Rusza remont A1. Od 15 kwietnia zamknięcie węzła w Stanisławiu

AmberGO, autostrada, bramka (fot. tcz.pl)
Rusza remont A1. Od 15 kwietnia zamknięcie węzła w Stanisławiu
Autostrady służą bezpiecznym i komfortowym podróżom, dlatego GTC stale monitoruje parametry techniczne drogi i podejmuje działania utrzymujące stan nawierzchni w najwyższym standardzie, zgodnym z zawartymi umowami. Od otwarcia pierwszych odcinków AmberOne mija 17 lat, a rosnący ruch pojazdów ciężkich sprawia, że niektóre elementy infrastruktury uległy naturalnemu zużyciu i konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni.

- Standardowo wymiany nawierzchni realizuje się co około 10-15 lat. Badania przeprowadzone na naszej autostradzie wskazują, że droga jest w dobrym stanie technicznym i spełnia wymagane prawem parametry. Jednak dla zachowania najwyższego standardu drogi konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni. - mówi Anna Kordecka, rzecznik prasowa Gdańsk Transport Company S.A.

W 2024 roku zaplanowano remont łącznie około 60 km jezdni.

- Tym samym rozpoczniemy 5-cio letni okres remontów, w ramach których przeprowadzone zostaną prace związane głównie z wymianą warstwy ścieralnej, częściową wymianą warstwy

wiążącej oraz wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni, aby mogła przenieść prognozowany ruch ciężki. Dodatkowo zostanie wyremontowana nawierzchnia na łącznicach węzłów oraz nawierzchnia na MOP. Dodatkowo w roku 2024 wyremontowane zostaną wybrane budynki toalet na MOPach oraz zostanie wymieniona część opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy LED. - wyjaśnia Kordecka.

Prace remontowe muszą odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych, dlatego ich przeprowadzenie możliwe jest jedynie w okresie od wiosny do jesieni.

- W 2024 roku, w którym wkraczamy w pełną fazę prac remontowych, prace będą trwały od połowy kwietnia do listopada, nie wyłączając okresu wakacji. Celem zminimalizowania ograniczeń w ruchu tegoroczne prace zostały podzielone na kilka etapów. Prace będą prowadzone równocześnie na dwóch 6-8 km odcinkach, na których ruch będzie odbywał się jedną jezdnią. Czas trwania prac na każdym z odcinków wynosi od 5 do 7 tygodni, co ważne terminowa realizacja prac zależna jest od warunków atmosferycznych. - mówi rzeczniczka.

W okresie przed wakacjami remontowane będą następujące sekcje:

- Od połowy kwietnia odcinek od km 9 do 24, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Łodzi, a ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Stanisławie w kierunku Łodzi. Na węźle nie będzie możliwy zjazd z autostrady w kierunku Tczewa ani wjazd na autostradę w kierunku Łodzi.

- W pierwszym tygodniu maja odcinek od km 36 do 43, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Gdańska oraz MOP Olsze w kierunku Gdańska. Ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Łodzi i jednym pasem w kierunku Gdańska. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Pelplin w kierunku Gdańska.

- Od czerwca Węzeł Rusocin wraz z częścią bramek km 0-2,400.

- Latem utrudnienia będą mieć miejsce w lokalizacjach w km 24-35 jednia w kierunku Łodzi oraz km 81-90 jezdnia w kierunku Gdańska (wraz z częścią węzła Nowe Marzy). Dodatkowo w drugiej połowie sierpnia zostaną rozpoczęte prace na odcinku w km 65- 75 kierunek Gdańsk.

- Natomiast ostatnim remontowanym odcinkiem w tym roku w okresie jesieni będzie km 50-57 jezdnia w kierunku Łodzi.

- Podejmiemy takie działania, aby prace remontowe miały jak najmniejszy wpływ na płynność ruchu oraz zapewniały komfort podróży oraz bezpieczeństwo zarówno użytkowników drogi, jak i osób pracujących na autostradzie. W trakcie prowadzenia prac remontowych wymagana będzie od kierowców wzmożona koncentracja i stosowanie się do znaków tymczasowej organizacji ruchu.
Ze względów bezpieczeństwa na każdym z remontowanych odcinków będzie obowiązywało ograniczanie prędkości do maksymalnie 80 km/h. Co ważne, dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących, w przypadku tworzenia się zatorów zwracamy uwagę na konieczność tworzenia korytarza życia na czas, tzn. ustawiania pojazdów w sposób umożliwiający przejazd służbom ratunkowym przed ich przyjazdem. - mówi Kordecka.


Zgodnie z decyzją Ministra Infrastruktury wysokość opłat za przejazd odcinkiem remontowanym pozostaje bez zmian. Wyjątkiem są pojazdy kategorii 1 i 1A, które zgodnie z poleceniem ministra są zwolnione z opłat za przejazd autostradą.

