Wystartował Gminny Transport Publiczny

Wystartował Gminny Transport Publiczny

zobacz galerię zdjęć: 2
Czternaście autobusów i dziesięć linii - w poniedziałek (12.02) wystartował Gminny Transport Publiczny. Bezpłatna przestała być pilotażowa linia do Rokitek - ale ceny za przejazd na wszystkich trasach zaczynają się od 2 złotych.

O tym, jak rodził się transport publiczny na terenie gminy Tczew, pisaliśmy tutaj: Gminna komunikacja od lutego. Linia 500 przestanie być darmowa? W poniedziałek powołanie GTBusa stało się faktem:

- To ogromnie ważna chwila dla całej gminy - dzisiaj oficjalnie wystartowała komunikacja gminna. Po rozmowach z mieszkańcami ustaliśmy ceny na poziomie - 2 złotych przy przy przyjazdach do 3 kilometrów, 3 złotych - na trasach do 5 kilometrów oraz 4 zł na trasach powyżej sześciu kilometrów - mówił podczas konferencji prasowej wójt, Krzysztof Augustyniak.

Włodarz poinformował również, że za 2 mln zł pozyskane z Polskiego Ładu, gmina planuje zakupić autobusy. Do końca roku usługi przewozowe ma świadczyć BE-MA z Gołębiewa, która została wyłoniona z wolnej ręki - na początku roku gmina planuje ogłosić przetarg - prawdopodobnie na okres 5 lat.

- Zakupiliśmy autobusy w wersji mini, midi i maxi. Docelowo wszystkie autobusy muszą mieć niskie wejście z przodu - drugie i trzecie drzwi mogą być średniopodłogowe. - tłumaczył Robert Krawczyk z BE-MY.

Układ linii ma charakter szkieletowy - z zakończeniem na terenie miasta - linie z północy gminy kończą bieg na przystanku koło Flexa, gdzie można przesiąść się na bezpłatną komunikację miejską, linie z południa - na przystankach na placu Piłsudskiego, zaś te z zachodu - na placu Jana Pawła II (przystanek przy McDonalds). Przewoźnik będzie realizował przejazdy 14 autobusami na 10 liniach - wyjeżdżających także poza gminę Tczew - do Trąbek Wielkich. Podczas konferencji zapowiedziano, że prowadzone są też rozmowy z gminą Skarszewy.


Ile ma kosztować utrzymanie komunikacji? Gmina pozyskała środku z funduszu rozwoju przewozów autobusowych, z którego w sumie na Pomorzu dofinansowanie do 415 linii komunikacyjnych o długości 15 395,41 km otrzyma 34 organizatorów transportu publicznego: 26 gmin, 3 związki powiatowo-gminne i 5 powiatów. Gmina Tczew ma otrzymać na bieżący rok 3,6 mln zł (w sumie dopłaty mają dotyczyć kolejnych 10 lat). Wkład własny gminy ma wynieść w bieżącym roku 2,5 mln zł (koszt uwzględnia dowozy uczniów do szkół). Do tego dochodzą wpływy ze sprzedaży biletów.

Bilety będzie można zakupić u kierowcy - dotyczy to także biletów miesięcznych. Przewoźnik nie przewiduje utworzenia w Tczewie punktu obsługi (taki działa w Gołębiewie). Bilet miesięczny będzie można natomiast zakupić online. Obowiązują ulgi ustawowe - co oznacza, że młodzież ucząca nie ma ulgi na zakup biletów jednorazowych.

Dodajmy, że podczas poniedziałkowej konferencji tłumaczono, że gminna komunikacja nie mogła zostać połączona z miejską, bo automatycznie gminny transport zostałby uznany za miejski - i tym samym straciłby możliwość dofinansowania z funduszu rozwoju autobusowych.

