Tadeuszem Nalewajk- o bieżących sprawach rolnictwa).

- Uczestnictwo w tego typu kongresach, gdzie biorą udział najważniejsze osoby w państwie, daje możliwość zwracania uwagi na nieścisłości i luki prawne w uchwałach i zarządzeniach oraz wnoszenia uwag od samorządowców - ludzi doskonale znających bolączki samorządowe i liczne sprzeczności prawne istniejące w działalności jednostek samorządu terytorialnego - uważa Adam Kucharek. - Po dwudziestu latach funkcjonowania odrodzonego samorządu gminnego, uzupełnionego o doświadczenia 12 lat funkcjonowania samorządu powiatowego możemy zauważyć jak wiele można zmienić i zbudować, jeśli sprawy publiczne są powierzone faktycznym gospodarzom danego terenu. Świadczy o tym coraz większa aktywność obywatelska. Przywracaną autonomię społeczną widać szczególnie we wzrastającym udziale trzeciego sektora w realizacji zadań gmin, powiatów i województw. Autonomia społeczności lokalnych wyzwala nowe inicjatywy i drzemiące w nich potencjały.
drukuj
Artykuł przeczytano 1667 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
Dajesz Adam ~ Ranczo_gość
IP: 87.96.xx0.xx4
Data: 19.03.2010, 01:08
Tak trzymać panie Adamie
Brak zdjęcia
0
Okrycie Ameryki ~ Belmondo_gość
IP: 195.117.xx7.xx0
Data: 19.03.2010, 09:52
Coś pięknego, Panie Starosto Ameryki Pan nie odkrył! Cyt: - Uczestnictwo w tego typu kongresach, gdzie biorą udział najważniejsze osoby w państwie, daje możliwość zwracania uwagi na nieścisłości i luki prawne w uchwałach i zarządzeniach oraz wnoszenia uwag od samorządowców - ludzi doskonale znających bolączki samorządowe i liczne sprzeczności prawne istniejące w działalności jednostek samorządu terytorialnego - uważa Adam Kucharek.
Brak zdjęcia
-1
ja ~ ak_gość
IP: 83.30.xx5.xx7
Data: 20.03.2010, 23:46
może za dużo darmo jadów się spotkało
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew