Sprawdzali, czy łamane są prawa uczniowskie

Uczennice, szkoła (fot. tcz.pl)
Sprawdzali, czy łamane są prawa uczniowskie
Konferencja upowszechniająca standardy i rekomendacje wypracowane w ramach rocznego projektu „Monitoring praw uczniowskich w szkołach obszaru nadwiślańskiego” odbędzie się w dniu 21 kwietnia w godz. 10.00-14.00 w sali Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Tczewie, ul. 30 Stycznia 1.

W programie zaplanowano prezentację wniosków z monitoringu praw uczniowskich w 20 szkołach na obszarze nadwiślańskim oraz dyskusję w ramach panelu eksperckiego nt. możliwości włączenia w procesie edukacji rozwiązań wypracowanych w odniesieniu do problematyki łamania praw człowieka, w tym praw uczniowskich oraz braku poczucia wpływu i dostępu do informacji.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Pokolenia i Fundacja Ośrodek Badań i Analiz Społecznych. Działania w obszarze kontroli obywatelskiej programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG realizowane były w 11 gimnazjach, 6 technikach i 3 liceach w powiecie tczewskim, nowodworskim, malborskim, starogardzkim, kwidzyńskim i sztumskim. Monitoring praw uczniowskich obejmował badania statutów, regulaminów szkół, badania kwestionariuszowe skierowane do grup uczniów, nauczycieli oraz rodziców, sesje fokusowe z uczniami oraz indywidualne rozmowy z pracownikami urzędów jednostek samorządowych. Z badania opracowano raport, na podstawie którego w środowisku szkół wspólnie z ekspertami wypracowano standardy, pakty. Wdrażanie paktów monitorowane było przez zespół badawczy poprzez indywidualne wywiady pogłębione z przedstawicielami szkół, instytucji i rodzicami oraz poprzez badania fokusowe z młodzieżą. Na podstawie standardów, paktów i wyników monitoringu powstanie publikacja, będąca kompendium skierowanym do szkół i młodzieży. Projekt realizowany jest pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Udział w konferencji jest bezpłatny, zaproszenie kierujemy do przedstawicieli szkół, lokalnych samorządów oraz środowisk społecznych realizujących działania na rzecz edukacji młodzieży. Program oraz informacja o rejestracji zamieszczona jest na stronie organizatora www.fundacjapokolenia.pl


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • +5

    On_gość

    20.04.2016, 08:11

    Brawo

    Wystarczy wyjsc przen Gimnazjum nr 1 jak sa stosowanane OBOWIAZKI UCZNIA a dopiero stosowac ich prawa

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx4 
  • +5

    _gość

    20.04.2016, 09:58

    W gimnazjum nr 3 dyrekcja jedna wielka porażka. Przygotowanie uczniów do egzaminu i jego przeprowadzenie woła o pomstę do nieba. Radni miejscy powinni w końcu zająć się poziomem kształcenia w szkołach gimnazjalnych.

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx7.xx9 
  • +1

    _gość

    20.04.2016, 11:49

    Chyba prawa i obowiązki powinno stosować się jednocześnie, a nie wpierw obowiązki a potem prawa

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx1.xx8 
  • +5

    Obserwator_gość

    20.04.2016, 13:09

    Oczywiście, że prawa są łamane. Statut swoje, a nauczyciele swoje. Najlepiej, żeby uczeń wracający z gimnazjum o 15 od razu odrabial lekcje, a potem przygotował się na dwie kartkówki i dwa sprawdziany następnego dnia. Przecież to maszyna, która nie musi spać i odpoczywać. Taka codzienności w gimnazjum1 w Pelplinie. A jak nie rozumie tematu, to dostanie jedynkę i nauczyciel przechodzi do następnego tematu. A rodzice płacą grube pieniądze za korepetycje

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx4.xx9 
  • +3

    Tczewianka_gość

    20.04.2016, 15:31

    W liceum jest tak samo.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx9.xxx 
  • -1

    cinek_gość

    20.04.2016, 13:39

    Radni Miejscy nie sa od ksztalcenia w GIMBAZIE

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx4 
  • +3

    _gość

    20.04.2016, 15:46

    Radni nie są od kształcenia ale nadzór nad szkołą sprawuje jej organ założycielski, którym w tym przypadku jest UM. Radni jako przedstawiciele wyborców powinni się zainteresować nie tylko rozmawiając na komisjach z dyrekcją szkoły ale może powinni porozmawiać z rodzicami uczniów ale oczywiście nie wytypowanymi przez dyrekcję szkoły.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx3.xx8 
  • +1

    gość_gość

    20.04.2016, 19:48

    gość

    Zacznijmy od tego że 80 procent nauczycieli to niedouczeni frustraci którzy myślą ze mając tytuł magistra są Bogami .niestety większość nie potrafi ani nauczać ani wyrobić sobie jakiegokolwiek autorytetu w naszych szkołach nie pracują nauczyciele tam są ludzie biorący pieniądze w większości po koneksjach

    Odpowiedz
    IP: 188.104.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.