Zasłużył się dla Ziemi Gniewskiej

Ksiądz Prałat Kazimierz Myszkowski
Zasłużył się dla Ziemi Gniewskiej
Rada Miejska w Gniewie nadała księdzu parałatowi Kazimierzowi Myszkowskiemu tytuł „Zasłużony dla Ziemi Gniewskiej”. Ksiądz Myszkowski do piaseckiej parafii trafił 31 maja 1967 roku. W ciągu jednego roku przygotował ją do koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej, której dokonał sam kardynał Karol Wojtyła 8 września 1968 roku. Odznaczenie jest formą podziękowania duchownemu, za Jego pracę na rzecz nie tylko Piaseczna, ale i całej gminy Gniew.

Ksiądz Prałat Kazimierz Myszkowski urodził się 4 grudnia 1928 roku w Dużej Cerkwicy, w parafii Kamień Krajeński. Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie rozpoczął w 1950 roku. Święcenie kapłańskie otrzymał 10 maja 1956 roku. Ukończył studia magisterskie (prawo kanoniczne” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później doktoranckie. W 1961 roku został kuratorem Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Trzy lata później został profesorem kościelnego prawa publicznego i wykładowcą w WSD w Pelplinie.

Do piaseckiej parafii trafił 31 maja 1967 roku. W ciągu jednego roku przygotował parafię do koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej, której dokonał sam kardynał Karol Wojtyła 8 września 1968 roku. W 1973 roku z inicjatywy ks. Kazimierz Myszkowskiego przystąpiono do budowy nowej kaplicy wg projektu pomysłodawcy. Prace zakończono 8 września 1978 roku. Kolejną wielką inwestycją księdza Myszkowskiego, zakończoną w 1982 roku była budowa Drogi Krzyżowej z 15 stacjami. Od 12 września 1982 roku piaseckie Sanktuarium Maryjne tworzą: kościół parafialny z cudowną figurą Piaseckiej Pani, Studzienka i Droga Krzyżowa. Cenną inicjatywą ks. Myszkowskiego było wybudowanie kaplicy w Rakowcu, dla której ponadto ufundował 15 stacji Drogi Krzyżowej. W latach 1980 - 1990 przeprowadzono gruntowną konserwację i renowację wszystkich ołtarzy w Piasecznie, a w latach 2000-2004 renowację całej piaseckiej świątyni. Wybudowano nową plebanię, przeprowadzono gruntowny remont organistówki, uporządkowano cmentarz i obejście kościoła parafialnego. W 1985 roku ks. Myszkowski ufundował nowe drzwi z brązu, które zostały zamontowano w kościele. Zamieszczone na nich płaskorzeźby przypominają wiernym uproszone w Piasecznie łaski oraz koronację Piaseckiej Pani.

Ostatnim wielkim dziełem ks. Myszkowskiego było przywrócenie w 2005 roku blasku zewnętrznej stronie prezbiterium. Na temat Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie ukazało się kilkanaście publikacji. Większość z nich jest autorstwa ks. dra Kazimierza Myszkowskiego, m.in.: „Sanktuarium Maryjne w Piasecznie” (1997), „Piaseczno. Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej i Królowej Jedności” (1997).


Ksiądz Prałat jest również współautorem Kociewskich i Pomorskich Przeglądów Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia, Królowej Pomorza i Matki Jedności. Honorowy obywatel Miasta i Gminy Gniew, Jan Ejankowski poświęcił księdzu Kazimierzowi Myszkowskiemu dwie książki: „50 lat w służbie Bogu i wiernym” i „Bezgranicznie zaufał Piaseckiej Pani”. W tej ostatniej tak pięknie napisał o kustoszu Sanktuarium Maryjnego: „... jak silną i promieniującą na otoczenie jest jego osobowość. A jego głęboką pobożność można podsumować jakże wzruszającymi słowami: miłość bliźniego musi być poparta prawdą i szlachetnym czynem, który bliźniemu e cierpieniu ulży, a wtedy on stanie się dla dobroczyńcy jego szczerym i niezawodnym bratem”.

Z inicjatywy księdza prałata powstała też Parafialna Orkiestra Dęta w Piasecznie.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • tczewianka_gość

    22.10.2014, 20:08

    Ksiądz prałat Piaseczno

    Wielkie gratulacje dla Księdza Prałata Myszkowskiego. Takim obywatelom się to należy.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx1.xx9 
  • pelplinianka_gość

    11.05.2016, 05:50

    .

    księdza prałata znam z dzieciństwa ,jako kapelana Biskupa Kazimierza Kowalskiego były to lata 60-te tamtego wieku. Wzór i przykład dla dzisiejszych księży.

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.