W Pelplinie rusza budowa farmy wiatrowej

(fot. pelplin.pl)
W Pelplinie rusza budowa farmy wiatrowej
W Pelplinie odbyła się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia budowy Farmy Wiatrowej Pelplin 2. Inwestycja ta stanowi kolejny etap długofalowego rozwoju Gminy Pelplin, wykorzystując istniejący potencjał energetyczny oraz strategiczne położenie.

Pierwsza część wspomnianej uroczystości miała miejsce na samej budowie, gdzie powstanie jedna z pierwszych siłowni wiatrowych. Zaproszeni przez inwestora (Radan Nordwind Sp. z o. o., spółka zależna Greenvolt Power Wind Poland Sp. z o. o.) dokonali uroczystego wbicia pierwszych łopat nieopodal Pelplina. Druga część tego jakże ważnego dla Gminy Pelplin wydarzenia odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Tam zaproszeni goście, interesariusze oraz osoby, które brały czynny udział w procesie przedinwestycyjnym, projektowym oraz środowiskowym, mieli okazję poznać historię inwestycji, która swoje początki miała blisko 15 lat temu. Przedstawił ją Tadeusz Wesołowski, reprezentujący Radan Nodrwind Sp. z o. o..

Następnie Tadeusz Wesołowski wręczył pamiątkowe statuetki, dziękując w ten sposób wszystkim zaangażowanym w dotychczasową pracę na rzecz budowy farmy wiatrowej. Głos zabrał także Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, który w kilku słowach wyraził wdzięczność za determinację w dążeniu do realizacji tak kluczowej inwestycji właśnie na terenie Gminy Pelplin. Jej zakończenie planowane jest w grudniu 2024 r.

O wpływie inwestycji realizowanej na terenie Gminy Pelplin na region mówił Daniel Dżaman, członek zarządu Greenvolt Power Poland Sp. z o. o.:


-
Z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego RP, Pelplin to strategiczna lokalizacja dla odnawialnych obiektów elektroenergetycznych ze względu na punkt przyłączenia do sieci (GPZ PSE Pelplin - 400/110 kV "Pelplin") będącym jednym z największych źródeł energii elektrycznej w Północnej Polsce. Jeszcze w niedalekiej przeszłości rozważano budowę Elektrowni Północ opalanej węglem kamiennym przyłączanej do GPZ PSE Pelplin - 400/110 kV, a nawet wymieniano przedmiotową lokalizację jako atrakcyjną dla budowy elektrowni jądrowej. W pierwszym przypadku uniknięto olbrzymich kosztów dostaw i zakupu paliwa węglowego oraz emisji niebezpiecznych związków do atmosfery w tym regionie podczas jego spalania, a w drugim przypadku uniknięto problemu składowania odpadów nuklearnych będących produktem ubocznym w procesach wytwarzania energii w siłowniach atomowych, co stanowiłoby bez wątpienia potężny problem dla regionu i w ogóle dla tej części Europy oraz jej mieszkańców. Co więcej, elektrownie atomowe w przypadku konfliktu zbrojnego są łatwym celem militarnym i stanowią potencjalne niebezpieczeństwo w przypadku ataku/ próby zniszczenia takiego obiektu, natomiast energetyka odnawialna z natury stanowi zespół rozproszonych siłowni (wiatrowych i/lub solarnych) nie stanowiących łatwego celu ataku. Co więcej, energetyka wiatrowa, jak również słoneczna, stanowią najczystszy znany cywilizacji sposób wytwarzania energii elektrycznej.


Poza kwestią strategicznej lokalizacji z uwagi na punkt przyłączenia do sieci, region północnej części Polski jest również atrakcyjny z perspektywy samej produktywności wiatrowej, jeśli chodzi o stopień i natężenie wietrzności. W przypadku farmy wiatrowej Pelplin 2 zdecydowaliśmy się na która jest jedną z najnowocześniejszych na świecie.

Przedmiotowa inwestycja zapewni dostawy energii oraz będzie miała pozytywny wpływ na sieć elektroenergetyczną w regionie minimalizując ryzyko występowania braków energii w sieci tzw. "black-outów", co jest kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego sieci.

Obecnie najbliższe istniejące źródła energii elektrycznej to trzy średniej wielkości bloki gazowe w Kujawsko-Pomorskim, Systemowa Elektrownia Ostrołęka opalana węglem kamiennym (w dużej mierze już wyeksploatowana), kilka istniejących farm wiatrowych w Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Zachodniopomorskim - żaden z wymienionych obiektów nie posiada instalacji magazynów energii. Co więcej, istniejące duże farmy wiatrowe (np. FW Pomerania o mocy 97 MW) zlokalizowane są na wschód i na północ od Pelplina, co oznacza, że przy specyfice kierunków wiatru (tzw. róża wiatrów), to właśnie farma w Pelplinie ze względu na swoją lokalizację będzie w uprzywilejowanej pozycji pod kątem ilości produkowanej energii. Również z perspektywy źródeł konwencjonalnych (opalanych gazem lub węglem) to farma w Pelplinie będzie miała pierwszeństwo dostarczenia do sieci elektroenergetycznej własnej, czystej energii elektrycznej.

W uroczystości wzięli udział m. in.: przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym Gminy Pelplin (Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła) oraz Starostwa Powiatowego w Tczewie (Wicestarosta Tczewski Andrzej Flisik), Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku Anna Tchórzewska, Dyrektor Ekonomiczny Diecezji Pelplińskiej ks. Andrzej Szopiński, a także przedstawiciele firm wykonawczych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • Anna _gość

    19.09.2023, 07:07

    Pelplin

    Jak w Pelplinie, to ksiądz musi być w wykopie... taki to grajdołek ten Pelplin. Ni to pies, nie wydra. Ot, przyczółek, osada, która jest tylko dlatego na mapie, że jest tam budowla katedralna.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx3 
  • +1

    Rospres_gość

    19.09.2023, 18:11

    Ksiądz

    Obstawiam, że był ksiądz, ponieważ inwestycja jest na gruntach kościelnych!

    Cytuj
    IP: 5.173.xx6.xx2 

    gościu_gość

    30.04.2024, 11:30

    W Pelplinie mieszka ponad 15tys mieszkańców, tak więc z tym przyczółkiem to się trochę rozpędziłaś. rozumiem że z metropolii tczew jesteś ;-)

    Cytuj
    IP: 213.192.xx4.xx2 
  • -1

    Arni_gość

    19.09.2023, 07:13

    Jak to będzie dzielnica Tczewa to niapisali.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx0.xx0 
  • -2

    Dnd_gość

    19.09.2023, 08:01

    Xj

    Jestem jak inni z tczewa ale patrząc to w ostatnich latach Pelplin lepiej jest rozbudowany niż tczew tu w Tczewie tylko chodniki jakieś place po co to

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx7.xx8 
  • +2

    qq_gość

    19.09.2023, 08:13

    a gdzie bhp u tych dziadków, 5-ciu bez kasku...a wszyscy pewnie w lakierkach.

    Odpowiedz
    IP: 46.175.xx6.xx8 
  • gość_gość_gość_gość_gość

    19.09.2023, 08:54

    bhp

    Przy tego rodzaju pracy, na tak zorganizowanej budowie (foto), przemysłowy hełm ochronny (na głowie) nie jest potrzebny. Nie jest obowiązkowy.

    Cytuj
    IP: 185.167.xx2.xx0 
  • +1

    Poldek_gość

    20.09.2023, 10:38

    Artykul promocyjny.

    Promuje się księdza, burmistrza,zapomina się o podstawowych faktach -jaka moc, ile turbin, może z ciekawostek jaka wysokość...artykuł mija się też z faktami, w województwie pomorskim jedna farma wiatrowa -Bystra posiada magazyn energii, kolejna niepamietam nazwy -na Kaszubach, elektrownia złożona z farmy wiatrowej z elektrownią fotowoltaiczneą także posiada magazyn energii... w artykule są też nienaukowe zabobony, elektrownia położona bardziej na wschód przy przewadze wiatrów zachodnich wcale nie ma gorszej pozycji, właśnie tzw. róża wiatrów jest tu istotna, i niekoniecznie siła, a stabilność kierunków ma zasadnicze znaczenie.

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.