Najstarsza firma w powiecie tczewskim świętowała

(fot. tcz.pl)
Najstarsza firma w powiecie tczewskim świętowała

zobacz galerię zdjęć: 3
Taki jubileusz zasługuje na prawdziwe uznanie. Działająca od roku 1852 Fabryka Maszyn Rolniczych i Odlewni, a dziś Fama Gniew obchodziła 160 jubileusz działalności filmy. Co ciekawe, gniewski zakład jest najstarszą firmą w powiecie tczewskim.

Uroczyste obchody 160-lecia FAMY miały miejsce w sobotę 27 października. Tego dnia zarząd, pracownicy firmy oraz specjalnie zaproszeni gości uczestniczyli we mszy świętej, by następnie wziąć udział w uroczystości. Na nowej hali, wszystkich serdecznie przywitali właściciele firmy Kazimierz Poznański i Andrzej Kutnik. Poznański opowiadał przede wszystkim o przyszłości firmy, w tym między innymi o planowanym do 2015 r. szeregu inwestycji, jak np. otwarciu kolejnej hali. Jedna z nich, której otwarcie miało miejsce podczas jubileuszu przeznaczona będzie np. na montaż urządzeń i miejsce prób gotowych maszyn. Halę poświęcił proboszcz gniewskiej parafii Zbigniew Rutkowski.

Spotkanie obfitowało w ciepłe słowa, gratulacje i życzenia kierowane do zarządu firmy, jaki jej pracowników.

- Jesteście jedyną firmą w powiecie tczewskim, która przetrwała tyle lat. Nie ma chyba w gminie Gniew rodziny, w której chociaż jedna osoba nie byłaby związana z tym przedsiębiorstwem - mówił na jubileuszu Starosta Powiatu Tczewskiego, Józef Puczyński. Gratulacje, wyrazy uznania i podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju gminy Gniew złożyła też na ręce właścicieli burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska. Wzruszającą historię o pracownikach FAMY opowiedział natomiast dziękujący za wieloletnie wsparcie Piaseckich Kociewiaków, Jan Ejankowski.


- Z drogi Piaseczno-Gogolewo w 1939 r. hitlerowcy zabrali żeliwny krzyż. Miał on zostać przetopiony w FAMIE. Jednak jej pracownicy, ryzykując życiem, ukryli go w śmieciach i dzięki ich postawie mógł on w 1946 r. wrócić na swoje miejsce - opowiadał pan Jan.

Wrażenie na właścicielach firmy zrobił nie bez znaczenia prezent od pracowników przedsiębiorstwa. Był to bowiem wykonany z odpadów motor, na którym widać było dwie postacie. Symbolizować one miały dwóch właścicieli FAMY, pędzących ku świetlanej przyszłości. Święto było też wspaniałą okazją, by odznaczyć najbardziej zasłużonych dla przedsiębiorstwa pracowników. Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem i zwiedzaniem zamku w Gniewie.

Historia firmy

W 1852 roku w Gniewie powstaje Fabryka Maszyn Rolniczych i Odlewni. Asortyment stanowiły narzędzia i maszyny dla rolnictwa oraz usługi. W 1945 roku fabrykę przejmuje państwo.
Z upływem lat następuje zmiana profilu produkcji związana z dynamicznym rozwojem przemysłu okrętowego i w roku 1956 zakład włączony zostaje w struktury Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego uruchamiając urządzenia z zakresu wyposażenia okrętowego. Od tego okresu firma jest znana jako Zakłady Mechanizmów Okrętowych "FAMA". W 1998 roku zostaje sprzedana firmie norweskiej ULSTEIN HOLDING ASA. Od tego czasu firma prowadzi działalność pod nazwą Ulstein Fama Sp. z o.o.. W wyniku zmian kapitałowych Ulstein Fama Sp. z o.o. zostaje przejęta przez brytyjską firmę VICKERS, którą w krótkim czasie przejmuje znana na świecie grupa kapitałowa ROLLS-ROYCE. W efekcie zachodzących zmian, firma uzyskała dostęp do nowoczesnych technologii systemów zarządzania i kapitału pozwalającego na rozwój przedsiębiorstwa. Z dniem 01.04.2004 r. powstała spółka pod nazwą firmową FAMA Spółka z o.o. Nowa spółka została utworzona na bazie wydzielonego strukturalnie Segmentu Produktów Famy z Ulstein Fama Sp. z o.o.. W 2007 r. następuje zmiana własnościowa firmy zachowując nazwę FAMA Spółka z o.o.

Z okazji jubileuszu firmy, powstała także publikacja dotycząca historii oraz prężnej jej działalności pt. "FAMA 160 lat od Fabryki Maszyn Rolniczych i Odlewni do FAMA Sp. z o. o. 1852-2012". Autorzy publikacji zwracają się z prośbą do wszystkich osób dysponujących wiedzą o historii zakładu o udostępnienie wszelakich dokumentów, dowodów i informacji. Mogłyby one zostać następnie wykorzystane podczas ewentualnych wznowień nakładu. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod nr tel. 58 530 76 00 wew. 255 lub mailowo: sekretariat@fama-gniew.pl .


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • -1

    //_gość

    13.11.2012, 16:22

    //

    poznański- i wszystko jasne...

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx5.xx5 
  • +2

    znaj_gość

    16.11.2012, 10:17

    gratulacje

    gratulacje dal zarządu i pracowników famy

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.