Elektrownia "Północ". Budowa rozpocznie się później?

Elektrownia Północ
Elektrownia "Północ". Budowa rozpocznie się później?
Później niż pierwotnie zakładano, bo w 2019 roku, ma zostać uruchomiony pierwszy blok elektrowni "Północ" w Rajkowach (gmina Pelplin). Przeciwne inwestycji wciąż są organizacje ekologiczne, która nawołują do wysyłania listów z prośbą do Jana Kulczyka o rezygnację z planowanego zadania.

Na początku grudnia poznaliśmy wyniki przetargu na wybór wykonawcy budowy elektrowni "Północ". Do przetargu stanęło 7 firm. Umowa na budowę pierwszego etapu inwestycji, bloku o mocy 800 MWe, została podpisana 6 grudnia 2013 roku. Zgodnie z umową, zwycięski Alstom zobowiązał się zakończyć wszelkie prace związane z budową, montażem i uruchomieniem pierwszego bloku Elektrowni Północ w terminie 73 miesięcy od momentu podpisania umowy. Kontrakt wejdzie w życie po uzyskaniu finansowania oraz zakończeniu procedur administracyjnych. Te jednak nie wiadomo, kiedy się zakończą, bo wciąż nie ma porozumienia między ekologami, a inwestorem. Ten czeka teraz na wydanie nowego pozwolenia na budowę przez starostę tczewskiego. Pierwsze zostało uchylone w lutym 2013 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W połowie grudnia w Warszawie odbyły się też dwie rozprawy dotyczące podtczewskiej elektrowni. Pierwsza dotyczy skargi Elektrowni Północ Sp. z o.o. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z kwietnia br., w którym uwzględnił skargę mieszkanki regionu i uchylił wydane przez Wojewodę Pomorskiego pozwolenie na budowę dla magistrali wodno-ściekowej dla EP. Druga - skargi Elektrowni Północ Sp. z o.o. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z lutego br., w którym GINB uchylił decyzję Wojewody Pomorskiego, odmawiającą dopuszczenia Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot do udziału w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę dla magistrali wodno-ściekowej dla EP. W obu przypadkach sąd oddalił skargi Elektrowni Północ, potwierdzając konieczność udziału społecznego w procedurach dot. pozwolenia na budowę dla magistrali.

- Cieszą nas wyroki sądu, bowiem podkreślają one znaczenie udziału obywateli w procesie decyzyjnym dla tej inwestycji. Nie można podejmować tak ważnych decyzji dla regionu w zaciszu gabinetów bez szerokiej dyskusji społecznej. O jakości życia we wsi Rajkowy i okolicach nie mogą decydować tylko Inwestor i lokalni politycy, liczy się głos wszystkich mieszkańców - wypowiada się na stronie www.stopep.org - Radosław Ślusarczyk, Prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.


Przypomnijmy, że budowa elektrowni "Północ" ma kosztować ponad 10 miliardów złotych. Z zapewnień inwestora wynika, że podczas budowy ma tam pracować nawet 3 tysiące pracowników - później zakład ma zatrudniać 300 osób. Spółka otrzymała już promesę koncesji na najbliższe 50 lat. Obiekt ma powstać w Rajkowach. Dlaczego tam? Lokalizacja jest efektem wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka Elektrownia Północ, należąca do grupy Kulczyk Investments, brała pod uwagę sześć możliwych lokalizacji w Pomorskiem - Żarnowiec, Opalenie, Czatkowy, Tczew, Gorzędziej i Rajkowy. Zdecydowano się na tę ostatnią ze względu na dostęp do wody chłodzącej, bliskość Centralnej Magistrali Kolejowej - Śląsk - Gdynia oraz drogi krajowej nr 91 i autostrady A1. Na potrzeby przyszłej elektrowni zabezpieczono teren 220 ha w pobliżu Rajków.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (22)
dodaj komentarz

  • +10

    sds_gość

    03.01.2014, 09:38

    Tylko atom tylko Żarnowiec

    już wolę atom w Żarnowcu niż węgiel i tysiące ton CO2/setki ton pyłów do atmosfery.

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • Unia nam da _gość

    01.03.2014, 16:21

    Mistrzostwo Świata z prądem

    A jakiej generacji będzie ATOMÓWKA czy to też "świetny buisnes" z demobilu z UE /RFN podobno wygasza reaktory / także France sponsorują na Kaszubach "expertów" antyłupkowych. Administracja Atomówki już funkcjonuje na czele z b. ministrem skarbu A.Gradem oczywiście za godną kasę. Interes zrobią dobrodzieje - dostawcy demobilu a finalni polscy wykonawcy wyjdą jak na autostradach. Najlepszy będzie finał - rekord świata w cenie prądu. Poznaj swego posła zanim zrobi z ciebie osła.

    Cytuj
    IP: 83.8.xx3.xxx 
  • +3

    _gość

    03.01.2014, 09:42

    Tak się rozwiązuje konflikty z "ekologami" w Polsce http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,7673994,Ekoharacz_przy_budowie_mostu_Polnocnego.html

    Odpowiedz
    IP: 80.53.xx3.xx2 
  • +4

    Norm_gość

    03.01.2014, 10:59

    Co robią inni?

    Rosjanie właśnie testują elektrownię opartą na szybkich neutronach, tańszą w budowie, eksploatacji i bezpieczniejszą. W USA rozwija badania nad SMR, małymi, mobilnymi reaktorami, inni rozwijają OZE, a my dalej w węgiel, tylko dlatego, że w rachunku, który nie uwzględnia wszystkich kosztów ( zdrowie, środowisko, emerytury i renty górnicze ) jest podobno tańszy.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx1.xx6 
  • C>K>M

    04.01.2014, 10:29

    Trochę manipulujesz. To, że ktoś rozwija dany typ energetyki nie oznacza, że zamierza zrezygnować z innych. Największe bezpieczeństwo zapewnia zrównoważony udział wszystkich typów źródeł. Trochę węgla, trochę atomu, trochę gazu, trochę OZE. Węgiel można sprowadzać z Australii bez wąsatych związkowców. Wyjdzie taniej niż pociągiem ze Śląska.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
    -2

    Wołodia_gość

    04.01.2014, 10:54

    Nie wiesz o czym mówisz. Jakie emerytury i renty górnicze? To nie jest elektrownia państwowa, może i najprawdopodobniej będzie importować węgiel z zagranicy. Po za tym to jest czyjeś prywatne przedsięwzięcie - co cię obchodzi w co chce zainwestować? Tak długo jak zwróci się poniesiony koszt inwestycji i będzie zysk, warto to robić.

    Cytuj
    IP: 83.11.xx1.xx1 

    Norm_gość

    04.01.2014, 14:51

    do CKM

    Twoim zdaniem dywersyfikacja źródeł energii w Polsce ( ponad 90% z węgla ) polega na budowie kolejnej elektrowni węglowej.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx7.xx5 
    +1

    C>K>M

    04.01.2014, 20:18

    Norm, nie wiem jakim sposobem takie wnioski wyciągasz z mojej wypowiedzi, potrzeba do tego bardzo dużo złej woli i złośliwości. OCZYWIŚCIE, że budowa kolejnej elektrowni węglowej nie jest dywersyfikacją- jest próbą uchronienia nas przed blackoutem, nic dziwnego, że użyto do tego technologii z którą mamy najwięcej doświadczenia i jednej z najbardziej opłacalnych. Do tego dochodzą kwestie strat przesyłowych i stabilności sieci. Na północy dużego źródła potrzebujemy jak kania dżdżu, choćby miały ją napędzać miliony tresowanych chomików, to potrzebujemy tego źródła na wczoraj. Gdybym miał pewność, że elektrownia jądrowa powstanie w podobnym czasie to pewnie kwestionowałbym sens budowy kolejnej węglówki.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • mm_gość

    03.01.2014, 11:52

    niech budują

    ludzie będą mieli pracę, bo teraz stoją pod GS-em i chleją piwo cały dzień

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx0 
  • Norm_gość

    03.01.2014, 14:31

    Głupota

    A my będziemy czuć się bezpiecznie, gdy nad pracą i bezpieczeństwem elektrowni czuwać będą "fachowcy" spod GS, mający upodobanie do chlania piwa.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx2.xx6 
    +5

    ._gość

    03.01.2014, 16:27

    .

