Poświęcono ikony w tczewskiej Farze

W Farze poświęcono ikony (fot. KH/MM)
Tczew - Poświęcono ikony w tczewskiej Farze

zobacz galerię zdjęć: 8
W ramach warsztatów pisania ikon, 11 lutego 2018r. w tczewskiej Farze, odbyło się uroczyste poświęcenie prac, oraz wręczenie ich nowym właścicielom. Uroczystości towarzyszył chór gregoriański - Schola Węgajty.

Warsztaty były skierowane zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikonami nie miały jeszcze do czynienia. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochyliły się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych wcześniej warsztatach, jako drugą napisali ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej, był to też temat wykładów, który Małgorzata Dżygadło-Niklaus wygłosiła 9 lutego.
Małgorzata Dżygadło-Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos) - od 30 lat mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie, na Warmii. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Węgajty. Od 14 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską Pracownię Ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku; studiuje możliwości, jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.
Organizatorzy wykładu: Fabryka Sztuk, Grupa Agathos i Schola Węgajty.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +4

  asdasd_gość

  13.02.2018, 10:47

  bardzo ładne ikony

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA