Ks. prof. J. Pasierb jako człowiek dialogu

Ksiądz Janusz Pasierb (fot. januszpasierb.eu)
Ks. prof. J. Pasierb jako człowiek dialogu
W Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła się promocja publikacji pt. "Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu". Publikacja jest pokłosiem sesji popularno-naukowej na taki sam temat. Prof. J Pasierb był mistrzem dialogu. Jak podkreślał dialog wymaga porozumienia i zrozumienia oraz szacunku dla "inności".

Któż z nas nie pamięta, nie kojarzy księdza profesora Janusza Stanisława Pasierba (1929-1993)? Nie tylko znakomitego poety, eseisty, teologa, uznanego znawcy sztuki sakralnej, ale także intelektualisty i autorytetu moralnego. Podróżując niemal po całym świecie, zawsze pamiętał o swojej "Małej Ojczyźnie", o Pelplinie, Kaszubach, Kociewiu i Pomorzu. Może warto przypomnieć, że z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i samorządu miasta Pelplin, rok 2013 ogłoszono "Rokiem ks. prof. Janusza Pasierba". Był to ukłon i wola promocji życiowej postawy oraz dorobku ks. prof. J. Pasierba, w 20. rocznicę jego śmierci. Jedną z najważniejszych inicjatyw upamiętnienia "Roku ks. prof. Janusza Pasierba" było zorganizowanie sesji popularno-naukowej pt. "Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu". Dnia 8 stycznia 2016 roku w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła się promocja książki pod redakcją Bogdana Wiśniewskiego, będącej publikacją materiałów konferencyjnych, nieco wzbogaconych w treść. I co szczególnie godne uwagi, najliczniejszą częścią personalną promocji była młodzież LO im ks. Janusza Pasierba w Pelplinie.

Warto zwrócić uwagę na refleksje, z jakimi na promocji tej książki podzielił się pomocniczy Biskup Pelpliński ks. dr Wiesław Śmigiel. Biskup przypomniał, że dialog leży u podstaw komunikacji społecznej. Podstawową zasadą jest słuchanie i wzajemne wysłuchiwanie się. A nawet więcej, jak mówi ks. dr W. Śmigiel, "dialog nastawiony jest na słuchanie drugiego człowieka". Jak podkreślił biskup "Pasierb potrafił słuchać ludzi, zarówno prostych jak i uczonych". W przekonaniu Biskupa Pelplińskiego "Janusz St. Pasierb jest nauczycielem na nasze czasy". Najbardziej w poezji prowadził on dialog z człowiekiem. Był J. Pasierb mistrzem słowa i postawy autentycznego dialogu skierowanego bezpośrednio do drugiego człowieka. Dlatego w przekonaniu bp. W. Śmigla zachodzi potrzeba powrotu do tego, co mówił J. Pasierb. Na zakończenie dodał: "abyśmy tego się od niego uczyli, wypowiadali odważne słowa i umieli słuchać drugiego człowieka".



- Wspomniana książka "Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu", którą w pięknym darze otrzymał każdy uczestnik promocji, została starannie i profesjonalnie zredagowana przez wybitnego znawcę jego biografii i popularyzatora, Bogdana Wiśniewskiego. Naturalnie publikacja jest kolejnym dorodnym owocem (o zawartości 143 stron) Wydawnictwa "Bernardinum". W książce, obok interesującego wstępu redaktora, zamieszczono dziewięć referatów. A mianowicie: 1. Ks. bp Wiesław Śmigiel, "Dialog teologii z poezją w twórczości ks. Janusza St. Pasierba", 2. Ks. Jerzy Szymik, "Poezja i teologia", 3. Ks. Krzysztof Kranicki, "Janusza St. Pasierba dialog poetycki. Ojcostwo czytane przez synostwo w tomiku Wiersze religijne", 4. Tomasz Tomasik, "Galernik galerii. Muzeum jako miejsce doświadczania dzieła sztuki (przypadek Janusza Pasierba)", 5. Józef Borzyszkowski, "Ks. Janusz Pasierb - mistrz dialogu w świecie kobiet i mężczyzn, duchownych i świeckich", 6. Piotr Koprowski, "Dialog chrześcijan z "braćmi starszymi" w oglądzie Janusza Stanisława Pasierba", 7. Ks. Wojciech Korzeniak, "Dialog mistrz-uczeń. Relacje wychowawcze według ks. Janusza St. Pasierba", 8. Maria Wilczek, "Księdza Pasierba postawa dialogowa w codzienności", 9. Jan Żebrowski, "Ks. Janusz St. Pasierb i jego współpraca z Ośrodkiem Dialogu Księży Pallotynów w Paryżu". Oczywiście serdecznie polecam lekturę tej wartościowej i ciekawej książki, tak, jakby na miarę wyzwań naszych czasów, gdzie autentycznego dialogu wciąż brakuje. I na koniec dwie krótkie refleksje. Po pierwsze, jak uczy prof. J. Borzyszkowski, "Można dziś bez przesady stwierdzić, iż ks. Janusz Pasierb pozostaje wciąż mistrzem dialogu i nadal prowadzi go z nami - czytelnikami jego dzieł, nie tylko wierszy". Po drugie, dla rządzących obecnie Polską przyda się i ta lekcja, że wpierw trzeba słuchać i wciąż wsłuchiwać się w głos własnego społeczeństwa. - pisze Jan Kulas

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Alex_gość

    13.01.2016, 07:40

    do Jana Kulasa

    Porażka i co teraz - zmiana opcji - pamiętamy jak Pan głosował m.in. w sprawie OFE

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.