tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 00:56
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Z "Żuławami" nam nie po drodze, ze Związkiem Miast Nadwiślańskich tak? "By Wisła nie była tylko rezerwatem"

Opublikowano: piątek, 04.03.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczew nie będzie już członkiem Stowarzyszenia Żuławy - taką decyzję drogą uchwały podjęli tczewscy radni. Powód? Brak korzyści z uczestnictwa w stowarzyszeniu. Do podobnych wniosków doszli również radni powiatu, który też już nie jest członkiem "Żuław". Miasto ma już jednak plan na rozwój polityki związanej z problematyką Wisły - aktywny udział w Związku Miast Nadwiślańskich. Prezydent Tczewa wszedł właśnie do zarządu związku. Teraz miasta tam zrzeszone chcą m. in. oprotestować politykę państwa związaną z żeglugą śródlądową.

Gmina Miejska Tczew była członkiem Stowarzyszenia Żuławy od 26 kwietnia 2007 roku. Już nie jest - bowiem na ostatniej sesji radni zdecydowali o wystąpieniu z "Żuław". Zdaniem pomysłodawców uchwały, do stowarzyszenia należą przede wszystkim miasta i gminy rejonu Żuław, zatem nakierowane było i jest na działania dla tego rejonu. Kilkanaście dni wcześniej taką samą uchwałę przyjęli radni powiatu, dodając, że co roku do kasy stowarzyszenia wpłaca się kilka tysięcy złotych. Bez większych efektów.

- W ostatnim okresie przeprowadziliśmy ocenę funkcjonowania stowarzyszeń, w których bierzemy udział i okazało się, że uczestnictwo w stowarzyszeniu "Żuławy" nie daje nam wielkich korzyści - działają tam głównie gminy żuławskie, których specyfika problemów jest inna niż nasza. Nie ma sensu uczestniczyć w czymś dla samego uczestnictwa. - wyjaśnia nam prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Zdaniem władz miasta szansą dla Tczewa i rozwoju spraw związanych z rzeką jest natomiast uczestnictwo w Związku Miast Nadwiślańskich. W ub. wtorek (01.03) Mirosław Pobłocki został nawet członkiem Zarządu Związku Miast Nadwiślańskich kadencji 2011-2014. Wcześniej Tczew również aktywnie brał udział w pracach organizacji, a funkcję członka zarządu pełnił poprzedni prezydent Tczewa Zenon Odya.

- Dzięki udziałowi w Związku mamy możliwość współpracy z innymi nadwiślańskimi miastami i wymiany doświadczeń. Poza tym, jako związek mamy możliwość lobbowania - m. in. na ostatnim zjeździe w Toruniu przyjęliśmy kilka ważnych stanowisk. Ze zgrozą zauważyliśmy, że w krajowym planie zagospodarowania przestrzennego państwo kompletnie nie kładzie nacisku na rozwój żeglugi lądowej, a przecież nie możemy dopuścić do tego, aby Wisła stała się tylko rezerwatem przyrody - uważa prezydent Pobłocki.

Związek Miast Nadwiślańskich skupia obecnie 25 miast położonych nad Wisłą. Jednym z nich jest Tczew. Celem organizacji jest promowanie tematyki związanej z gospodarczym i turystycznym rozwojem dorzecza Wisły. Władze miasta podkreślają, że w 2010 roku Związek Miast Nadwiślańskich dofinansował cztery tczewskie imprezy - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rodzinnej FAMILIA, XI Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny, IV Nadwiślańskie Spotkania Regionalne oraz program "Bezpieczna Wisła" realizowany przez WOPR w Tczewie.

Nagroda dla tczewianki

Podczas Walnego Zebrania Związku Miast Nadwiślańskich w Toruniu wręczone zostały nagrody w dziewiątej już edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone Wiśle. Wyróżniono trzy prace, III miejsce otrzymała studentka Politechniki Gdańskiej Agata Jurga za pracę magisterską: "Analiza technologiczno - finansowa możliwości rekonstrukcji zabytkowego mostu drogowego przez rzekę Wisłę w Tczewie.
drukuj
Artykuł przeczytano 3392 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Policja
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+16
Panie Prezydencie ~ wkurzony wyborca_gość
IP: 83.25.xx4.xx1
Data: 04.03.2011, 08:39
może wreszcie weźmie się Pan do roboty, może starczy juz tego okresu samouwielbienia z powodu wygranych wyborów. Może wreszcie czas zabrac się z obiecane reorganizacje i czyszczenie złogów nieróbstwa z UM? Panu nadal w głowie banialuki typu prezesury w stowarzyszeniach nic nie dających, a tu nic sie nie dzieje. Gdzie reorganizacja służb lokalowych, gdzie zmiany w urbanistyce, gdzie ruchy w rozwoju, gdzie obiecane działania związane z robudową bazy wypoczynkowej, gdzie ruchy w sprawie wiaduktu i małej obwodnicy itd, zgodnie z Pańskim programem. Dalczego jeszcze w UM funkcjonują osoby będące źródłem zacofania i wstecznictwa w zarządzaniu urzędem i promocją? Oj Panie Prezydencie, minęły 4 miesiące, najlepsze do szybkich zmian, a Pan zyje jeszcze dniem ogłoszenia wyników. Zapewniam Pana, że to będzie jedyny dzień zwycięstwa wyborczego w Pańskim życiu przy takim podejściu do wyborców i swoich obietnic.
Brak zdjęcia
-6
```` ~ ryś_gość
IP: 89.200.xx7.xx3
Data: 04.03.2011, 14:33
Zbinu to Ty ? czy też Sosna ?? hahahahaha :)))
 
Brak zdjęcia
+3
T>K>M_gość
IP: 79.189.xx4.xx0
Data: 04.03.2011, 14:52
Uwierzyłeś?
 
Brak zdjęcia
+12
do wkurzony ~ ~~_gość
IP: 77.112.xx0.xxx
Data: 04.03.2011, 10:11
On może i ma chęci coś zrobić tylko jest jeden problem została namaszczona osoba kompletnie nieudolna ,to jest zemsta Odyji na tczewie .Pamiętam gościa z przed 8 lat nie miał nic do powiedzenia żył w cieniu Zenka moim zdaniem jest takim samym fachowcem jak wcześniejszy zastępca Protasiuk odpowiedzialny za sprawy gospodarcze któremu zbankrutowała jego własna firma.Tak ma się miasto Tczew
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew