Jutro kociewiacy mają swoje święto

Kociewie (fot. mat. prasowe)
Jutro kociewiacy mają swoje święto
10 lutego 1807 roku ppłk Józef Hurtig podczas wojny napoleońskiej przekazał meldunek do generała Jana Henryka Dąbrowskiego o wysłaniu patrolu "ku Gociewiu". Tak pokrótce można opowiedzieć historię pierwszej, pisemnej wzmianki o naszym regionie. W 2007 roku, na pamiątkę tego wydarzenia członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE wraz ze Stowarzyszeniem Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego ustanowiły dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

- Nazwa "Światowy Dzień Kociewia" ma międzynarodowy charakter, ponieważ kiedy kilkanaście lat temu zorganizowaliśmy internetowy spis Kociewiaków oraz sympatyków Kociewia to odezwały się do nas osoby z różnych państw świata. - opowiadała nam Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE - Spis pokazał, że nawet, kiedy mieszka się daleko to region zawsze można mieć w sercu.

Podczas Światowego Dnia Kociewia nie ma jednych, centralnych obchodów. Jednak nie przeszkadza to w organizowaniu wielu inicjatyw w gminnych i miejskich instytucjach kultury na terenie powiatu starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Tego dnia, każdy Kociewiak i sympatyk Regionu może świętować na swój oryginalny sposób.

Każdy może przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Kociewia, a także pokazać jak świętuje. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zachęca do oznaczania profilu @kociewie na Facebooku [www.facebook.com/kociewie ] oraz Instagramie [www.instagram.com/kociewie ], a także do tagowania #kociewie #SwiatowyDzienKociewia. Wspólnie celebrujmy ten dzień!Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +7

  Wujek Władek_gość

  09.02.2024, 13:28

  Światowy?

  Nie lepiej byłoby "Międzyplanetarny"?

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx8.xx5 
 • +3

  v_gość

  09.02.2024, 13:48

  Trochę przeginają z tym "światowym". Strój ludowy kociewski wymyślony w latach 50 XX wieku na potrzeby zespołu folklorystycznego...Takie trochę wszystko na siłę. Pierwszy zapis dopiero w 1807 r. Hymn i herb Kociewia 7 marca 2003 r.

  Odpowiedz
  IP: 5.226.xx3.xx6 
 • mireczek_gość

  10.02.2024, 08:51

  zgadzam się, nie ma porównania do takich np. Ślązaków czy Kaszubów. Kociewie to sztuczny twór i nigdy się na tych terenach nie przyjmie - zbyt blisko Gdańsk i Kaszuby. Nie ma sensu w to wkładać funduszy.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx0.xx6 
 • +4

  Baba_gość_gość

  10.02.2024, 16:21

  Dzien Kociewia

  Witam, nie wstydz sie ze jestes kociwiakiem, badz dumny z tego. A jak jestes nim "od pierwu an" to jestes nim naprawde. Ok kaszuby sa bardziej znane niz kociewie. A gdanszczanie to w 90% ludzie którzy do tego miasta przyjechali albo potomkowie tych którzy kiedys sie w tym miescie osadzili. Czyli ty z tego kociewia "od pierwu an" - znaczy po polsku - od poczatku albo od zawsze - jestes prawdziwym pomorzyninem. A nie ten z gdanska którego przeszlosci albo korzeni ty nieznasz bo cie nie powie! Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.158.xx0.xx0 
 • rtyrtyr_gość

  12.02.2024, 19:35

  Ludzie, słyszeliście o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie. Osobiście wypróbowałem i teraz polecam każdemu, mega fajna rzecz, przeczytajcie sami co potrafi---- tnij.tcz.pl/?u=ae36e6

  Odpowiedz
  IP: 155.94.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.