    Gdzie niby dostaną pracę? W elektrowni? Tam nie potrzeba pijaczków spod GS-u.

    Cytuj
    IP: 89.200.xx6.xx8 
  • +11

    trzeźwomyslący_gość

    03.01.2014, 13:34

    energia

    Gaz łupkowy - nie Węgiel - nie Atom - nie Na samych wiatrakach nie ujedziemy. Jeszcze kilka lat i wrócimy do egzystencji przy świeczkach.

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx8.xx2 
  • +7

    _gość

    03.01.2014, 15:07

    elektownia atomowa w polsce i tak powstanie

    Wszyscy,ktorzy maja choc znikome pojecie o energetyce wiedza,ze to tylko kwestia czasu. Zapotrzebowanie na energie nieustannie rosnie i rosnac bedzie. Co do ekologow, niestety dobro obywateli jest wartoscia nadrzedna,im wczesniej to zrozumiecie, tym lepiej dla was. Nie bedziemy utrzymywac przy zyciu ostatniego orla bielika, trzech podrutych zabek, by tym samym placic kolosalne kary za emisje CO2.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx5.xx9 
  • +7

    misiek _gość

    03.01.2014, 15:59

    elektrownia

    pozamykac ekologqw wazniejsza elektrownia im sie chyba w dup po pszewracala wrqc komuno to byly czsy ekolodzy mogli by wtedy sobie pogwizdac

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • -3

    franek

    03.01.2014, 16:10

    na nie

    Ludzie nie mają pracy a piją piwo cały dzień:-) To bogaty naród w takim razie:-) Oj będziecie żałować tej olbrzymiej emisji co2 i syfu, zobaczycie.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx8.xx8 
  • +6

    Anymouse_gość

    03.01.2014, 17:27

    tylko nie wiatraki !

    tylko nie wiatraki ! Ta pseudoekologiczna energia zabija ludzi żyjących obok farm wiatrowych . Na dowód polecam link: http://www.youtube.com/watch?v=250M8gCwtOI oraz http://www.youtube . com/watch?v=ZPlkP02BmHs

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • +6

    kajot551_gość

    04.01.2014, 07:51

    Ekolodzy -terorysci

    JESLI EKOLODZY wszystko chca blokowac /wiatraki,elektrownie weglowe,atomowe/to wpierw wylaczyc IM PRAD .Bardzo dobra wypowiedz Norm-gosc by rozgladac sie za innymi rozwiazaniami takze np, elektrownie na bazie fal morskich/ lecz poki co wegiel jest dostepny w kraju bez ograniczen sa warunki dowozu to nalezy budowac na wegiel gdy znajdziemy cos lepszego to wegiel posluzy do rafinacji ,farb, elasticu-chem,grafenu i co przyniesie PSTEP.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx3.xx9 
  • +4

    ----_gość

    04.01.2014, 11:37

    ----

    A jak myślicie po co im aż 220ha? Kiedy same budynki, składy węgla i infrastruktura zajmą około 90ha.... Między bajki możecie sobie włożyć opowiadanie inwestora o tym, że cały materiał ze spalania (popiół itp.), będzie od razu sprzedany. Spójrzcie na elektrociepłownię w Gdańsku (moc około 300MW - więc 6 razy mniejsza), która nie może sprzedać odpadów po spalaniu i składuje je na placu - nie raz zasyfiając okolicę pyłem (miłego oddychania)... Naprawdę zastanówcie się ludzie czy chcecie taki syf w swojej okolicy...

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx9.xx9 
  • +3

    Nm_gość

    05.01.2014, 09:35

    zgadzam się!

    Nawet gdy inwestor będzie przestrzegał procedur, gdy polskie służby będą kontrolowały właściwie elektrownie, warunki środowiskowe w promieniu 20 km od elektrowni ulegną znacznemu pogorszeniu. Niestety mam gorszą wiadomość, ani inwestor, ani odpowiednie służby nie zadbają o nasze zdrowie. Pierwszy przykład to owe 220 ha, na pewno będą składować popiół. Po drugie we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej inwestor napisał, że temp. wody w Wiśle, w miejscu zrzutu, wzrośnie do 26,5 C, prawo dopuszcza 21,5 C. Co robi RDOŚ, instytucja państwa do ochrony środowiska? Zgadza się! To tak jakby kierowca ignorował znaki drogowe, bo jemu wolno więcej, gdyż zna ważnych ludzi. Po trzecie inwestor nie widzi potrzeby monitoringu powietrza przy elektrowni! Po czwarte..... itd.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx6.xx6 

    bp_gość

    01.03.2014, 12:21

    O zbyt na popiół się nie martw. W pomorskim (zwłaszcza w okolicach Trójmiasta) jest problem z zakupem popiołu. Zwłaszcza latem gdy jest mniejsza produkcja w Gdyni. Jak ktoś nie ma pojęcia o temacie to niech się nie wypowiada. Gdyby nie ten popiół to byś nie miał gdzie pisać tych bzdur. Proponuje kupić popiół z Gdyni czy z Kwidzyna. Jak Ci się uda w środku sezonu budowlanego bez układów to gratuluje. Z handlu tym żyją całe firmy i proszę mi tu nie wypisywać jakiś dyrdymałów. Popiół jest jednym z istotnych wypełniaczy w mieszance betonowej i produkcji betonu towarowego i przy produkcji prefabrykatów betonowych. W tym regionie jest przynajmniej kilkadziesiąt dużych firm które co roku w sezonie zagryzają paznokcie i kombinują by zorganizować dostawy popiołu. Z resztą podejrzewam, że już Elektrownia Północ zrobiło już dawno rozeznanie na temat zbytu tego surowca. Jeżeli cementowni z kujaw będącej własnością koncernu na L. opłacało się kiedyś wozić popiół z Gdyni do Barcina to świadczy o zapotrzebowaniu na ten surowiec .A gdzie tu jeszcze wszystkie zakłady produkujące beton towarowy, prefabrykaty betonowe, kostkę brukową, bloczki betonowe itp. Tam wszędzie jest popiół nie tylko z cementu ale także jako dodatek do mieszanki betonowej. I nie wynika to z jakiś przepisów ekologicznych odnośnie recyklingu. Dyktuje to sama technologia betonu i aspekty ekonomiczne. Gorzej może być z aspektem zanieczyszczenia powietrza i wód ale to inna bajka. Ale prośba do piszących na forum. Jak nie masz bladego pojęcia o danym aspekcie to nie wypowiada się.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx1.xx1 

    Nm_gość

    12.07.2014, 16:53

    Podaję adres, zapisz bp: Elektrownia Kozienice, do wzięcia za darmo 20 mln ton popiołu.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx3.xx6 
  • +8

    taki-jeden_gość

    04.01.2014, 20:55

    Polski nie stać na ekologiczną energię

    Jakim Polska musi być biednym krajem że nie stać Nas na budowę 3 elektrowni atomowych ! Że nie stać Nas na budowę ekologicznych zapór na Wiśle i stworzenie sieci elektrowni wodnych (darmowa energia nie wydzielająca żadnych zanieczyszczeń)... A wystarczyłoby wybudować 6 stopni wodnych i mamy prąd dla całego kraju, powtarzam za darmo !!! Żałosne Nie

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.