O szczegółach planowanych prac można przeczytać na bieżąco na stronie internetowej a1.com.pl, profilu facebookowym AmberOne Autostrada A1 oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej AmberOne.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • GTC_gość

  12.04.2024, 16:22

  SUPER!

  Już się cieszę! :-D

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx3 
 • suweren_gość

  13.04.2024, 07:55

  Powariowali

  Brak wjazdu do Tczewa, super news!

  Odpowiedz
  IP: 185.192.xx6.xx3 
 • tikus_gość

  13.04.2024, 15:19

  Zróbcie remont raz porządznie

  4 Pasy autostrada północ południe i 2 pasy za ten projekt to powinien koś siedzieć jak mamy rozwijać kraj. Śmiech lepiej kupcie promy żeby młodzi szybciej uciekać do innego kraju i być tam Polskim niewolnikiem. Nigdy w tym kraju nic nie jest porządnie zrobione. Porządnie to tylko wały i przekręty robią

  Odpowiedz
  IP: 109.169.xx9.xx8 
 • Poldek_gość

  14.04.2024, 10:09

  Chłopie.

  Autostrada ma 25 lat, a węzeł zamykają po raz drugie. Możesz narzekać, ale to jest właśnie bardzo dobrze zrobiona inwestycja.

  Cytuj
  IP: 37.30.xx2.xx8 
 • Gość _gość

  13.04.2024, 17:11

  Ech

  Rozumiem remont itd. ale czemu tak niedawno zbudowano autostradę gdzie w jedną stronę są tylko dwa pasy? Gdyby było ich więcej to i remont byłby łatwiejszy i mniej uciążliwy dla kierowców. No i w porównaniu do A4 to ta nawierzchnia i tak jest wstanie idealnym...

  Odpowiedz
  IP: 37.108.xx8.xx9 
 • Nd_gość

  15.04.2024, 09:55

  Autostrada ma 25 lat. I nie jest przetłoczona. Potrzeba 3ciego pada pojawi się mlze za 10 lat a może wcale bo ruch tir będzie stopniowo ulegał zmniejszeniu

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 

  aaaa_gość

  15.04.2024, 11:17

  Na tym odcinku nie ma takiego ruchu który uzasadniałby 3 pasy.

  Cytuj
  IP: 83.18.xx5.xx8 
 • Śmiech _gość

  14.04.2024, 12:14

  A1

  Totalny kretynizm zarządcy drogi remont dobrej nawierzchni jak sama pani Kordecka przyznała. Nawierzchni zrobiona przez Skanska była bardzo dobra teraz to co polali to jest tragedi przy opadach deszczu widać jak jest z niej woda odprowadzana. Kasa wydana na wymianę nawierzchni która jeszcze była dobra i spełniała parametry a teraz to się zmorzy ilość rozstawionych aut po barierach jak tak będzie odprowadzona woda. Kto dopuścił a przedweszystkim odebrał tak wykonany remont który już miał miejsce na niektórych odcinkach od początku autostrady w Rusocinie w ubiegłych latach. Polska nic dodać nic ująć tylko marnotrastwo pieniążka zwykłego człowieka za to by kilka dróg wojewudzkich w opłakanym stanie naprawili. Nie lepiej poprawić na gorsze to co było jeszcze dobre.

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx7.xx2 
 • fdfsdf_gość

  14.04.2024, 18:05

  Szalony seks przez wiele godzin, silna erekcja, żywe orgazmy, dużo spermy i zwiększony testosteron i bezpieczny w każdym wieku! Nie przegap okazji, aby twój seks był niezapomniany------> tnij.tcz.pl/?u=2e0c4e

  Odpowiedz
  IP: 68.235.xx3.xx6 
 • Jenot_gość

  15.04.2024, 15:27

  "Autostrada ma 25 lat, a węzeł zamykają po raz drugie. Możesz narzekać, ale to jest właśnie bardzo dobrze zrobiona inwestycja."

  No nie. Autostrada A1 nie ma 25 lat. ma prawie 10 lat mniej. "22 grudnia 2007 został otwarty pierwszy, 25-kilometrowy odcinek autostrady w województwie pomorskim pomiędzy węzłem Rusocin (na skrzyżowaniu z obwodnicą Trójmiasta) a węzłem Swarożyn (skrzyżowanie z drogą krajową nr 22 w okolicach Tczewa)."

  Odpowiedz
  IP: 147.161.xx8.xx9 
 • naród_gość

  16.05.2024, 19:36

  zjazd do tczewa

  debile jak może ne być zjazdu do 68tysięcznego miasta

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xxx.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.