Od nowego roku koniec z użytkowaniem wieczystym

Budowa bloku (fot. tcz.pl)
Tczew - Od nowego roku koniec z użytkowaniem wieczystym
Od przyszłego roku rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Na początek z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi. W Tczewie temat dotyczy 150 działek pod budownictwo jednorodzinne i 7 działek wielorodzinnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, wysokość opłaty z tytułu przekształcenia jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywała w dniu przekształcenia.

-
Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat licząc od dnia przekształcenia. Wysokość opłat rocznych ponoszonych przez obecnych użytkowników wieczystych nie ulegnie zmianie. Nie planujemy bonifikaty, z uwagi na to, że stawki opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nie były w Tczewie aktualizowane od wielu lat i obecnie znacząco odbiegają od stawek rynkowych, co już stanowi formę bonifikaty. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.


Jeśli chodzi o nieruchomości użytkowane na cele mieszkaniowe na terenie Tczewa - budownictwo jednorodzinne to 150 działek, wielorodzinne to ok. 7 działek (ale jedna nieruchomość może mieć kilku użytkowników wieczystych).

Gazeta Prawna informuje, że po kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych będą musiały dopłacić spółdzielnie mieszkaniowe do uwłaszczenia. Koszty całej operacji mogą odczuć lokatorzy

- Na szczęście nie dotyczy to Tczewa. Nasze wszystkie grunty zostały już wykupione. Dzięki dużemu zaangażowaniu miasta i radnych w 2004 wprowadzono przepisy, na mocy których można było wykupić grunty za 1 procent wartości. Spółdzielnia z tego skorzystała - mówi Jerzy Konkolewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej.


W ramach obowiązujących wtedy przepisów wykupiona została wtedy również olbrzymia większość działek jednorodzinnych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +4

  GARAŻOWIEC_gość

  04.12.2018, 12:30

  wieczyste użytkowanie

  A co z wieczystym użytkowaniem gruntów zabudowanych garażami?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx7 
 • +2

  saasbc_gość

  04.12.2018, 18:08

  a o co chodzi z tyn

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.