Jest zielone światło na inwestycje i modernizacje ROD. Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024

Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) (fot. tcz.pl)
Jest zielone światło na inwestycje i modernizacje ROD. Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024
Startuje specjalny program samorządu województwa pomorskiego wsparcia dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Środki można przeznaczyć na budowę, rozbudowę czy modernizację ogrodowej infrastruktury. Łącznie do rozdysponowania jest 100 tys. zł. Wnioski należy składać do 20 marca 2024 r.

W województwie pomorskim działa około 200 ogrodów działkowych a liczba działkowców sięga nawet 50 tysięcy.

Enklawy zieleni w miastach

Rodzinne Ogrody Działkowe to miejsca szczególnie cenne przyrodniczo, są też ważne dla mieszkańców, którzy mogą tam nie tylko odpoczywać, ale i uprawiają ekologiczne warzywa i owoce.


- Niektórzy uważają, że ROD, to przeżytek i relikt "minionych lat". Uważam, że taka opinia jest krzywdząca. Rodzinne Ogrody Działkowe to miejsca nie tylko rodzinnych spotkań. To również wyjątkowe, zielone enklawy pośród miejskiej zabudowy. Prawdziwe zielone płuca - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. -


Popularnie zwane "RODos" to też miejsca rekreacji i integracji. Warto zaznaczyć, że działkowcy to często seniorzy dla których własne uprawy, owocowe drzewka czy kwiaty to całe życie.

- Działkowcy, jak każda grupa borykają się z wieloma problemami. Uważam, że im też należy się wsparcie - dodaje marszałek.

Pomocą ma być specjalny program.

Wsparcia dla działkowców

O uruchomieniu pilotażowego programu "Pomorskie dla Działkowców 2024" informowaliśmy już jesienią 2023 r. Po wielu konsultacjach ze środowiskiem i przeprowadzonych analizach, 13 lutego 2024 r. Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę uruchamiającą program wsparcia.

- Obiecaliśmy to w ubiegły roku i teraz ruszamy z programem "Pomorskie dla Działkowców 2024". Na jego realizację przeznaczamy 100 tys. zł - mówi Mieczysław Struk.


Program ma na celu poprawę warunków działania ogrodów działkowych. Dzięki temu będzie można sfinansować budowę, rozbudowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej.

- Chodzi choćby o drogi ogrodowe, oświetlenie, monitoring czy świetlice. Wsparcie można także przeznaczyć na zakup urządzeń wspólnych, przebudowę zieleńców, stawów czy oczek wodnych - wylicza Mieczysław Struk.

Maksymalna kwota dofinansowania nie może być większa niż 20 tys. zł.

Jak to zrobić?


W programie uczestniczyć mogą wszystkie pomorskie gminy.

- Zarządy ogrodów działkowych składają wnioski o dofinansowanie do swoich gmin, a te aplikują do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Najważniejsze jest poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go w wyznaczonym terminie - wyjaśnia Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Aplikacje należy składać do 20 marca 2024 r. (liczy się data wpływu do UMWP). Wnioski będą oceniane przez zespół powołany prze marszałka województwa pomorskiego. Wyniki poznamy w maju.

Wszystkie niezbędne dokumenty znajdują się poniżej. Wszelkie wątpliwości wyjaśnią i na pytania odpowiedzą pracownicy Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP Krystyna Tołłoczko (k.tolloczko@pomorskie.eu) oraz Karolina Czyż (k.czyz@pomorskie.eu).

Ważne dokumenty tutaj

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • xxx_gość_gość

  19.02.2024, 12:44

  Cała prawda .....

  Biznes obrotu działkami ROD kwitnie ! Cwani emeryci za przeniesienie umowy dzierżawy od miasta kasują od 20 100 tys zł. Czy to jest normalne ?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx8 
 • Rodos_gość

  19.02.2024, 18:12

  Odp

  Nie jestem emerytem jak to nazywasz cwanym, pracuję i mam działkę na Rodos jestem z tego zadowolony mam gdzie wypocząć po pracy w taki czy inny sposób wyposażyłem i doprowadziłem ją do stanu b. dobrego własną pracą a jeżeli chodzi o odstępne no niestety ale sami podnosicie ceny najlepiej kupić już z domkiem, altaną prądem wodą i innymi dogodnościami za grosze, niestety każdy sobie ceni swoją pracę w taki czy inny sposób

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx7 
 • Lll_gość

  20.02.2024, 05:37

  Kiedyś działki były prawie za darmo, ale młodzi wtedy brzydzili się uprawą ziemi, a po latach ceny wzrosły, przyszła pandemia, to dopiero dostrzegli zalety działek, ale teraz krzyk, że tak drogo.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.