tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 21:50
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Między nami na Kociewiu" - jedna z nielicznych publikacji w naszej gwarze

Opublikowano: piątek, 23.09.2011, 00:00. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

We wrześniu biblioteka regionalna Kociewia wzbogaciła się o ważną pozycję wydawniczą napisaną gwarą kociewską - "Między nami na Kociewiu. Wybór gawęd i widowisk w gwarze kociewskiej" autorstwa pinczynianki Anny Juraszewskiej. Co ważne, to już druga taka publikacja w ostatnich tygodniach. W sierpniu Kociewiacy mogli uczestniczyć w prezentacji książki Barbary Pawłowskiej ze Skórcza, zatytułowanej "U nas, na Kociewiu".

Promocja książki Anny Juraszewskiej "Między nami na Kociewiu" odbyła się 12 września w Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie. Na spotkanie, które było dla Pinczyna niemałym świętem, przybyło liczne grono gości, wśród nich regionaliści, mieszkańcy gminy Zblewo, krewni i znajomi autorki. O oprawę kulinarną spotkania w wyjątkowo kociewskie smaki zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pinczynie. Na tę okazję podopieczni Anny Juraszewskiej z Zespołu "Relax" przygotowali specjalny występ w gwarze kociewskiej pt. "Rekrutacyja do zespołu" tekstu Katarzyny Sturmowskiej.

W trakcie spotkania nastąpiła oficjalna prezentacja książki i jej krótka charakterystyka. Głos zabrały m.in. osoby zaangażowane w wydanie książki. Sama autorka w rozmowie z przyszłymi czytelnikami również nie kryła wzruszenia i zadowolenia, że jej gawędy i widowiska mają szansę trafić do szerokiego grona odbiorców. Należy podkreślić, że Anna Juraszewska od wielu lat jest miłośniczką kultury ludowej Kociewia, a swoją pasję do regionu przekazywała najpierw uczniom, pracując w zawodzie nauczyciela, a potem dorosłym, przede wszystkim członkom zespołu folklorystycznego "Relax" z Pinczyna, którego jest założycielką. To dla Kociewiaków z Zespołu pisała wszystkie teksty, które teraz złożyły się na książkę. Pierwsze z gawęd i widowisk powstały w latach dziewięćdziesiątych. Natomiast pomysł wydania książki pojawił się przed dwoma laty. Senator Andrzej Grzyb powrócił do niego na nowo przy okazji zeszłorocznego wznowienia "Gawęd kociewskich Kuby z Pinczyna" Konstantego Bączkowskiego. Już wtedy w rozmowie z Anną Juraszewską złożył zobowiązanie dołożenia wszelkich starań, by jej zbiór gawęd i widowisk trafił jak najszybciej w ręce czytelników na Kociewiu. Współpraca trzech podmiotów przyniosła wymierne efekty i w rezultacie Kociewie może poszczycić się kolejną ważną pozycją w swojej bibliotece regionalnej. Senator Andrzej Grzyb jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego oraz Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Kultury "Ognisko" w Starogardzie Gdańskim - wydawcą książki - doprowadzili do ukazania się "Między nami na Kociewiu".

W opinii redaktorów publikacji zamysł "Między nami na Kociewiu" polegał na tym, aby powstała książka równie ciepła i kobieca, jak jej autorka - prawdziwa dama z artystyczną duszą. Nie wszyscy wiedzą, że Anna Juraszewska maluje. Stąd pomysł, aby ilustracje do książki stanowiły wybór obrazów autorki, a jeden z nich Malwy trafił wprost na okładkę. Książka została przygotowana w taki sposób, aby przybliżała nie tylko sylwetkę autorki, ale i wyjaśniała podstawowe kwestie językoznawcze związane ze specyfiką używanej przez nią gwary. Dlatego "Między nami na Kociewiu" zawiera dodatkowo wywiad z autorką oraz fotografie z zespołem "Relax". Jeśli chodzi o stosowaną gwarę, to Anna Juraszewska wykazuje w swoich tekstach pewne nowatorstwo i zapis inny niż wersjach dotychczas stosowanych. W zakresie gwary nie zabrakło w książce komentarza autorytetu w dziedzinie kociewszczyzny - prof. Marii Pająkowskiej-Kensik.

Zdaniem senatora Andrzeja Grzyba szerokie zainteresowanie książką świadczy o tym, że wszelkie obawy o los gwary kociewskiej są bezpodstawne. W kręgu tych rozważań "Między nami na Kociewiu" stało się zatem ważną częścią tożsamości regionalnej mieszkańców Pinczyna. Jak przyznaje sama autorka w słowie wstępnym do czytelnika, rzecz w tym, aby tradycja, zwyczaje naszego regionu pozostały wciąż żywe w sercach Kociewiaków i nie tylko - temu niech służy nowa książka.
Autor: Magda Pozorska
drukuj
Artykuł przeczytano 1555 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+5
_gość
IP: 213.17.xx8.xx5
Data: 23.09.2011, 09:17
No i bardzo dobrze. Nikt nie zna gwary kociewskiej a zostało jeszcze trochę prawdziwych Kociewiaków, autochtonów w tej masie napływowej ludności z za Buga. Gwara Kaszubska przeżywa renesans, są audycje radiowe po kaszubsku i programy telewizyjne. Na Kaszubach działa kaszubska telewizja itd a przecież w województwie pomorskim żyją też Kociewiacy. Do lat 60-tych XX wieku pomorscy autochtoni byli przez ludność napływową z dawnych kresów wschodnich nazywani "czarnymi podniebieniami" i uważani za gorszych i za Niemców a Niemiec to był wróg. Obecnie potomkowie tych samych przesiedleńców zapisują się do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i udają Kaszubów, bo tej teraz modne. W Trójmieście 70% ludności to przesiedleńcy z za Buga i ich potomkowie. W Tczewie mamy z tym do czynienia na Suchostrzygach.
Brak zdjęcia
0
Nie do czytania ~ val_gość
IP: 109.207.xx9.xx4
Data: 23.09.2011, 16:46
Próbowałem czytać opowiastki w gwarze kociewskiej. Niestety nie nadaje się to do czytania...
Brak zdjęcia
+1
brawo! ~ jerry_gość
IP: 92.239.xx4.xx9
Data: 23.09.2011, 17:21
...swiete slowa gosciu ,zjechalo sie po wojnie za duzo tego motlochu zza Buga a teraz uwazaja sie za pomorzakow.pozdrowienia dla prawdziwych kociewiakow.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew