tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 23:27
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Rada Organizacji Pozarządowych w gminie Gniew - są pierwsze zalążki

Opublikowano: Środa, 04.01.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W zeszłym już roku Gmina Gniew przystąpiła do projektu Decydujmy Razem. W przeciągu wieli miesięcy odbyły się spotkania, mające na celu partycypacyjne włączenie mieszkańców w życie gminy, a przede wszystkim wspólne z nimi i samorządem konsultowanie strategicznych dokumentów. Takim właśnie jest Wieloletni Program Współpracy Gminy Gniew z Organizacjami Pozarządowymi.

W ramach projektu odbyły się dokładnie trzy spotkania z mieszkańcami gminy. Pierwsze - informacyjne, mające na celu zapoznanie gniewian z mało powszechnym sposobem tworzenia dokumentów - metodą partycypacyjną. Wielu członków organizacji pozarządowych nie zdaje sobie jeszcze bowiem sprawy, co dokładnie ich dotyczy, co im przysługuje, a czego oczekiwać mogą od lokalnych władz. Uświadomienie ich w tychże kwestiach jest też głównym celem programu, który zakłada przede wszystkim aktywne włączenie mieszkańców w życie lokalne gminy.

Gniew, jako członek-realizator projektu podjął współpracę z dyrektorem Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku Jerzym Boczoniem, który pełni rolę eksperta w tworzeniu wieloletniego programu. Uczestniczy w organizowanych spotkania i daje wskazówki dalszej pracy nad dokumentem. Ostatnie w tym roku spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych miało miejsce 16 grudnia. Było to kluczowe zebranie i najważniejsze, jakie do tej pory odbyło się w Gniewie. Spotkali się na nim mieszkańcy, władze miasta i radni Rady Miejskiej w Gniewie. Wspólnie rozmawiali na temat powołania czteroletniego, jak określili, programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w gminie Gniew, określając główne cele i priorytety dokumentu. Praca w zespołach uświadomiła jedno - wszyscy mają to samo marzenie - wspólna baza dla organizacji, jaką niektórzy nazwali nawet "wspólnym domem".
Na spotkaniu poruszona została też kwestia powołania Rady Organizacji Pozarządowych w gminie Gniew. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na styczeń przyszłego roku, w celu określenia powołania rady i zasad jej działania. Są to pierwsze zalążki do stworzenia swoistego organu, będącego głównym ciałem skupiającym przy sobie wszystkie organizacje i rozwiązujące ich problemy. Rada miałaby też na celu promocję działań podejmowanych przez organizacje oraz wsparcie merytoryczne grup.

Projekt Decydujmy razem i tworzenie programu dotyczącego bezpośrednio organizacji pozarządowych, u których zauważa się w Gniewie tendencję wzrostową pokazuje formy współpracy z samorządem Gminy Gniew oraz oczekiwania NGO's wobec lokalnej władzy. Rozmowy prowadzone na spotkaniach niejednokrotnie pokazały problemy z jakimi borykają się gniewskie organizacje, a przede wszystkim ogromne zainteresowanie i zaangażowanie w działania partycypacyjne, które jak sami stwierdzili, są im bardzo potrzebne.
Autor: PR
drukuj
Artykuł przeczytano 1248 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Burza
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew