Dziś frajda. Za parę lat - świetna praca

(fot. mat. prasowe)
Dziś frajda. Za parę lat - świetna praca
Teraz są jeszcze w podstawówce, ale już za 10-15 lat mogą zarabiać więcej niż prawnicy czy lekarze. Mowa o młodych mieszkańcach Gminy Morzeszczyn, którzy uczą się programowania w Lokalnym Klubie Kodowania. Klub działa przy Bibliotece Publicznej w Morzeszczynie i zaprasza na zajęcia kolejne młode osoby.

Według raportu firmy doradczej Sedlak & Sedlak, która bada zarobki w branży IT w Polsce, programista może zarobić nawet 13,5 tysiąca złotych. Wysoka pensja to jednak nie jedyna korzyść z umiejętności kodowania. Ludziom, którzy potrafią programować, łatwiej w pełni korzystać z nowych technologii, nauka programowania wzmacnia też ich kreatywność i zdolność logicznego myślenia.

Damian Domański, dyrektor Biblioteki w Morzeszczynie: Zwracamy się więc do rodziców, dziadków, nauczycieli czy opiekunów: jeśli wasi podopieczni nie mogą oderwać się od komputera czy smartfona, to zamiast tylko przeganiać ich na podwórko, sprawcie, by korzystali z tych urządzeń bardziej pożytecznie. Powiedzcie młodym, że w naszym Klubie pokazujemy, jak programować. I że na naszych zajęciach nie można się nudzić!

Klub Kodowania zaprasza na cykliczne warsztaty do morzeszczyńskiej książnicy. Pierwsze spotkanie już 27 września, to jest w środę, o godz. 16:00. Na zajęciach wykorzystywane są gry i aplikacje uczące logiki programistycznej. Na przykład gra Code Monkey, którą trzeba zaprogramować tak, by odzyskać banany zabrane przez złą małpę. Albo aplikacja LightBot - tu też trzeba samodzielnie stworzyć kod z obrazkowych bloczków, dzięki któremu wirtualny robot dotrze do celu. Można też odkrywać programowanie wspólnie z postaciami znanymi z bajek i filmów - choćby z disnejowską bohaterką Vajaną. Albo kodować w świecie Minecrafta. - Dorosłym te nazwy najczęściej nic nie mówią, na młodych mogą jednak podziałać jak magnes. Apeluję więc do rodziców czy dziadków - nie przejmujcie się, że nie wiecie, o co chodzi! Młodzi wiedzą - i to wystarczy - dodaje Domański.


Uczestnicy zajęć tworzą także własne animacje i gry. Sami wymyślają fabułę, programują przeszkody, postacie i sposób sterowania nimi - tak żeby gromadzić punkty lub tracić życia. Takie gry to namacalny efekt nauki, a młodzi ludzie mogą chwalić się nim przed rówieśnikami czy rodzicami. W czasie warsztatów wykorzystywane są roboty edukacyjne.
Morzeszczyn jest jedną ze 180 miejscowości w Polsce, w której działa Lokalny Klub Kodowania. To rezultat programu "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę", który prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Iwona Kolosek, FRSI: Do tej pory przez Kluby przewinęło się już ponad 20 tysięcy młodych osób. W każdym z nich zajęcia są oczywiście okazją do dobrej zabawy, ale też inspirują do wyboru szkoły średniej czy zawodu związanego z nowymi technologiami. Przykładem może być historia z Chrzanowa. Podczas warsztatów do jednego z chłopców zaczęła wydzwaniać mama. Okazało się, że był chory i przyszedł tu prosto z łóżka, nikomu o tym nie wspominając, bo tak bardzo nie chciał opuścić zajęć. A wszystko dlatego, że tak bardzo pasjonuje się komputerami i w przyszłości chce zostać programistą.

Więcej informacji o zajęciach w Lokalnym Klubie Kodowania: www.morzeszczyn.naszabiblioteka.com, www.facebook.com/bibliotekamorzeszczyn

"LINK DO PRZYSZŁOŚCI. Zaprogramuj swoją karierę" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.
Działania Lokalnego Klubu Kodowania w Morzeszczynie zostały dofinansowane w ramach Funduszu Akumulator Społeczny, ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Drukuj
Prześlij dalej