Tak pojadą gminne autobusy

  • linia nr 501 kursować będzie z Czatków do Miłobądza, przez: Tczewskie Łąki-Tczew-Zajączkowo-Mały Miłobądz

  • linia nr 502 kursować będzie z Miłobądza do Tczewa, przez: Malenin-Mieścin-Dąbrówkę Tczewską-Szpęgawę-Rokitki

  • linia nr 503 kursować będzie z Łukocina do Turza, przez: Rukosin-Dalwin-Świetlikowo-Szczerbięcin

  • linia nr 504 kursować będzie z Dąbrówki Tczewskiej do Turza, przez: Szpęgawę-Stanisławie-Lubiszewo Tczewskie-Małżewko-Małżewo

  • linia 505 kursować będzie ze Swarożyna do Tczewa, przez: Waćmierek-Śliwiny-Gniszewo-Czarlin-Bałdowo-Knybawę

  • linia 507 kursować będzie w pętli ze stacją początkową i końcową w Swarożynie, przez: Zwierzynek-Goszyn-Boroszewo-Wędkowy-Liniewko-Zabagno

  • linia nr 510 kursować będzie z Trąbek Wielkich do Tczewa, przez: Gołębiewo Wielkie-Klępiny-Sobowidz-Świetlikowo-Dalwin-Łukocin-Dąbrówkę Tczewską-Szpęgawę-Rokitki

  • linia nr 520 kursować będzie z Turza do Tczewa, przez: Rukosin-Lubiszewo Tczewskie-Stanisławie-Szpęgawę

  • linia nr 521 także kursować będzie z Turza do Tczewa, ale inną trasą, przez: Damaszkę-Boroszewo-Wędkowy-Liniewko-Swarożyn-Waćmierek-Śliwiny-Rokitki

  • linia nr 530 - Zabagno - Swarożyn - Waćmierek - Gniszewo - Czarlin - Tczew


Szczegóły tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (56)
dodaj komentarz

  • -2

    w0jtas_gość

    12.02.2024, 14:30

    I po co ci to było, Mirek? Zamiast wojować z wójtem trzeba było z nim się dogadać i powołać wspólną spółkę komunikacyjną, objąć razem zbiorkomem gminę i miasto... A teraz zostałeś z przetargiem na 10 lat który już raz się nie udał i nie wiadomo czy w ogóle się uda... Bezpłatną komunikacją trzeba było sobie PR ratować, tą samą bezpłatną komunikacją którą przez lata odrzucałeś... Ech Mirek, nie zazdroszczę Ci...

    Odpowiedz
    IP: 77.111.xx7.xx8 
  • +31

    d_gość

    12.02.2024, 14:33

    Trolle z Gminy gotowe w każdej chwili

    Problem w tym, że na skutek pewnego zawiadomienia gmina będzie zwracać dotacje.

    Cytuj
    IP: 94.75.xx5.xx1 
    +7

    natalia_gość

    12.02.2024, 14:40

    Historyczne wydarzenie. Gratulacje

    Cytuj
    IP: 178.20.xx5.xx2 

    w0jtas_gość

    12.02.2024, 14:41

    zwraca to wiesz kto i wiesz po czym... ja tam chętnie zaczekam czy te wyssane rewelacje znajdą pokrycie w rzeczywistości, pilnujcie lepiej swoich spraw, bo to wasz były prezes ZUOS-u ma sprawę w sądzie i to w waszym TTBS była afera...

    Cytuj
    IP: 77.111.xx7.xx8 
    +14

    Tajemniczy_gość

    12.02.2024, 14:58

    Mirek jeszcze nie wie, że w tych wyborach będzie miał bardzo ale to bardzo mocnego kandydata. Ptaszki ćwierkają, że będzie grubo ;)

    Cytuj
    IP: 185.167.xx5.xx2 
    -2

    bx_gość

    12.02.2024, 15:28

    Szok ze nawet poseł Płażyński chwalił wojta I poseł Sroka i inni. Łyso wam? Augustyniak ma zalety że jest cholernie odważny!!!! Tej odwagi brakuje innym ale na pewno staroście. Burdel ma u siebie

    Cytuj
    IP: 192.42.xx6.xx1 
    +1

    awe_gość

    12.02.2024, 17:33

    Przecież Mirek nie może już startować. Nie ma trzeciej kadencji.

    Cytuj
    IP: 192.166.xx5.xx8 
    +18

    PiSmaki_gość

    12.02.2024, 18:23

    same wiejskie trolle wyja, to jest sama grupa zorganizowana pod nazwa "sami swoi" z haslem jak u Pychy i Szmal "Sad sadami a spierdliwosc po naszej stronie "

    Cytuj
    IP: 95.223.xx1.xx3 
    -7

    kiełbacha wyborcza_gość

    12.02.2024, 22:43

    jak w tej gminie kase liczą ?

    jedziemy za 2 zł do 3 km albo za 3 zł do 5 km a potem za 4 zł powyżej 6 km, a ja się pytam za ile pojedziemy między 5 km a 6 km? przecież to obciach jest, żeby tak spartolić otwarcie i żaden wielki autorytet nawet oseł tego nie zauważył.

    Cytuj
    IP: 212.102.xx9.xx8 
    +2

    d_gość

    12.02.2024, 23:08

    nie lubie polityków ale o tej komunikacji to już mówiło się mniej więcej od 7-8 miesięcy. więc nie wiem czy to taka kielbasa wyborcza. Poza tym wole takie kielbasy wyborcze niz nic nierobienie.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 
  • +9

    zablocki_gość

    12.02.2024, 14:45

    I co? Będziecie krytykować ze transport augustyniak zrobil? Stara się. I za 2 zł bilet to taniocha. Mój głos ma

    Odpowiedz
    IP: 45.141.xx5.xx1 
  • +6

    truda_gość

    12.02.2024, 15:43

    Tyle lat proszenia i się udało. Żeby jeszcze boisko w swarozynie oddali to będzie okej. Jeżeli to będzie jeździć terminowo to chyle czolo

    Cytuj
    IP: 185.247.xx4.xx5 
  • +2

    kum_gość

    12.02.2024, 14:48

    a jednak

    Czyli jednak nie za darmo. a miało być tak pięknie

    Odpowiedz
    IP: 77.111.xx7.xx9 
  • -2

    Kamil_gość

    12.02.2024, 14:55

    Haha tyle milionów dopłat a jeszcze kasują za bilety? :p

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx0.xx7 
  • +9

    jdjd_gość

    12.02.2024, 15:21

    A nie widzisz po ile ma Latocha bilety? A wiesz ze Latochs tez ma dopłaty? Więc tu vrawo dla Augusta. Ceny hiper dobre 8 zł dziennie w dwie strony za 40 km

    Cytuj
    IP: 188.68.xx9.xx5 
  • Obi_gość_gość

    12.02.2024, 15:11

    Jak żyć

    Te 2 i 3 złote to bardzo drogo... wolę iść z buta

    Odpowiedz
    IP: 192.166.xx4.xx9 
  • +11

    ndjx_gość

    12.02.2024, 15:23

    No pewnie lepiej z Turzy iść z buta pieszo lub że Sliwin. Brawo Wójt. Mieszkancy swoje wiedzą i nie patrza na trolle

    Cytuj
    IP: 188.68.xx9.xx5 
  • M_gość

    12.02.2024, 15:43

    Numeracja lini

    Czemu numeracja lini nie jest po kolei?!?

    Odpowiedz
    IP: 46.205.xx1.xx8 
  • thd_gość

    12.02.2024, 16:20

    Ale jaja przecież ten autobus ze zdjęcia to 7080 Gryfa który jeździł jeszcze kilka dni temu po Tczewie xd.

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx7.xx3 
  • Robert _gość

    12.02.2024, 17:42

    Tak, ten sam. Nie chciał się rozstać z miastem. ;)

    Cytuj
    IP: 94.254.xx6.xx6 
  • -16

    Kamil_gość

    12.02.2024, 16:29

    "A nie widzisz po ile ma Latocha bilety? A wiesz ze Latochs tez ma dopłaty? Więc tu vrawo dla Augusta. Ceny hiper dobre 8 zł dziennie w dwie strony za 40 km"

    Tylko, że była mowa o darmowych autobusach do Rokitek a teraz nagle zmiana, że to tylko pilotażowa linia była.

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx0.xx7 
  • +12

    SzokIniedowierzanie_gość

    12.02.2024, 16:51

    Czemu ludzie nie mają mózgu

    Przecież wprowadził 10 nowych korzystnych tras na mieszkańców tylu miejscowości za grosze, to jeszcze źle?

    Cytuj
    IP: 37.47.xx1.xx3 

    Pixa_gość

    12.02.2024, 17:22

    Gadajcie sobie co myślicie ale takiego czegoś to się chyba nie spodziewali radni

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 

    yyy_gość

    12.02.2024, 19:47

    Dlaczego do Rokitek ma być darmowa, a do innych miejscowości płatna? Jak czuliby się mieszkańcy innych wsi? Opcja darmowa była na próbę.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx0.xx3 
  • +21

    Andersen_gość

    12.02.2024, 17:35

    Wybory

    Linie tylko do wyborów. Taka kiełbasa wyborcza dla naiwnych. Potem obetną, bo autobusy będą wozić powietrze i długoterminowo nie będzie komu dopłacać.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx7.xx0 
  • -1

    Jdjd_gość

    12.02.2024, 18:34

    Logika Królowa Nauk

    Jak nie będzie komu jeździć to chyba dobrze ze obecną?

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 
  • +7

    Robert _gość

    12.02.2024, 17:40

    Przysługa niedźwiedźa

    "Problem w tym, że na skutek pewnego zawiadomienia gmina będzie zwracać dotacje."

    Trzeba być głupim, żeby donosić na gminę, bo ten kto to zrobi otworzy puszkę Pandory i więcej krzywdy będzie mieć Pan Latocha, który dostał dofinansowanie niezgodnie z prawem. Ale dostał, przejadł i niech mu ma zdrowie wyjdzie, bo skoro sobie załatwił to nie ma co mu żałować. Taka mała dygresja, jakby ktoś myślał, że można męczyć innych bez ponoszenia konsekwencji.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx6.xx6 
  • -15

    Michał_gość

    12.02.2024, 19:13

    Widzę, że hejterzy z dobrej zmiany dalej pracują :)

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx0.xx0 
  • +15

    haha_gość

    12.02.2024, 20:05

    Szkoda ze taka cisza o aferze w szkole starosty Augustyna. Jak można tyle lat być starosta i nie zdobić kontroli? Jak można tyle lat nie zajrzeć na wydatki szkoły która się nadzoruje? Co tao naprawdę zrobić starosta w kadencji? Gdyby nie gminy co dopłacają nie byłoby żadnej inwestycji. Nie zrobił NIC. Nic ponad zwykle administrowanie które nie do końca dobrze wyszło. Nigdzie się nie pojawią, nie stara, jest mało przyjemny w odbiorze. Ciągle na zasadzie byle dalej byle jak

    Cytuj
    IP: 109.70.xx0.xxx 
  • ghfghgf_gość

    12.02.2024, 19:34

    Ludzie, słyszeliście o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie. Osobiście wypróbowałem i teraz polecam każdemu, mega fajna rzecz, przeczytajcie sami co potrafi---- tnij.tcz.pl/?u=3a62eb

    Odpowiedz
    IP: 155.94.xx8.xx9 
  • -3

    mieszkaniec_gość

    12.02.2024, 20:00

    linia 500 była skorelowana z 7 i 17, teraz nic nie pasuje

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx0 
  • +1

    Kamil_gość

    12.02.2024, 20:23

    "Dlaczego do Rokitek ma być darmowa, a do innych miejscowości płatna? Jak czuliby się mieszkańcy innych wsi? Opcja darmowa była na próbę."

    A może dlatego że Rokitki co roku generują zysk ponad 10 milionów a inne wioski tylko korzystają z tych pieniędzy

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx3.xx9 
  • +1

    S _gość

    12.02.2024, 20:42

    Swarożyn generuje znacznie wiecej.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 
    -1

    Bd_gość

    12.02.2024, 20:43

    Buduje się u was nowa swietlica wiejska, boisko ( są na stronach gminy przetargi na to ogloszone). Mieliście nowe drogi. Nie mów że inne wioski tylko korzystają. U was tez się dzieje

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 
  • +7

    Vvv_gość

    13.02.2024, 01:27

    Pracujecie w mieście, płacicie podatki w gminie i wielka radocha, że wam Augustyniak dał ochłap w postaci kilku autobusów z waszej własnej kieszeni. Wieś z człowieka nigdy nie wyjdzie, zwłaszcza w myśleniu.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • -4

    Gość _gość_gość

    13.02.2024, 06:52

    ?

    Nikt nic nie robi tylko gmina robi. Widać, że klakierzy znowu w akcji. Ile wam płacą za te ustawione oklaski

    Cytuj
    IP: 89.187.xx0.xx5 
    +12

    Gość _gość_gość

    13.02.2024, 06:55

    ?

    A co z nepotyzmem w gminie, tak może być? Tak się robi? A co na to posłowie?

    Cytuj
    IP: 89.187.xx0.xx5 
  • yrtyr_gość

    13.02.2024, 10:24

    Ludzie, słyszeliście o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie. Osobiście wypróbowałem i teraz polecam każdemu, mega fajna rzecz, przeczytajcie sami co potrafi----- tnij.tcz.pl/?u=b0b2df

    Odpowiedz
    IP: 96.47.xx9.xx8 
  • -1

    Gość _gość

    13.02.2024, 10:39

    Co za rozkład jazdy autobusów nic nie pasuje dojazd do pracy ani z pracy ani nie ma przystanku na suchostrzygi w tczewie

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx3.xx6 
  • +1

    Piotr_gość

    13.02.2024, 11:15

    Czy dobrze rozumiem, uczniowie nie mogą kupić biletu jednorazowego ulgowego?

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx3.xx8 
  • As_gość

    14.02.2024, 06:42

    Na trasach gminnych nie ma ulg ustawowych.

    Cytuj
    IP: 31.0.xx0.xx4 
  • -3

    Gość _gość

    13.02.2024, 11:37

    Nie ma jak latocha pasują do jazdy do pracy i sobota i niedziela kursują

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx3.xx6 
  • Hel_gość

    13.02.2024, 14:54

    Autobusy w gminie

    Dziękuję, że gmina Tczew pomyślała w końcu o transporcie wiejskim.Moje dzieci się wyuczyły ,kiedyś przyjdzie starość i nie będę musiała iść pieszo dwa kilometry na latochę!!!!,która nic sobie nie robiła przez tyle lat jak pisaliśmy pisma, aby zrobiła jeden przystanek dalej w głąb wioski Lubiszewa . Dziękuję wójtowi

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx0.xx6 
  • Zorientowana_gość

    13.02.2024, 18:51

    Patrzmy trzeźwo

    Drodzy Państwo! Jak wiemy, diabeł tkwi w szczegółach. Gmina Tczew tworząc transport gminny, zlikwidowała tym samym dowozy szkolne, na które pobiera dopłaty. Nasze dzieci jeżdżą z obcymi ludźmi, nie wiadomo, czy czasem nie chorymi psychicznie, a nie w każdym autobusie jest opiekunka. Kierowca prowadząc autobus nie jest w stanie kontrolować, czy jakis chory człowiek nie zaczepia mojej córki z 1 klasy. To jest niedopuszczalne! Zrobili sobie kosztem nas wszystkich kiełbasę wyborczą. Jest lepiej, okej. Jest taniej, też spoko. Ale nie miejcie klapek na oczach. Gdy później się coś stanie, bo dzieciaczek musi się przesiąść na inny autobus, bo jeden go do domu nie dowiezie, to czyja to będzie wina? Proszę, myślcie.

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx4.xx0 
  • Jd_gość

    14.02.2024, 00:25

    A w mieście jak dzieci jedzą autobusami lub chodzą pieszo to inaczej? Wiejskie dzieci są glupsze od miejskich czy mniej zaradne?

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 

    Robert_gość

    14.02.2024, 02:01

    Od wielu lat autobusy są ogólnodostępne, to co Pani pisze to nic nowego na tej jak i wielu innych gminach. I tak jak kiedyś nikt tymi kursami (szkolnymi) nie jeździł tak nadal jeżdżą nimi tylko dzieci szkolne, bo są one dopasowane głównie pod relacje dzieci z okręgu szkoły do szkoły. Opiekunki na trasach gdzie dzieci jadą długo i licznie, to są cały czas, brakuje tylko na krótkich odcinkach, ale przewoźnik już zadeklarował, że dla między innymi Pani lepszego samopoczucia je zatrudni. Bo dzieci jadą i się nie przejmują brakiem opiekunki, a jedynie ich nadgorliwi rodzice.

    Cytuj
    IP: 94.254.xx6.xx3 

    As_gość

    14.02.2024, 06:44

    A w mieście też dzieci jeżdżą i żyją, czy wiejskie dzieci są jakieś inne?

    Cytuj
    IP: 31.0.xx0.xx4 
  • -1

    Tczewianka_gość

    13.02.2024, 19:49

    A co.....

    ...tam robil Plazynski? Nasz wojt pilnuje finansow i niczego ukrasc sie nie da! Kussowski rowniez nie pomoze, bo nie ma zadnego przelozenia na GT.

    Odpowiedz
    IP: 46.113.xxx.xx8 
  • +4

    sss_gość_gość

    14.02.2024, 08:53

    To Latocha będzie w plecy.

    Odpowiedz
    IP: 193.41.xx0.xx0 
  • -4

    Zorientowana_gość_gość

    14.02.2024, 09:26

    Dobrze, pani Robercie, właścicielu firmy związanej z transportem gminnym. Pan nie ma pojęcia na temat tego, czy autobusem jadą dzieci niepełnosprawne fizycznie, intelektualnie, czy nie. Takie dzieci są upoważnione do transportu, bo gmina ma obowiązek zorganizowania takowego, apo drugie POBIERA dofinansowanie na autobusy szkolne od państwa. Sądzę, że w tej puli są również pieniądze na wynagrodzenie opiekunek. Proszę więc nie fandzolić o nadgorliwości rodziców, bo to Pan wlazł do gminy ze swoimi zasadami, zmieniajac je diametralnie i argumentując niezgodnymi z prawem wywodami.

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx8.xx6 
  • +1

    Robeet_gość

    14.02.2024, 19:57

    Nie jestem właścicielem, żeby nie było. Moje argumenty są zawsze zgodne z prawem, natomiast Pani miesza pojęcia. Dzieci z niepełnosprawnością jeżdżą oddzielnie i są opatrzone odpowiednią opieką. Natomiast dzieci (maluchy) w autobusach naprawdę wsiadają i zaczynają rozmowy między sobą. Dla nich ta podróż to nic nowego, bo od kilku miesięcy tak jeżdżą i to cieszy, bo ogólnie rośnie nam pokolenie maminsynków.

    Cytuj
    IP: 94.254.xx8.xx0 
    -1

    Rowert_gość

    19.02.2024, 18:59

    ??

    Naprawdę trzeba kochać swojego wodza...

    Cytuj
    IP: 185.13.xx6.xx3 
  • Mieszkaniec Szpęgawa _gość

    15.02.2024, 19:58

    Transport GT

    Super tak dalej . Takich nam trzeba jak pan Augustyniak nasz wójt.

    Odpowiedz
    IP: 84.17.xx5.xxx 
  • +1

    Luks_gość

    19.02.2024, 18:35

    Łot?

    Czas na zmiany bo nic z tego dobrego nie wyniknie.

    Cytuj
    IP: 185.13.xx6.xx3 
  • +1

    Niki_gość

    19.02.2024, 17:04

    Nowa

    I tak nie pasuje dojazd do pracy do flexa na trzy zmiany z Dabrowki Tczewskiej bo tam nie jeździ

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx7.xx8 
  • +1

    Lukibamboo_gość_gość_gość_gość

    19.02.2024, 18:33

    Bzdura

    Marnotrawienie pieniędzy i ogólnie chory pomysł aby dzieci jeździły bez opieki w autobusach do których może wsiąść każdy, gdy ktoś wysiądzie z dzieckiem nikt nawet nie zauważy. A komentarze o nadgorliwych rodzicach...pewnie od osób co ich nie mają albo przeszły na LPGZ czy jak to tam zwać. Tak samo niezrozumiałe jak mieszanie 5 i 6 latków...nikt nie potrafi odpowiedzieć po co.

    Odpowiedz
    IP: 185.13.xx6.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.