Termomodernizacja za ponad 3 mln zł. Będzie cieplej i taniej

Umowę podpisano w Gdańsku (fot. mat. starostwa)
Tczew - Termomodernizacja za ponad 3 mln zł. Będzie cieplej i taniej
Starosta tczewski Józef Puczyński oraz jego zastępca Mariusz Wiórek w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku podpisali z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem i wicemarszałkiem-Wiesławem Byczkowskim umowy o dofinansowanie projektów na "Termomodernizację budynków użyteczności publicznej szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego" oraz na "Termomodernizację kompleksu budynków Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie". Dzięki zadaniom w szkołach zrobi się cieplej, a dyrekcja jednostek zaoszczędzi na ogrzewaniu.

Oba projekty dotyczą termomodernizacji w sumie 5 obiektów w Tczewie - Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz jego internatu, I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych.

- Byliśmy zdecydowani na przeprowadzenie termomodernizacji w budynkach, które uzyskały dofinansowanie, nawet gdybyśmy nie uzyskali środków, bo w efekcie i tak jest to opłacalne - mówi starosta tczewski, Józef Puczyński - Dzięki decyzji Zarządu Województwa możemy te zadania przeprowadzić jednak wcześniej. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym niektóre z tych zadań były bowiem przewidziane dopiero na rok 2012.

Pierwsze dwa projekty są już realizowane od grudnia ub. roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec sierpnia br. Trzy kolejne szkoły będą modernizowane od stycznia do listopada 2011 roku. Całkowita wartość pierwszego zadnia (tj. termomodernizacji Ekonomika wraz z internatem) wynosi 1 648 785 zł, z czego uzyskane przez Powiat Tczewski dofinansowanie wynosi 681 857,78 zł. Koszt realizacji trzech pozostałych inwestycji wynosi 1 537 901 zł, z czego uzyskane wsparcie to 757 738,33 zł.

- Zakres planowanych prac termomodernizacyjnych obejmuje między innymi wymianę całej starej drewnianej stolarki okiennej, ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych popularną metodą BSO (bez spoinowe ocieplenie, a więc wykonanie warstwy zewnętrznej złożonej ze styropianu, elastycznej siatki i warstwy zewnętrznej, czyli wyprawy tynkarskiej oraz farby elewacyjnej) wykonanie elewacji z cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej, wymianę obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, czy docieplenie stropodachu - wyjaśnia Kamila Wiśniewska, rzecznik prasowa tczewskiego starostwa.

W ramach prac przewidziano również wymianę instalacji odgromowej i uziemiającej oraz modernizację systemu grzewczego- m.in. poprzez wykonanie instalacji solarnej na bazie kolektorów słonecznych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • _gość

  03.01.2011, 09:46

  Mam nadzieję, że nie powalą styropianu na ściany 1 LO-.... to by było barbarzyństwo... tak się nieszcyz wiele cennych elewacji w Polsce i zabytków, mam nadzieję, że w tczewie tego nie zrobią...

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • screeling_gość

  03.01.2011, 11:35

  bez obaw

  nie zrobią.))

  Odpowiedz
  IP: 178.183.xx9.xx7 
 • +5

  tc_gość

  03.01.2011, 12:03

  A z pana Wiórka śmieje się cały Gdańsk i PKP

  Pan wiórek przez swoje"kompetencje" doprowadził do znaczącego opóźnieniea 2 inwestycji kolejowych finansowanych z UE. I tym się nie chwali. Ciekawe co zepsuje w powiecie?

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • _gość

  03.01.2011, 14:20

  a wiecie, że przed starostwem powstanie automat-z gadżętami, pocztówkami, informacją turystyczną, bankomatem, batonikami , a wiecie, ze bedzie to pierwszy tego typu automat w wojewodztwie i ze tczew bedzie drugim miastem w polsce (po kielcach) ktore to wprowadzi? no ? hę ?

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • spacerowicz_gość

  03.01.2011, 16:18

  Z jakimi gadżetami?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • -3

  wacek_gość

  03.01.2011, 21:55

  niewiarygodne

  niewiarygodne ,aby po miesiącu urzędowania nowi Panowie Starostowie załatwili tak wielkie pieniądze na tak potrzebne zadania !!!!! aż same ręce składają się do oklasków !!!! , ale nikt nie zwrócił uwagi na to,że ci dwaj Panowie podpisali tylko to, o co przez rok zabiegał poprzedni Starosta Sosnowski , i o tym ani wzmianki.Oj nieładnie Pani Redaktor ,nieładnie....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • gość_gość

  04.01.2011, 13:10

  A co w samorzadzie miejskim?

  Miasto jak zwykle czeka na mannę z nieba.W szkołach zimno jak .....ale pan naczelnik i pan prezydent nie wiedza,że można pozyskać środki zewnętrzne.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xxx 
 • +3

  mieszkaniec _gość

  04.01.2011, 13:35

  pieniądze

  Pieniądze były załatwione w poprzedniej kadencji tylko będą pozyskane z nowego rozdzielnika i nie podniecaj się wacek bo nie masz pojęcia ile czasu potrzeba żeby załatwić jakiekolwiek fundusze procedury trwają miesiącami a czasami latami to nazywa się kontynuacja zadań

  Odpowiedz
  IP: 77.115.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.