tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 04:50
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Turysta nie dojedzie bez wizy pociągiem z Gdańska do Kaliningradu, bo... zapomnieli o Tczewie

Opublikowano: Środa, 28.12.2011, 00:03. Ilość komentarzy: 33

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Niedawno odtrąbiono sukces dotyczący zawarcia polsko-rosyjskiej umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim. Mieszkańcy przygranicznych terenów będą mogli wkrótce podróżować bez wiz. Niestety, ani Rosjanie, ani Polacy nie przejadą pociągiem z Gdańska do Kaliningradu. Powód? Urzędnicy nie ujęli w swoich planach Tczewa, a właśnie przez nasze miasto przebiega linia kolejowa łącząca obie miejscowości.

Wielomiesięczne negocjacje dotyczące wprowadzenia ruchu przygranicznego zakończyły się niedawno, a w towarzystwie kamer i fleszy umowę podpisali szefowie resortów spraw zagranicznych obu krajów. Umowa oznacza, że dla wielu mieszkańców terenów przygranicznych skończy się podróżowanie z wizami, które wprowadzono po wejściu Polski do UE. Zgody na całą operację musiały udzielić unijne instytucje (wg. unijnego prawa małym ruchem granicznym objęte są tereny do 30 km od granicy państwa, w tym przypadku mowa o większym obszarze, stąd przedłużające się negocjacje). Niestety, w umowie nie uwzględniono Tczewa, ani powiatu tczewskiego, zatem nie będzie możliwości przejechania bez wizy z Gdańska do Kaliningradu (połączenie kursuje w sezonie turystycznym). Takie rozwiązanie dziwi władze tczewskiego starostwa, które usiłowały dowiedzieć się, dlaczego urzędnicy zapomnieli o naszym mieście:

- Bardzo szybko zareagowaliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że powiaty malborski i gdański będą miały możliwość małego ruchu przygranicznego. W czerwcu skierowaliśmy ostry protest odnośnie nieuwzględniania naszego powiatu i otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynikało, że cały proces był bardzo długo negocjowany z Komisją Europejską - wyjaśnia wicestarosta tczewski, Mariusz Wiórek.

Kto będzie podróżował bez wiz?

W województwie pomorskim Trójmiasto oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim Elbląg i Olsztyn oraz powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.
 
Ministerialni urzędnicy wytłumaczyli pracownikom starostwa, że kształt obszaru małego ruchu przygranicznego wynikał z bezwzględnie stosowanej zasady - 50 km od granicy lądowej, bądź morskiej do terenu powiatu, który się w tej odległości znajduje:

- Powiat tczewski nie spełnia tych kryteriów, więc został wycięty. Zwracaliśmy jednak uwagę, że przez Tczew przebiega jedyny kolejowy szlak łączący Gdańsk z Kaliningradem. Argument te nie znalazł zrozumienia - wskazywano, że kwestia ta nie może być poddawana ponownemu procesowi negocjacyjnemu, gdyż wydłużyłoby to okres, w trakcie którego strony zobowiązały się do zawarcia umowy. Mamy więc ułomny ruch graniczny - szkoda, że bez mieszkańców Tczewa i powiatu. Na etapie rozpoczęcia negocjacji ktoś nie zwrócił uwagi na to, że to rozstrzygnięcie będzie formalnie ułomne z praktycznego punktu widzenia. Urzędnicy negocjując w Warszawie i Brukseli, często nie znają uwarunkowań lokalnych, które z czegoś pożytecznego dla mieszkańców wynikają i stworzyli pewnego potworka prawnego. - uważa wicestarosta.

Szans na zmianę obszaru, na którym można podróżować bez wiz, praktycznie już nie ma. 13. grudnia dokument podpisał przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Umowa dotycząca ruchu przygranicznego wejdzie w życie najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy - dokument muszą przyjąć parlamenty obu państw.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 6454 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (33)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
tam was jeszcze nie bylo straszyc ruskich swoimi ~ xyz_gość
IP: 24.186.xxx.xx7
Data: 28.12.2011, 01:01
gembami he he
user_ico_mieczyslaw
+49
"Ostry protest" ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.12.2011, 01:08
Panie Wiórek, po akcji z wiaduktem, sygnalizacją świetlną, a teraz rondkiem i planami ronda, jest pan tak mało wiarygodny, jak greckie obligacje. Wiele osób w tym mieście ostro protestuje, by przestał Pan decydować w sprawach, o których zdaje się nie mieć Pan pojęcia. A wracając do "wiz" - co starostwo zrobiło zanim podjęto decyzję? Może to właśnie wtedy należało popracować, a nie teraz udawać przed opinią publiczną "heroiczną walkę"?
Brak zdjęcia
-14
ja2577_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 28.12.2011, 08:02
a krótkowzroczności urzędasów z Wawy już nie widzisz?
 
Brak zdjęcia
-8
hehe_gość
IP: 78.88.xx5.xx9
Data: 28.12.2011, 08:49
raczej z Brukseli mądrale
 
user_ico_mieczyslaw
+28
Do "ja2577_gość " ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.12.2011, 13:58
Biorąc pod uwagę dokonania obecnego "wice-wiórka" i jego ekipy, można podejrzewać, że to raczej powiatowe zaniedbanie. Wracając do sprawy wiaduktu - odstąpienie przez "wice-wiórka" od kar umownych za niedotrzymanie terminu, to działanie NA SZKODĘ INTERESU PUBLICZNEGO - powinien za to odpowiedzieć.
 
Brak zdjęcia
-16
ja2677_gość
IP: 89.200.xx2.xx4
Data: 28.12.2011, 14:33
a skąd wiesz, ze wiórek odstąpił? masz lepsze informacje od samych starostów? bzdura. jaskółki donoszą, że sprawa skończy się w sądzie
 
user_ico_mieczyslaw
+18
Do "ja2677_gość" ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.12.2011, 15:05
To świetnie, że potrafisz rozmawiać z ptakami. Wystarczy jednak obejrzeć materiał filmowy, który jest dostępny pod linkiem: http://www.tcz.pl/index.php?p=1,69,0,telewizja-tczew&item=95c18f666a33cfb6&title=Koniec-pr link ac-przy-wiadukcie gdzie sam "wice-wiórek" mówi, że to koniec. Nie interesują mnie spekulacje i plotki - to są słowa wicestarosty, wersja oficjalna - jaskółki wrócą do Polski dopiero wiosną.
 
Brak zdjęcia
-4
Tcz46_gość
IP: 83.18.xx4.xx0
Data: 29.12.2011, 10:33
Meciu cierpisz na schizofrenię paranoidalną? .Czego ty tak marudzisz ? zupełnie jak dzieciak w piaskownicy. Często gdy czytam twoje komentarze odnoszę wrażenie ze jesteś jakiś nie dowartościowany, Bez obrazy Meciu ale dajesz powody by tak cię postrzegać
 
Brak zdjęcia
0
ty maruda jestes ~ do T46_gość
IP: 37.201.xx4.xx3
Data: 08.07.2012, 00:49
do T46 oj,poleci starostwo zbierane sa kopie i archiwa filmowe !
 
Brak zdjęcia
+10
Znowu was olali? ~ Gość_gość
IP: 84.38.xx3.xx5
Data: 28.12.2011, 07:37
Może zamiast się ciągle napinać i obrażać raz byście zadbali o swoje? A nie, bo to by nie było po "tczewsku"...
Brak zdjęcia
+23
Wiórek... ~ Tczewianin_gość
IP: 62.233.xx4.xx2
Data: 28.12.2011, 07:59
Po Witkowskiej i Kiedrowskim mamy kolejnego asa...
Brak zdjęcia
+9
harjokari_gość
IP: 83.25.xx5.xx7
Data: 28.12.2011, 08:09
Wypowiedź pana Mariusza W. jest conajmniej dziwna, bo przed wybraniem go na wicetczewskiegostaroste pracował w jakiejś spółce związanej z koleją. Czy może się mylę. Tak czy owak nie jestem szczęliwy, że powrócił na nasze "łono" albowiem specjalisów wszelkiej maści mamy już dość - patrz Naczelnik WK, dyrektor PZD. Teraz dochodzi nam jeszcze jeden...
user_ico_mieczyslaw
+24
"Przechowalnia" ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.12.2011, 14:02
Bo tczewski powiat to przechowalnia przegranych polityków, którzy mogą spokojnie przezimować, by potem startować w kolejnych wyborach: Sosnowski, Urban, Wiórek - na pewno by się więcej "gwiazd" lokalnej polityki znalazło - oni powinni na zawsze zniknąć z polityki, bo nie dobro Tczewa i ludzi jest ich interesem: spaprany wiadukt, spaprane rondo przed UM, dziurawe drogi powiatowe, światła przed CED, mini-rondo przy Wieży Ciśnień i planowana budowa normalnego ronda - co jeszcze nam zgotuje ta "ekipa"?
 
