Gniew. Wypadki częstsze latem, przyczyną głównie prędkość i brawura

Wypadek na A1 (fot. zdjęcie poglądowe)
Gniew. Wypadki częstsze latem, przyczyną głównie prędkość i brawura
Dane statyczne zgromadzone przez gniewskich policjantów dowodzą, że to nie alkohol jest powodem największej ilości wypadków, a przede wszystkim prędkość i brawurowa jazda. W roku 2013 na drogach powiatu tczewskiego doszło do 131 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a 179 zostało rannych. W tym samym czasie mundurowi zatrzymali 438 nietrzeźwych kierujących. Jaka sytuacja panuje na drogach w gminie Gniew?

- W 2012 roku wypadków wszczętych mieliśmy 16, w 2013 roku było ich 25. W 2012 roku żaden kierowca, który spowodował wypadek, nie był pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku takich kierowców było trzech. Jeśli chodzi o wypadki ze skutkiem śmiertelnym, w 2012 roku były dwa takie wypadki, w 2013 mieliśmy tylko jeden taki wypadek. Dwa lata temu ujawniono 41 pijanych kierowców pojazdów mechanicznych i 49 nietrzeźwych rowerzystów. W zeszłym roku wykryto 38 nietrzeźwych kierowców i 36 rowerzystów. Opierając się na tych danych i obserwując sytuację na terenie naszej gminy oraz Tczewa mogę powiedzieć, że większość wypadków śmiertelnych spowodowanych nie jest przez alkohol, ale przede wszystkim prędkość i brawurę, która pojawia się niestety u młodych osób, które dopiero uczą się sztuki prowadzenia pojazdu. Młodzi ludzie nie mają doświadczenia i wyobraźni - mówił komendant gniewskiej komendy Piotr Wiśniewski.

Analizując dane dotyczące ilości wypadków wynika, że do największej ilości kraks dochodzi latem. - W 2012 i 2013 roku najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu. W okresach zimowych, ta prędkość automatycznie spada, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i wypadków jest znacznie mniej. One oczywiście mają miejsce, ale są to częściej kolizje, stłuczki, niż poważne karambole. Śmiertelne wypadki mają miejsce latem. Słoneczna pogoda sprawia, że kierowcy nie myślą o mogącym zdarzyć się niebezpieczeństwie i jeżdżą po prostu za szybko. A przyjemna aura i sucha szosa nie zawsze jest bezpieczna - kontynuował mundurowy.

Choć może alkohol nie przoduje, kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie” nie brakuje. Niepewnych gniewska komenda zaprasza do siebie, gdzie mundurowi bezpłatnie przeprowadzają badania profesjonalnym alkomatem. A to staje się coraz bardziej popularne, bo z tej możliwości na gniewskim komisariacie skorzystało od początku tego roku już kilkunastu niepewnych kierowców. Badania policyjnym alkomatem są wiarygodne i dokładne, w porównaniu do domowych sprzętów, dlatego nim siądziemy za kierownicą samochodu, upewnijmy się, że jesteśmy zdolni do jazdy.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +4

    _gość

    12.02.2014, 12:08

    taka prawda, że gorszy od pijaka za kółkiem jest pewny siebie żółtodziób

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA