Park Kopernika czeka na rewitalizację. Wcześniej jednak trzeba rozwiązać kwestie własnościowe

Park Kopernika (fot. tcz.pl)
Tczew - Park Kopernika czeka na rewitalizację. Wcześniej jednak trzeba rozwiązać kwestie własnościowe
Park Kopernika czeka rewitalizacja. Na razie wszystko jest na etapie planowania. Już jakieś czas temu powstała koncepcja odświeżenia wyglądu tego miejsca - problemem pozostają jednak kwestie własnościowe. Trwają rozmowy na ten temat z parafią ewangelicko-augsburską.

Koncepcję rewitalizacji przygotowywała jeszcze w 2016 roku firma architektoniczna - tematem zajmował się także działający przy prezydencie zespół ds. zieleni. Teren jest bardzo atrakcyjny - leży przy głównym ciągu łączącym wschodnią i zachodnią część Tczewa i codziennie przemierzają go setki tczewian. Nie wszyscy jednak pamiętają, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniał w tym miejscu duży cmentarz. Jak podkreślają pasjonaci historii, wciąż spoczywają tam szczątki dawnych mieszkańców miasta. Ostatnie płyty nagrobne zniknęły stamtąd w latach 60-tych i 70-tych ub. wieku. Kości jednak nie przeniesiono, nie licząc przeprowadzonych niedawno ekshumacji pochowanych tu niemieckich żołnierzy i tych wykonanych na zlecenie GPEC, który przeprowadzał sieć ciepłowniczą. Przygotowana wstępna koncepcja zakłada przypomnienie dawnej historii tego miejsca:

- Jest gotowa koncepcja zakładająca jego podział na dwie funkcjonalne części - pierwsza nawiązuje do osoby Mikołaja Kopernika, czyli pokazanie Sytemu Słonecznego, zaś w części przylegającej do cmentarza na powstać część nastrojowa, patriotyczna - uwzględniająca fakt, że Park Kopernika jest jednak byłym cmentarzem - tam wciąż spoczywają szczątki - mówił jeszcze przed wyborami prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.


Na razie jednak roboty nie mogą ruszyć, bo wciąż nieuregulowane są kwestie własnościowe:

- Trwają rozmowy z poprzednim właścicielem części Parku Kopernika, czyli parafią ewangelicko-augsburską, w sprawie ewentualnej rekompensaty. Sprawa toczy się przed Komisją Regulacyjną przy MSWiA. Do czasu wyjaśnienia sprawy, inwestycje na tym terenie są wstrzymane - miasto nie może inwestować na obszarze o nieuregulowanej własności.- mówi Małgorzata Mykowska rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Parafii nie zależy na przejęciu samego parku - komisja może orzec ugodę, czy zwrot za odszkodowaniem. W grę mogłaby wchodzić działka w innym miejscu.

- Spodziewamy się długich rozmów - przyznaje prezydent.


Wstępny projekt zakłada także nową organizację ruchu w tym rejonie - chodzi o dojazd do przychodni. Obecnie można tu wjechać od strony ulicy Wojska Polskiego przez fragment drogi, która należy do stacji benzynowej. Zgodnie z nowym założeniem po zmianach wjeżdżałoby się od strony 30 Stycznia - nową dwukierunkową ulicą.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +1

  T_gość

  04.12.2018, 11:37

  Pk

  Dobrze byłoby zmienić ten park... Powodzenia

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx2 
 • +5

  Jecek_gość_gość

  04.12.2018, 14:29

  Sprostowanie

  Dla ścisłości to nie park, to cmentarz.

  Cytuj
  IP: 79.186.xx2.xx3 
 • +5

  Jecek_gość

  04.12.2018, 11:56

  zabawa na trupach

  Zróbcie badania, ekshumację, a potem możecie się zabierać za rewitalizację.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx2.xx3 
 • -6

  Szkoda czasu_gość

  04.12.2018, 18:09

  Jakie trupy?

  Jedyne co tam można znaleźć to parę gnatów. Czy to takie ważne?

  Cytuj
  IP: 178.235.xx0.xx7 
 • +5

  g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

  04.12.2018, 19:28

  "Jedyne co tam można znaleźć to parę gnatów. Czy to takie ważne?"

  A gdyby te "gnaty "dotyczyły twoich bliskich,nie byłyby ważne dla ciebie ?

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • +6

  kik_gość

  04.12.2018, 20:35

  Proponuję zegar słoneczny w cieniu drzew! jeden już mamy i się świetnine sprawdza!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +3

  lokis_gość

  04.12.2018, 20:39

  Parę, czyli ile?

  "Jedyne co tam można znaleźć to parę gnatów. Czy to takie ważne?"

  Może parę-naście , a może parę tysięcy. Wbij tam łopatę na głębiej niż metr, a sam zobaczysz po czym chodzą ludzie, gdy śpieszą się do przychodni. A propos przychodni - tam pacjencji wraz z personelem depczą po żydowskich kościach...

  Odpowiedz
  IP: 185.246.xx0.xx4 
 • -2

  No nie wiem_gość

  05.12.2018, 09:25

  "Dla ścisłości to nie park, to cmentarz."

  Cały świat to cmentarz wszędzie padali jak muchy

  Odpowiedz
  IP: 80.212.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.