Brak zdjęcia
-8
stary tczewiak_gość
IP: 109.207.xx4.xx1
Data: 28.12.2011, 08:28
Wiórek wiórkiem, i znowu nas urzędasy z metropolii wydymali nie jest to nic nowego tak jest z wszystkim bo kto może szanować miasto tej wielkości które nie ma swojego posła
user_ico_C>K>M
+13
C>K>M
Uż. zarejestrowany
Data: 28.12.2011, 13:01
Naprawdę myślisz, że obecność w sejmie tak przebojowego i ważnego posła jak J.K. by coś w tej sprawie zmieniła?:)
 
user_ico_mieczyslaw
+10
CKM, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 29.12.2011, 01:44
A może staremu tczewiakowi chodziło nie o Warszawę, a o GOM - Gdański Okręg Metropolitarny, do którego przecież przystąpiliśmy z taką radością - wszak o równoprawny dostęp do wszelkich dóbr należałoby zabiegać - jak widać koncepcja GOM się nie sprawdza.
 
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 109.207.xx4.xx0
Data: 28.12.2011, 09:43
Już tego nie mogę pojąć co za debile nami rządzą czego się nie tkną wszystko zepsują i nie ma na nich siły z lekami ustawę zawalili czego się tkną wszystko do d**y Jak normalny człowiek w pracy coś zrobi zle to wylatuje z pracy a oni ustawę za ustawą powalają i dalej nic ,ale tak to jest jak w rządzie siedzą partyjni kolesie którzy nie mają pojęcia , a nie profesorowie ,itp.ludzie którzy mają pojęcie i znają daną dziedzinę .Tu jednego miernego ministra przekłada się na inne stanowisko o którym też nie ma zielonego pojęcia i efekty są widoczne na każdym kroku .Przykłady można mnożyć nawet na własnym podwórku -UKŁADA ROZKŁAD JAZDY OSOBA KTÓRA NAWET NIGDY W TYM MIEŚCIE NIE BYŁA a ty się z tym potem pie.......dol człowieku
user_ico_mieczyslaw
+24
Do "_gość" ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 28.12.2011, 14:04
A na kogo się głosowało w ostatnich wyborach? Przecież jednak większość głosów została oddana na "rządzącą ekipę". Wybory, to był dzień naszej decyzji o tym, jak będą wyglądały kolejne 4 lata - Naród wybrał i postawił na propagandę sukcesu, kolesiostwo i bylejakość, więc skąd to zdziwienie?
 
Brak zdjęcia
-3
_gość
IP: 83.18.xx4.xx0
Data: 29.12.2011, 15:48
Meciu Błaznujesz
 
Brak zdjęcia
+6
WOLA MIESZKAŃCÓW ~ ._gość
IP: 77.115.xx9.xx3
Data: 28.12.2011, 10:51
To była wola mieszkańców przy urnach wyborczych.Można się pomylić na nowych kandydatach ,ale na tych starych którzy od lat knocą większość planów związanych z miastem i powiatem ,trzeba być ślepym albo głupim żeby dać się rządzić takim cwaniakom .To jedna wielka rodzina jeżeli nawet przepadnie w wyborach to inny kandydat który dostanie mandat radnego obejmie stanowisko ,a na jego miejsce wskoczy następny -kazik janusz czy odwrotnie może się mylę ?
Brak zdjęcia
0
URZĘDASY ~ kiki_gość
IP: 89.200.xx2.xx5
Data: 28.12.2011, 11:06
W UM urzęduje p .Smolński Stanisław--podinspektor ds. zarządzania komunikacją i transportem miejskim pracowLl na PKP,w Veolii i nie mógł ułożyć rozkładu jazdy w swoim mieście??Za co bierze kasę z UM?O czym tu gadać?
Brak zdjęcia
+4
O TO CHODZIŁO !!!!!!!!! ~ ._gość
IP: 77.115.xx9.xx3
Data: 28.12.2011, 11:50
Z Gdańska popłyną statkami z Elbląga też ,a buraki z Tczewa zostaną w domu ta prowincja nie nadaje się na export nawet do Rosji
Brak zdjęcia
-9
_gość
IP: 78.88.xx4.xx3
Data: 28.12.2011, 15:47
Chyba sam popłyniesz kontenerem na eksport, buraku.
 
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 84.38.xx9.xx9
Data: 28.12.2011, 16:47
To jest kara za to ze Nie głosowaliście na PO
Brak zdjęcia
-5
Wizy do Królewca ~ Dirschauer_gość
IP: 84.38.xx0.xx2
Data: 28.12.2011, 17:57
to nie wina samego Wiórka, tylko debilnych przepisów UE i braku ich rozsądnej akceptacji ( Tczewa jdo Król. est bliżej niż z Pucka), fakt że słabo lobbowoł to inna sprawa, a tak mamy kontrolę wizową jak przed wojną z zaplombowanymi wagonami, ZEMSTA STALINA.
Brak zdjęcia
-9
ha ha ha ~ Obserwator_gość
IP: 178.235.xx1.xxx
Data: 28.12.2011, 19:43
Chciałoby się jeździć po tanie paliwo i nic z tego? Jestem zameldowany w powiecie elbląskim - jeszcze trochę i znowu będę kupował paliwo po normalnej cenie - ok. 3 PLN za litr :)
Brak zdjęcia
-9
.... ~ jack_gość
IP: 83.7.xx4.xx8
Data: 28.12.2011, 19:50
kto by tam chciał jechać , do kaliningradu ? bo ja nie
Brak zdjęcia
-1
prawda ~ gość_gość
IP: 78.131.xx9.xx1
Data: 28.12.2011, 20:40
nie ważne na kogo głosowalismy.Przy włądzy z każdej strony są juz najemnicy lub polsko-mówiący europejczycy wrogowie Polaków..W Tczewie też zamiast te krzyżackie ruiny wyburzać to se Sambora wymyślili ,most zamiast dawno wyburzyć i budować nowy to nad tym niemieckim przybytkiem jajo znoszą ,z tym wiaduktem też se wymyślili jakąś firmę konsultigową by mieć papierki czyściutkie a nie dbac o kase miasta i powiatu.I tak pensja bedzie,premia będzie itd,itd.
Brak zdjęcia
0
historia ~ tczew_gość
IP: 37.201.xx4.xx3
Data: 08.07.2012, 00:56
tak, jak ty mysla tylko idioci zza Buga
 
Brak zdjęcia
-2
można zarobić ~ tczewiak_gość
IP: 83.8.xx6.xx9
Data: 28.12.2011, 20:51
zaróbmy na lisewski most bramki i opłaty
Brak zdjęcia
-10
s ~ s_gość
IP: 109.207.xx9.xx6
Data: 28.12.2011, 21:16
a wezcie a kto na kaliningrad z tczewa wyje..ne
Brak zdjęcia
+5
Tczewianin_gość
IP: 109.197.xx1.xx7
Data: 28.12.2011, 21:45
Wiorek to najpierw powinien sie umyc i ogolic wziasc pare rad od logopedy potem brac sie do rzadow.Tyle na ten temat....
Brak zdjęcia
-3
Adam_gość
IP: 89.73.xx8.xx8
Data: 26.08.2012, 22:18
Nieprofesjonalny artykuł. polacy będą mogli tym pociągiem jeździć bo są w Polsce a mały ruch graniczny obejmuje cały Kaliningrad. Tylko Rosjanie wjeżdzający z Kaliningradu na mały ruch graniczny nie wo wyjeżdzają poza obszar małego ruchu granicznego. Jak sie coś pisze wypadałoby sprawdzić
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew